Prawo i przepisy

Podziel się:

Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych

Pomimo ciągłych ostrzeżeń i wielu przejazdów kolejowych z zaporami i nadzorem, wciąż dochodzi do wypadków w takich miejscach. Niestety ze względu na masę pojazdów szynowych bardzo często kończą się one tragicznie. Przypominamy przepisy, które znacie i te, których możecie nie pamiętać. Jeden z nich jest kluczowy dla waszego bezpieczeństwa.

Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego

Zakup samochodu używanego to zawsze dość duże przedsięwzięcie, które rozpoczyna się przeszukiwaniem ogłoszeń, a kończy podpisaniem umowy. Sporo stresu kosztuje to osoby, które kupują auto po raz pierwszy. Radzimy, jak krok po kroku przejść przez cały proces i nie popełnić podstawowych błędów.

Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy?

Strefa zamieszkania, droga wewnętrzna czy strefa ruchu to miejsca, gdzie nie zawsze obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego. Dla niektórych z was przepisy dotyczące poruszania się po takich obszarach mogą być zaskakujące.

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu

Sprawny technicznie samochód, którym nie można legalnie jeździć? Tak, to możliwe. Oto kilka sytuacji, w których nie dopuszcza się do użytkowania samochodu, choć technicznie jest wszystko w porządku.

Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej

Oto zasady, jakich powinien przestrzegać i jednocześnie prawa, jakie ma policjant podczas kontroli drogowej.

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne są jednym ze znaków identyfikacyjnych pojazdu, ktry jednocześnie definiuje skąd dane auto pochodzi - gdzie jest zarejestrowane. Odczytując tablicę można także dowiedzieć się z jakiej służby państwowej pochodzi pojazd.

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym, traktorem, wybranymi typami jednośladów oraz quadem.

Zmiany w przepisach dla kierowców na rok 2017

W przyszłym roku czeka nas kierowców i tych, którzy dopiero będą się ubiegać o prawo jazdy sporo zmian w przepisach. Przyjrzyjmy się temu, co ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Światła do jazdy dziennej - kiedy można używać?

Przepisy pozwalają na używanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania do świtu do zmierzchu, o ile przejrzystość powietrza nie jest ograniczona.

Jak przewozić dziecko samochodem zgodnie z prawem?

Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym w dniu 9 kwietnia 2015 roku pojawia się sporo nieścisłości w zrozumieniu przepisów dotyczących przewozu dzieci. Przedstawiamy je w prosty i przystępny sposób.

Kto może kierować ruchem drogowym?

Nie tylko funkcjonariusz policji ma prawo kierować ruchem drogowym. W pewnych sytuacjach może to robić niemal każdy, jak się za chwilę dowiecie.

Kto musi zapłacić podatek od zakupu samochodu i jak to zrobić?

Kto powinien zapłacić podatek od zakupu samochodu używanego, a kto nie musi tego robić? W jaki sposób załatwić tę sprawę w urzędzie i jaka jest kwota należna? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Jakie służby mogą kontrolować kierowców?

Kontrole drogowe są wykonywane głównie przez funkcjonariuszy policji oraz inspektorów transportu drogowego, ale to niejedyne służby mające do tego prawo.

Jakie dokumenty musi mieć kierowca?

Dokumenty jakie powinien posiadać przy sobie kierowca podczas prowadzenia pojazdu to nie tylko prawo jazdy i ważna polisa OC. Sprawdź jakie jeszcze są konieczne.

Darowizna samochodu - co powinna zawierać umowa?

Darowizny samochodu najczęściej dokonuje się w rodzinie. Bez względu na to, kto przekazuje pojazd komu, należy sporządzić stosowną umowę.

Jaki motocykl 125 ccm na prawo jazdy kategorii B?

Motocykl, który kwalifikuje się do jazdy z prawem jazdy kategorii B, musi spełnić określone wymagania. Warto wiedzieć, że również kierowcy dotyczy pewien warunek.

Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej?

Podczas kontroli drogowej, zatrzymany kierowca powinien pozostać w samochodzie i trzymać obie dłonie na kole kierownicy. Co jeszcze powinniście wiedzieć?

Kolizja lub wypadek z obcokrajowcem - jak się zachować?

Prawdopodobieństwo kolizji z cudzoziemcem rośnie adekwatnie do coraz większej liczby odwiedzających Polskę mieszkańców innych krajów. Nigdy nie spodziewamy się takiego zdarzenia, a warto być na nie gotowym. Co zrobić, gdy dojdzie do zbyt bliskiego spotkania z obcokrajowcem na drodze w Polsce?

Czy można jeździć na zagranicznych tablicach rejestracyjnych?

Po Polsce jeździ wiele samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, ale znaczna część z nich jest niedopuszczona do ruchu.

Jak uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia?

Biorąc udział w zdarzeniu drogowym, w którym nie jesteście winni, w znacznej większości przypadków możecie liczyć na odszkodowanie dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu OC na samochód sprawcy. Niestety sytuacja staje się problematyczna, gdy sprawcą wypadku jest zwierzę. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?