Potężna awaria Toyoty. Stanęły wszystkie fabryki marki w Japonii

Potężna awaria Toyoty. Stanęły wszystkie fabryki marki w Japonii

Awaria systemu produkcyjnego Toyoty ma ogromne konsekwencje
Awaria systemu produkcyjnego Toyoty ma ogromne konsekwencje
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Kamil Niewiński
29.08.2023 10:54, aktualizacja: 29.08.2023 13:53

Toyota zmaga się obecnie z naprawdę ogromnym problemem. Wszystkie fabryki producenta mieszczące się w Japonii z uwagi na krytyczną awarię wstrzymały swoją pracę. Co ciekawe, w ostatnim czasie to nie pierwsza taka sytuacja.

Toyota to pod kątem liczby samochodów największy producent na świecie i nic dziwnego, że jakiekolwiek problemy dotyczące zakładów produkcyjnych marki od razu przykuwają uwagę mediów. Tym razem mamy jednak do czynienia z rozległym kłopotem, który może być naprawdę złożony i może kosztować Japończyków naprawdę wiele.

Jak podaje Reuters, we wtorkowy poranek system produkcyjny Toyoty doznał poważnej awarii, co skutkowało zatrzymaniem prac w 12 z 14 japońskich fabryk samochodów firmy. Po kilku godzinach wstrzymano działanie ostatnich dwóch zakładów, co oznacza, że stanęły wszystkie placówki Toyoty w Kraju Kwitnącej Wiśni. W wyniku tej awarii podjęto również decyzję o tymczasowym zamknięciu dwóch fabryk silników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według obliczeń niedziałające obecnie fabryki odpowiadają za aż 1/3 całej światowej produkcji Toyoty. Z podobną sytuacją producent zmagał się w 2022 r., kiedy to na jeden dzień padł on ofiarą ataku hakerskiego, który zablokował możliwość zamawiania części przez fabryki. Jak się okazuje, efekt obecnej awarii jest ten sam - blokada systemu do zamawiania komponentów - lecz tym razem powodem mają nie być hakerzy.

Nie wiadomo kiedy fabryki Toyoty wrócą do pracy, lecz szybkie przywrócenie systemu na nogi powinno być teraz absolutnym priorytetem marki. Japońskie fabryki produkują dziennie nawet 13,5 tys. aut - nie tylko dla Toyoty, ale również dla takich marek, jak Daihatsu czy Hino.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)