2. Wyścig Mydelniczek Red Bull - weź udział w polskiej edycji!

2. Wyścig Mydelniczek Red Bull - weź udział w polskiej edycji!

Wyścig Mydelniczek Red Bull
Wyścig Mydelniczek Red Bull
Mariusz Zmysłowski
18.04.2012 18:00, aktualizacja: 07.10.2022 20:01

Marzy Wam się wyjazd do siedziby Red Bull Racing w Milton Keynes? A może zawsze chcieliście pod okiem najlepszych spróbować swoich sił za kierownicą rajdówki? Dzięki Red Bullowi to możliwe. Najlepsze jest to, że walka o te nagrody będzie świetną zabawą. Do Polski po 9 latach wracają wyścigi mydelniczek.

Marzy Wam się wyjazd do siedziby Red Bull Racing w Milton Keynes? A może zawsze chcieliście pod okiem najlepszych spróbować swoich sił za kierownicą rajdówki? Dzięki Red Bullowi to możliwe. Najlepsze jest to, że walka o te nagrody będzie świetną zabawą. Do Polski po 9 latach wracają wyścigi mydelniczek.

Pierwszy raz polscy kierowcy i konstruktorzy z luźnym podejściem do zawodów zmierzyli się w zawodach Red Bulla w mydelniczkach we wrześniu 2003 roku na warszawskiej Agrykoli. Od tamtej pory przez 9 lat w naszym kraju nie były organizowane tego typu wyścigi na tak dużą skalę. Już we wrześniu mydelniczki ponownie ruszą z Agrykoli.

Best Moments from Red Bull SoapBox Race Los Angeles 2011

Nazwa pojazdów napędzanych wyłącznie grawitacją i siłą ludzkich mięśni nie jest przypadkowa. Pierwsze tego typu wehikuły budowano w Belgii z drewnianych skrzyń po mydle. W tych czasach właśnie w takich, dużych opakowaniach było ono sprzedawane. Drewniane skrzynie aż prosiły się o doczepienie kółek. Później wystarczyło zabrać pojazd na górkę i z wiatrem we włosach pędzić po zboczu. Dodajmy do tego lato, piękną pogodę i mamy cały dzień świetnej zabawy.

Red Bull posunął się o krok do dalej w 2000 roku, odświeżając ten pomysł na spędzanie wolnego czasu. Wzbogacił zjeżdżanie z górki o kolorową oprawę i mnóstwo spektakularnych przeszkód na trasie. Zespoły mogą dzięki temu pokazać, że nie tylko budują dobre pojazdy, ale również potrafią się świetnie bawić. Podoba Wam się? Chcecie być częścią tego wydarzenia? Nie ma sprawy! Ruszyły zapisy zespołów, więc dzwońcie do znajomych, piszcie na Facebooku i zbierajcie ekipę kreatywnych osób gotowych na mnóstwo emocji i dobrą zabawę.

Oczywiście trzeba spełnić pewne wymagania i dotrzymać kilku terminów. Po pierwsze należy zarejestrować zespół na stronie organizatora. Jest na to czas do 31 maja. Zespół powinien składać się z czterech osób: kierowcy oraz trzech członków załogi, z których jeden może być pilotem – dopuszczalne są pojazdy dwuosobowe. Osoby zasiadające w mydelniczce oraz ta, która rejestruje drużynę, muszą mieć ukończone 16 lat i, jeśli wymaga tego wiek, zgodę rodzica. Pozostałych członków nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe.

Red Bull Soapbox Race comes to Spain!

Po rejestracji zespół otrzyma pakiet zgłoszeniowy. Następnie należy zaprojektować pojazd. Można puścić wodze fantazji. Właściwie jest to wręcz wskazane. Oprócz efektownego wyglądu Wasza mydelniczka musi spełnić jeszcze kilka innych warunków, głównie ze względu na bezpieczeństwo:

  • Musi być samobieżna, ale jeśli w Waszych fantazjach już zdążyliście zamontować 2-litrową, doładowaną, benzynową czwórkę, musicie z niej zrezygnować. Nie martwcie się – na starcie dzielnie zastąpią ją mięśnie członków zespołu. Później będzie już z górki.
  • Jeśli chcecie budzić postrach wśród konkurencji, powstrzymajcie się od montowania szpikulców i byczych rogów. W trosce o Wasze bezpieczeństwo pojazd nie może mieć ostrych krawędzi, elementów ze szkła ani odrywających się części.
  • Pojazd musi również mieć określone wymiary. Aby mydelniczka nie przewróciła się na pierwszym zakręcie, jej wysokość nie może przekraczać 2,4 m. Szerokość nie powinna być większa niż 1,8 m, a długość mniejsza niż 6 m. Inaczej możecie nie zmieścić się na trasie. Dodatkowo prześwit musi być większy niż 20 cm, a masa mydelniczki bez kierowcy nie może przekroczyć 80 kg.
  • Może się to wydawać oczywiste, ale na wszelki wypadek dodam, że wehikuł musi mieć sprawne hamulce i kierownicę pozwalającą nim sterować.
Wyścig Mydelniczek Red Bull
Wyścig Mydelniczek Red Bull

Pomysł na oryginalny pojazd spełniający wymagania należy przelać na papier. Szkice i projekty wraz z danymi mydelniczki oraz wypełnionym pakietem zgłoszeniowym należy odesłać tak, by dotarły do organizatorów nie później niż 15 czerwca. Do 22 czerwca jury wybierze 77 najlepszych projektów. Z pozostałych zostanie wyselekcjonowanych jeszcze kilkadziesiąt, które powalczą o pozostałe trzy miejsca w stawce w internetowym głosowaniu.

23 września w Warszawie mydelniczki przejdą badania techniczne. Potem będziecie mogli ruszyć w dół z wiatrem we włosach, niczym Belgowie w skrzynkach po mydle. Oprócz czasu przejazdu będzie oceniany także jego styl, efektowność startu oraz pomysłowość przy budowie pojazdu.

Wyścig Mydelniczek Red Bull
Wyścig Mydelniczek Red Bull

Za zajęcie pierwszego miejsca zespół będzie mógł sprawdzić się na symulatorze bolidu F1, na którym trenują Sebastian Vettel i Mark Webber, zwiedzić siedzibę Red Bull Racing w Milton Keynes koło Londynu i zobaczyć fabrykę bolidów. Za zajęcie drugiego miejsca czekają jazdy na fotelu pasażera samochodu rajdowego z Michałem Kościuszko. Na koniec dnia pod okiem mistrza każdy odbędzie lekcję rajdowej jazdy i zasiądzie za kierownicą rajdówki. Zespół, który zakończy zawody z brązowymi medalami, zostanie nagrodzony udziałem w specjalnych zawodach gokartowych wraz z 10 znajomymi.

Gotowi na letnią przygodę? Do dzieła! Jeśli Wasz bolid zostanie zakwalifikowany do zawodów, zachęcam do podzielenia się sukcesem na naszym forum. Możecie tam wrzucić szkice swojej mydelniczki i zdjęcia z przygotowań. Będziemy Wam gorąco kibicować! Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)