Pieszy – kto to jest i o czym powinien pamiętać? [poradnik]

Źródło: bezodwrotu.blogspot.com

Źródło: bezodwrotu.blogspot.com

 

Wielu osobom wydaje się, że jako piesi mają tylko prawa i żadnych obowiązków. Tymczasem zarówno kierowcy, jak i piesi muszą respektować pewne zasady zachowania się na drodze.

Co może uszkodzić głęboka kałuża? [poradnik]

Kto to jest pieszy? Zostało to zdefiniowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997. Pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem, pozostająca na drodze oraz niewykonująca na niej robót publicznych lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami.

Pieszym jest również osoba prowadząca rower, motorower lub motocykl, a także wózek dziecięcy lub inwalidzki. Z jasnych przyczyn pieszym może być także osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim oraz dziecko do lat 10 jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga, dziura! Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia

O czym musi pamiętać pieszy poruszający się w miejscach, gdzie jeżdżą samochody? Najważniejsza jest konieczność korzystania z chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych. Jeśli wzdłuż drogi, którą idziemy, nie ma takich udogodnień, wówczas poruszamy się poboczem, a dopiero jeśli nie ma pobocza — drogą. Możemy też skorzystać z drogi rowerowej, gdy nie ma pobocza, pamiętając o ustąpieniu rowerzystom. Osoby niepełnosprawne nie muszą tego robić.

Idąc drogą, musimy respektować przepisy i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Przemieszczamy się lewą stroną drogi po to, żeby lepiej widzieć nadjeżdżające pojazdy. Co prawda jezdnią należy chodzić jeden za drugim, ale w przypadku dobrej widoczności dwie osoby mogą bez problemu iść obok siebie.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu miejskim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność! Pewnie pomyślicie, że to kolejny pusty slogan powtarzany przy każdej okazji. Warto jednak chwilę się nad tym zastanowić i chodząc po mieście, dokładniej obserwować otoczenie i przewidywać, co się może wydarzyć. Widząc szybko nadjeżdżający pojazd, lepiej poczekać, niż pchać się pod koła.

Źódło: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Dlaczego nie można jeździć w lecie na zimowych oponach? [poradnik]

Unikajmy też przechodzenia poza przejściem, bo kierowcy często się po prostu tego nie spodziewają. Można to zrobić, pod warunkiem że w odległości 100 m takiego przejścia nie ma. Przechodząc przez jezdnię nie po zebrze, należy wybrać możliwie jak najkrótszą drogę, nie powodując przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeśli zachodzi ryzyko zagrożenia lub utrudnienia w ruchu ulicy, pieszy musi przepuścić jadące samochody. Chyba że jest już na przejściu — wtedy to kierowcy muszą mu ustąpić.

Jak przechodzić przez drogę dwujezdniową lub torowisko tramwajowe? Można to robić tylko na wydzielonych przejściach, każde inne zachowanie jest niedopuszczalne.

Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby starszej, która ukończyła co najmniej 10 lat. Ponadto dzieci do lat 15 idące po drodze w czasie zmierzchu zobowiązane są do używania elementów odblaskowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest banalna i każdy zapewne ją zna — chodzi oczywiście o lepszą widoczność.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? [poradnik]

Gdy zapada zmrok, kierowca pojazdu zauważa pieszego dopiero z odległości około 30 m, a jeśli pada deszcz, ta wartość zmniejsza się nawet do 15 m. Jadąc zaledwie 50 km/h, w ciągu sekundy pokonujemy około 20 m. W takiej sytuacji na awaryjne hamowanie jest często za późno. Jakikolwiek, nawet najmniejszy odblask w postaci prostej opaski sprawi, że dla kierowców będziemy widoczni niezależnie od warunków nawet z 1 km – sami przyznacie, że różnica jest kolosalna.

W miejscach bardziej ruchliwych, takich jak nowoczesne blokowiska, często instalowane są znaki informujące o tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania. To ogromne udogodnienie dla pieszych, ponieważ samochody mogą poruszać się w takiej strefie z maksymalną prędkością 20 km/h.

W strefie zamieszkania pieszy może iść całą szerokością jezdni, a pojazdy zobowiązane są ustępować mu pierwszeństwa. Co ciekawe, nawet dzieci do lat 7 mogą chodzić tu samodzielnie, nie jest to chyba jednak dobry pomysł.

Jakich zasad należy przestrzegać, idąc grupą, czyli w tzw. kolumnie? Po pierwsze liczba osób w kolumnie nie może przekraczać 4 lub 6 w przypadku kolumny wojskowej – nie może jednak zajmować więcej niż połowę szerokości jezdni.

Źródło: http://www.hej.mielec.pl

Jak dbać o płyn hamulcowy? [poradnik]

Kolumny pieszych mogą się przemieszczać tylko po prawej stronie, chyba że są to dzieci w wieku do lat 10. Osoby w tym wieku mogą iść tylko w dwuosobowej kolumnie pod nadzorem osoby pełnoletniej. Dopuszczalna długość kolumny to 50 m, a odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 100 m. W czasie przemarszu kolumny przy kiepskiej widoczności pierwsza i ostatnia osoba idąca po lewej stronie musi mieć latarkę.

Zabrania się ruchu kolumn z dziećmi do 10 roku życia w przypadku niedostatecznej widoczności. Kolumny nie może prowadzić osoba niepełnoletnia. W czasie mgły zabrania się jakiegokolwiek ruchu kolumn poza kolumnami wojskowymi i policyjnymi.

Zobacz także:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik]

Negatywne skutki niewłaściwej pozycji za kierownicą [poradnik]

Jak bezpiecznie spakować samochód na wyjazd? [poradnik]

Źródło: Regiomoto.pl

Podziel się:

Przeczytaj także: