Zniknęły tablice rejestracyjne z samochodu! Co robić?

Skradzione tablice rejestracyjne (źródło: archiwum.moja.ostroleka.pl)

Skradzione tablice rejestracyjne (źródło: archiwum.moja.ostroleka.pl)

Każdy samochód ma tablice rejestracyjne. Ich brak prawnie go unieruchamia: nie można się poruszać pojazdem bez widocznych tablic. Co zrobić, jeśli okaże się, że obydwie tablice zniknęły?

Jeśli tablice są niedokładnie zamontowane, mogą odpaść podczas jazdy. Częściej jednak powodem ich utraty są amatorzy cudzej własności. Do czego są wykorzystywane skradzione tablice? Zwykle złodzieje chcą zatankować samochód, nie płacąc za to, więc przykręcają taki komplet, aby bezkarnie ukraść paliwo, po czym po kilku rabunkach wyrzucają.

Co zrobić, gdy tablice zmienią właściciela? Pierwszym krokiem jest zgłoszenie sprawy na policję. Pozwoli to uniknąć kłopotów, jeżeli zostanie popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Zgłoszenie kradzieży jest podstawą do ochrony przed problemami prawnymi związanymi z kradzieżą paliwa.

Faceci w czerni mistrzami kierownicy – kierowcy Biura Ochrony Rządu

Co dalej? Z zaświadczeniem wydanym na komendzie należy udać się do organu wydającego tablice rejestracyjne. W zależności od miejsca zamieszkania może to być urząd miejski lub starostwo powiatowe. Powstaje dylemat, czy wyrabiać tzw. wtórniki czy zdecydować się na nowy komplet. Pierwsza opcja jest tańsza, druga — bezpieczniejsza.

Jeśli znika jedna tablica, nie ma podstaw do obaw — można spokojnie dorobić drugą tablicę, składając wniosek o wtórnik. Na wtórnik niestety trzeba czekać, a polskie prawo zabrania przez ten czas poruszać się samochodem bez kompletu tablic. Jeśli ktoś zdecyduje się na wyrobienie nowego kompletu, czas skraca się do załatwienia formalności w urzędzie.

Indywidualne tablice — przypisane do auta czy do właściciela?

Co będzie potrzebne w urzędzie? Dotychczasowy dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty, wypełniony wniosek (druki w urzędzie) i otrzymane wcześniej zaświadczenie z policji o kradzieży. Na miejscu oprócz wniosku trzeba wypełnić oświadczenie, w którym należy podać przyczynę utraty tablic/tablicy. Jeśli zniknęła jedna, to przy wyrabianiu nowego kompletu oddajemy starą.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Jakie są koszty całej operacji? Przede wszystkim nerwy oraz stracony czas. Wyrobienie jednej tablicy (wtórnika) nie powinno przekroczyć kwoty 55 zł, dwóch – 95 zł. Nowy komplet to koszt 180 zł. Wyrobienie nowych numerów ma jedną zasadniczą przewagę – załatwiane są od ręki, na wtórniki natomiast trzeba czekać nawet kilka dni.

Odwiedź forum Autokult.pl i zgarnij zagrody:
Wasze najlepsze zdjęcia samochodów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo! LARTE Design Range Rover Sport Winner - SUV po rosyjsku Tak Jay Leno dziękuje za milion subskrypcji na YouTube Znamy europejską cenę Corvette C7 Z06!

Popularne w tym tygodniu:

Haniebnie ubrany jednoślad – ciekawy sprzęt sfotografowany w centrum Warszawy Takiego przebiegu w żadnym porsche jeszcze nie było. Kanadyjczyk pobił rekord Toyota odwleka powszechne zastosowanie turbo w silnikach benzynowych Toyota Supra jednak bez manuala? Na to wygląda Porsche ma kupić kierowcom okulary przeciwsłoneczne. Zaskakujący wyrok sądu "Jedzie z nami Basia". Gratulacje, tylko co z tego? Budowa wyścigówki na finiszu. Polak spełnia swoje marzenie z dzieciństwa Masz pierwszą MX-5 do restauracji? Mazda ci w tym pomoże Chcesz kupić nieużywanego LFA? W salonach jest 12 sztuk Cupra będzie osobną marką? Seat już zastrzegł logo Jak wygląda rozpakowanie Bugatti Chirona? Zaglądamy za kulisy Ford sierra w stylu Rat należąca do naszego czytelnika. Jak wam się podoba?