Spada jakość części wytwarzanych w Polsce

Spada jakość części wytwarzanych w Polsce

Spada jakość części wytwarzanych w Polsce
Źródło zdjęć: © media FAP
Mariusz Zmysłowski
22.01.2014 21:33, aktualizacja: 08.10.2022 09:45

Polski przemysł motoryzacyjny nie jest w najlepszej formie. Roczna produkcja aut spada, a teraz pojawiają się dodatkowo problemy jakościowe.

W 2013 roku polskie fabryki opuściło 575 tys. samochodów. To blisko 10 proc. mniej niż w 2012. Ta tendencja niestety utrzymuje się już od 5 lat. Jednym z najbardziej dotkliwych ciosów dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego było wycofanie się Fiata z produkcji Pandy w Tychach. To bardzo popularne auto było jednym z najważniejszych modeli wytwarzanych w naszym kraju. Jeśli nie chcemy dalej tracić zagranicznych inwestorów, musimy skupić się na jakości produkowanych w Polsce części.

Statystyki wadliwości dostarczyła firma Exact Systems, która w ubiegłym roku w całej Europie sprawdziła jakość ponad pół miliona części. Osiem procent z nich nie spełniało wymagań. Ta średnia to znacznie mniej niż w przypadku polskich producentów. U nas jedna na osiem części była wadliwa (12,5 proc.). To około dwa punkty procentowe więcej niż w 2012.

Nie bez znaczenia jest liczba kontroli w Polsce. Exact Systems zbadało w nadwiślańskich zakładach około 240 mln części i podzespołów. To 21 proc. więcej niż w roku 2012. Warto zauważyć, że jest to blisko połowa liczby badań w całej Europie.

Jak wypadamy na tle innych krajów? W Rosji aż 39 proc. zbadanych części miało wady. To najgorszy wynik w 2013 roku. Najlepiej wypadli natomiast Słowacy (3 proc.) i Niemcy (6 proc.).

Czy faktycznie mamy się czym martwić? Trudno ocenić rzeczywisty wynik w stosunku do innych europejskich krajów. Z podanej liczby badań wynika, że najwięcej kontroli zostało przeprowadzonych w Polsce. Nietrudno więc zgadnąć, że w porównaniu należałoby podać wyniki uzyskane również przez inne firmy, które w większym stopniu zajmują się przemysłem w pozostałych europejskich krajach. Mimo to fakt, że w ciągu roku zwiększyła się liczba wadliwych części, jest niepokojący.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)