Ile może kosztować złe parkowanie?

Fot. Fotolia.pl

Fot. Fotolia.pl

Problem parkowania w zatłoczonych centrach miast, które w większości nie dysponują wystarczającą liczbą miejsc parkingowych, jest znany chyba każdemu kierowcy. Po kilkudziesięciu minutach bezowocnego poszukiwania miejsca często tracimy cierpliwość i zostawiamy auto, gdzie popadnie — przeważnie w niedozwolonych miejscach. Jednak takie postępowanie może poważnie uszczuplić portfel.

Kierowcy często parkują w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych lub mieszkańców osiedli, zostawiają auta na drodze na światłach awaryjnych bądź na zakazie postoju, tłumacząc się: "przecież ja tylko na chwilę". Skutki takiego postępowania mogą ostudzić praktyki niesfornych kierowców.

Jak uniknąć płacenia mandatu – 9 złotych rad szefa GITD

W przypadku niestosowania się do znaków zakazu zatrzymywania się oraz postoju można otrzymać mandat nawet 500 zł i 5 punktów karnych. Osoby łamiące przepisy oprócz mandatu muszą się liczyć także z takimi niespodziankami, jak blokada kół albo puste miejsce po samochodzie, który został odholowany.

Zgodnie z art. 130a pkt 8 Prawa o ruchu drogowym pojazd może zostać unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół, jeśli został on pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Blokada na kołach wiąże się z uszczerbkiem dla portfela. Na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł.

Limity prędkości na wszystkich niemieckich autostradach?

Najgorszy scenariusz to odholowanie samochodu. Zabieg ten stosuje się wtedy, gdy samochód został pozostawiony w miejscu zabronionym i jednocześnie utrudnia ruch pojazdów, pieszych lub zagraża bezpieczeństwu. To samo może spotkać osoby, które zaparkowały bezprawnie na kopercie dla inwalidów lub w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Jest to najbardziej kosztowny scenariusz, ponieważ poza mandatem kierowca musi również pokryć koszt odholowania samochodu (maksymalnie 478 zł za pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) oraz koszt postoju na parkingu strzeżonym (maksymalnie 37 zł za dobę). Za prowadzenie parkingów strzeżonych i holowanie odpowiada powiat. Rada powiatu co rok ustala stawki za transport pojazdów i ich postój, nie mogą one jednak przewyższać maksymalnych kwot ogłoszonych przez ministra finansów.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Łatwo więc obliczyć, że kierujący za złe parkowanie może zapłacić nawet ponad 1000 zł i straci przy tym sporo czasu i nerwów, zanim odzyska swój pojazd.

Źródło: Flotis.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo! LARTE Design Range Rover Sport Winner - SUV po rosyjsku Tak Jay Leno dziękuje za milion subskrypcji na YouTube Znamy europejską cenę Corvette C7 Z06! Carlos Sainz Jr dołączył do Toro Rosso ABT Sportsline dla nowego Audi TT

Popularne w tym tygodniu:

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet to powrót do przeszłości. Najpiękniejszy samochód roku To już koniec Vipera. Ralph Gilles żegna się z samochodem Takiego przebiegu w żadnym porsche jeszcze nie było. Kanadyjczyk pobił rekord Porsche ma kupić kierowcom okulary przeciwsłoneczne. Zaskakujący wyrok sądu Toyota Supra jednak bez manuala? Na to wygląda "Jedzie z nami Basia". Gratulacje, tylko co z tego? Budowa wyścigówki na finiszu. Polak spełnia swoje marzenie z dzieciństwa Jak wygląda rozpakowanie Bugatti Chirona? Zaglądamy za kulisy Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet na oficjalnym filmie, czyli piękno w ruchu Tak mogłaby wyglądać nowa Alfa Romeo Giulietta. Ale nie będzie Do widzenia, Californio. Ferrari pokazało Portofino Cupra będzie osobną marką? Seat już zastrzegł logo