TestyAudiBMW 750d xDrive M-Sport kontra Audi A8 4.2 TDI quattro - test

BMW 750d xDrive M‑Sport kontra Audi A8 4.2 TDI quattro - test

BMW 750d xDrive M-Sport kontra Audi A8 4.2 TDI quattro - test
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Rafał Warecki
01.12.2014 15:20, aktualizacja: 18.04.2023 11:08

BMW i Audi to chyba dwie najmocniej rywalizujące ze sobą marki na rynku. Niektóre przepychanki między nimi w motoryzacyjnym wyścigu zbrojeń stały się wręcz legendarne, a Monachium i Ingolstadt ciągle rzucają sobie nawzajem kolejne inżynierskie wyzwania. Zaciekawieni bezpośrednią konfrontacją wystawiliśmy przeciw sobie dwa flagowe okręty tych marek. W narożnikach ringu stanęła seria 7 oraz model A8, obydwa z najmocniejszymi silnikami Diesla (750d, 4.2 TDI), obydwa z napędem na cztery koła (xDrive, quattro).

BMW 750d xDrive M-Sport kontra Audi A8 4.2 TDI quattro - test

Na początku warto wspomnieć, że obecna generacja BMW serii 7 (F01) jest na rynku już od siedmiu lat, Audi A8 (D4) od sześciu. Obydwa te modele całkiem niedawno, bo dwa lata i rok temu zostały na swój sposób odświeżone. W przypadku porównania dość konserwatywnych limuzyn, których cena przekracza pół miliona złotych ciężko dyskutować o tym, które nadwozie jest ładniejsze. Można jedynie stwierdzić fakt, że BMW prezentuje się bardziej wyraziście i mocniej wyróżnia się na tle gamy modelowej, Audi natomiast lepiej wtapia się w resztę palety, która i tak jest do siebie bardzo podobna. Linie opisane na bryle serii 7 oblewają sylwetkę swoimi zaokrągleniami, A8 jest chirurgicznie sterylne, jakby ciosane ostrymi narzędziami w rękawiczkach.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Patrząc na obecne w ofercie BMW 6 Gran Coupé oraz Audi A7 Sportback obydwa projekty wydają się bardzo konserwatywne i niekoniecznie przypadną do gustu młodszym odbiorcom, którzy często wolą wyróżnić się z tłumu. Ku topowym modelom częściej spoglądają raczej bardziej doświadczeni użytkownicy dróg, którzy nie chcą rzucać się w oczy, a jedynie subtelnie podkreślić swój status społeczny.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Dużo bardziej liczy się to, co można mieć w kabinie oraz warunki podróży na przednich fotelach i tylnej kanapie. W tej kwestii zarówno kompozycja jak i dobór materiałów to mocniejsza strona Audi. Elementy wykończeniowe sprawiają wrażenie wyższej jakości, są pieczołowicie dopasowane i pewnie zamocowane. Pomysł na deskę rozdzielczą przechodzącą skosem w tunel środkowy nie powtarza się w innych modelach, w BMW natomiast kokpit jest niemal kopią tego, co można znaleźć w niższych seriach. Materiały i ich spasowanie oczywiście są także bardzo dobre, ale w bezpośredniej konfrontacji z rywalem sprawiają gorsze wrażenie. Ingolstadt wygrywa również na detale. Takie dodatki jak ładnie wkomponowany w deskę rozdzielczą analogowy zegarek czy oświetlenie wnętrza paskami LED wydają się lepiej dopracowane niż najzwyklejsze żarówki z odbłyśnikami podświetlające kabinę konkurenta. Takie szczegóły w tym segmencie rzucają się w oczy, a Audi podczas ostatniego liftingu pozwoliło sobie chyba na nieco więcej poprawek niż BMW, po prostu to widać.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Monachium wygrywa jednak z Ingolstadt pod względem multimediów, a dokładnie wielkości centralnego wyświetlacza. Różnica 2,25 cala w przekątnych (10,25 cala w BMW i 8,0 cala w Audi) ma naprawdę duży wpływ na komfort korzystania z mapy, komputera pokładowego czy systemów rozrywki. Również pod względem prostoty oraz intuicyjności obsługi nowy iDrive z gładzikiem bije na głowę MMI Touch, do którego za każdym razem muszę się przyzwyczajać od nowa kiedy wsiadam do któregoś z Audi. BMW implementując jednak cyfrowe dodatki do niektórych systemów poszło o krok za daleko, w pełni animowane zegary może wyglądają ciekawie, jednak w tej klasie dużo bardziej elegancko niż skaczące cyferki prezentują się schludnie zaprojektowane analogi z kolorowym wyświetlaczem umieszczonymi między nimi, takie jak w Audi. Również czytelność informacji w przypadku tradycyjnego rozwiązania jest lepsza.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Konfiguracje kolorystyczne tapicerki, listew wykończeniowych oraz możliwości wyposażenia samochodu w nowoczesne gadżety to w tej klasie wyłącznie kwestia upodobań i zasobności portfela klienta, nie będę więc rozwodził się na temat wyposażenia. Ceny i poszczególne pozycje znajdują się pod tabelą danych technicznych na drugiej stronie testu. Trwałość plastików za jakiś czas będzie jednak sprawą dyskusyjną, na lakierowanych wstawkach Audi widać już pierwsze poważniejsze zarysowania.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Po wypunktowaniu BMW za wykończenie wnętrza Audi jednak musi pogodzić się z tym, że jest mniej przestronne niż konkurent i mimo bardzo obszernej regulacji realizowanej za pomocą przycisków lub menu na ekranie komputera pokładowego ma mniej wygodne fotele zarówno z przodu jak i z tyłu. Audi A8 jest dłuższe i szersze od BMW 7, ale ma mniejszy rozstaw osi co w połączeniu z niższą sylwetką szczególnie czuć właśnie w drugim rzędzie. Choć liczby mogą na to nie wskazywać podczas gdy w BMW dwumetrowy kierowca wygodnie usiądzie sam za sobą, w Audi A8 nie będzie czuł się komfortowo. Ponadto tylne drzwi w BMW są dłuższe, otwierają się szerzej i lżej co w tym segmencie również ma znaczenie. Jeśli w Audi chcemy podróżować w pięć osób nie będziemy mieć też dostępu do konsoli regulacji nawiewów, ponieważ ukryta jest w składanym podłokietniku między lewy i prawym siedziskiem.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

W kwestii podróżnej pojemność bagażnika to dla BMW i Audi kolejno 500 i 510 litrów, różnica jest więc nieznaczna i w obydwu przypadkach można przewieźć całkiem sporo bagażu. Żadne z aut nie ma jednak seryjnie na wyposażeniu tak podstawowych elementów jak haki na torby czy siatki mocujące. Bagażnik w A8 jest jednak ładniej i bardziej starannie wykończony, ale to BMW ma nieco bardziej praktyczny otwór załadunkowy.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Po sprawdzeniu gdzie w jakim aucie lepiej usiąść, czas wybrać którym lepiej w ogóle pojechać. Jeśli chodzi o pracę podwozia i tłumienie nierówności to w odpowiednich trybach pracy mimo różnicy w rozmiarze obręczy komfort jazdy jest porównywalny. Obydwa samochody świetnie wybierają mniejsze i większe dziury usypiająco się przy tym kołysząc. Dobra izolacja nadwozia od drgań kół nie oznacza jednak, że któreś z aut przez to niepewnie się prowadzi. Dzięki aktywnemu rozdziałowi momentu obrotowego na wszystkie koła zarówno Audi jak i BMW świetnie sprawdzają się nawet podczas gwałtownych manewrów na mokrej nawierzchni. Przyczepność kół do drogi jest aż zaskakująca jak na tak duże i ciężkie kredensy, i to z kompletem pasażerów na pokładzie. Lata doświadczenia inżynierów z Ingolstadt przy pracy nad quattro dają o sobie znać dopiero w trybie sportowym, gdzie po usztywnieniu prowadzenia kół Audi jakby pewniej wpisuje się w tor jazdy, szczególnie na luźnej nawierzchni. Po zmianie nastaw na Sport+ w BMW i Dynamic w Audi, to drugie auto w większym stopniu zmienia swoje oblicze, zaczyna szybko uciekać konkurentowi...i to bez systemu Launch Control, które BMW ma.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Flagowiec z Ingolstadt jest dużo szybszy i różnice w czasach przyspieszenia naprawdę czuć na plecach. Ponadto jednostka V8 BiTurbo brzmi bardziej rasowo oraz przyjemniej i płynniej rozwija moc niż R6 TriTurbo. Owszem, obydwa auta są bardzo szybkie i ciągną od samego dołu, ale przy wciśnięciu pedału gazu do oporu podczas startu zatrzymanego to Audi rozpędzając się do 200 km/h w nieco ponad 19 sekund w akompaniamencie gardłowego ryku silnika przyprawia o zimny pot na plecach. Ponadto przy wyższych wskazaniach prędkościomierza system Active Noise Control zapewnia ciszę w kabinie, a w 750d prędkość podróżna na poziomie 200 km/h sprawia, że robi się dość głośno.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Przy bezpośrednim porównaniu współpracująca z 4.2 TDI ośmiobiegowa skrzynia TipTronic zachowuje się praktycznie tak samo dobrze jak bawarski Steptronic, który od lat jest moją ulubioną automatyczną skrzynią biegów. Obydwie przekładnie momentalnie reagują na kickdown czy pociągnięcie łopatki za kierownicą. Równie dobrze wypadają układy kierownicze, które przy nadawaniu toru jazdy ciężkim limuzynom nadal dają kierowcy poczucie pełnej kontroli nad autem, przy czym wieniec w Audi przy niskich prędkościach obraca się tak lekko, że po puszczeniu kierownicy przeciąg w aucie mógłby doprowadzić do wypadku. Jedynie podczas manewrowania na ciasnym parkingu można to docenić.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Na koniec pozostają jeszcze jedna kwestia – oświetlenia zewnętrznego. Inteligentne oświetlenie Audi Matrix LED deklasuje BMW Adaptive LED, w których asystent świateł drogowych średnio radzi sobie z automatycznym dopasowaniem oświetlenia do dynamicznych zmian otoczenia. Oparty na przełączaniu segmentów diod układ Audi praktycznie cały czas bez ingerencji kierowcy zapewnia możliwie największy zasięg światła co naprawdę poprawia bezpieczeństwo i pewność jazdy nocą.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Klasa luksusowych limuzyn, którą reprezentują BMW serii 7 i Audi A8 od zawsze kojarzyła mi się nie tylko z prestiżem, ale również wyjątkowym komfortem, przestronnością i świetnymi osiągami. Jak widać na przykładzie wspomnianych wyżej modeli wszystkie te cechy są wciąż aktualne, ale w bardzo różnych proporcjach. Każdy potencjalny klient sam musi wydzielić sobie na czym najbardziej mu zależy, a moje oceny odzwierciedlają wyłącznie to, które z aut lepiej wpisało się w moje oczekiwania związane z segmentem F. Rękawica w górę dla Audi A8.

Na korzyść Audi A8:

Wykończenie wnętrza

Wyciszenie kabiny Active Noise Control

Oświetlenie Matrix LED

Osiągi i sposób rozwijania mocy

Zachowanie napędu w trybie Dynamic

Audi A8 V8 T 4.2 TDI quattro (2014) 0-200 km/h acceleration

Na korzyść BMW serii 7:

Przestronność wnętrza

Wygodne fotele

Multimedia

Obsługa urządzeń pokładowych przez iDrive

BMW 750d xDrive M-Sport (2014) 0-200 km/h launch control acceleration

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/43]

Zdjęcia zostały wykonane na terenie Pałacu Lasotów. Dziękujemy za pomoc w realizacji materiału.

BMW 750d xDrive M-Sport kontra Audi A8 4.2 TDI quattro - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Audi A8 4.2 TDI quattroBMW 750d xDrive
Silnik i napęd:
Układ i doładowanie:V8, turbodoładowanyR6, turbodoładowany
Rodzaj paliwa:Olej napędowyOlej napędowy
Ustawienie:WzdłużnieWzdłużnie
Rozrząd:DOHC 32VDOHC 24V
Objętość skokowa:4134 cm32993 cm3
Stopień sprężania:16,516,5
Moc maksymalna:385 KM przy 4000 rpm381 KM przy 4400 rpm
Moment maksymalny:860 Nm przy 2000 rpm740 Nm przy 2000 rpm
Objętościowy wskaźnik mocy:93,1 KM/l127,3 KM/l
Skrzynia biegów:8-biegowa, TipTronic8-biegowa, Steptronic
Typ napędu:AWD (quattro)AWD (xDrive)
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowaneTarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Tarczowe, wentylowaneTarczowe, wentylowane
Zawieszenie przednie:WielowahaczoweWielowahaczowe
Zawieszenie tylne:WielowahaczoweWielowahaczowe
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomaganyZębatkowy, wspomagany
Koła, ogumienie przednie:255/40 R19245/40 R20
Koła, ogumienie tylne:255/40 R19275/35 R20
Masy i wymiary:
Typ nadwozia:SedanSedan
Liczba drzwi:44
Współczynnik oporu Cd (Cx):b.d.b.d.
Masa własna:1995 kg2070 kg
Stosunek masy do mocy:5,2 kg/KM5,4 kg/KM
Długość:5135 mm5079 mm
Szerokość:1949 mm bez lusterek, 2111 mm z lusterkami1902 mm bez lusterek, 2142mm z lusterkami
Wysokość:1460 mm1471 mm
Rozstaw osi:2992 mm3070 mm
Rozstaw kół przód/tył:1644/1635 mm1611/1650 mm
Pojemność zbiornika paliwa:82 l80 l
Pojemność bagażnika:510 l500 l
Osiągi:
Przyspieszenie 0-10 km/h:0,3 s0,3 s
Przyspieszenie 0-20 km/h:0,6 s0,6 s
Przyspieszenie 0-30 km/h:1,0 s0,9 s
Przyspieszenie 0-40 km/h:1,3 s1,3 s
Przyspieszenie 0-50 km/h:1,7 s1,9 s
Przyspieszenie 0-60 km/h:2,1 s2,5 s
Przyspieszenie 0-70 km/h:2,6 s3,2 s
Przyspieszenie 0-80 km/h:3,2 s3,8 s
Przyspieszenie 0-90 km/h:3,9 s4,5 s
Przyspieszenie 0-100 km/h:4,7 s bez LC(kat. 5,5 s)5,4 s z LC(kat. 4,9 s)
Przyspieszenie 0-110 km/h:5,5 s6,3 s
Przyspieszenie 0-120 km/h:6,4 s7,3 s
Przyspieszenie 0-130 km/h:7,5 s8,5 s
Przyspieszenie 0-140 km/h:8,7 s9,8 s
Przyspieszenie 0-150 km/h:10,0 s11,1 s
Przyspieszenie 0-160 km/h:11,4 s12,6 s
Przyspieszenie 0-170 km/h:12,9 s14,4 s
Przyspieszenie 0-180 km/h:14,7 s16,3 s
Przyspieszenie 0-190 km/h:16,8 s18,4 s
Przyspieszenie 0-200 km/h:19,2 s20,8 s
Prędkość maksymalna:250 km/h250 km/h
Zużycie paliwa (miejskie):15,2 l/100 km(kat. 9,4 l/100 km)15,0 l/100 km(kat. 7,3 l/100 km)
Zużycie paliwa (pozamiejskie):9,3 l/100 km(kat. 7,4 l/100 km)10,5 l/100 km(kat. 5,9 l/100 km)
Emisja CO2:197 g/km169 g/km
Test zderzeniowy EuroNCAP:b.d.b.d.
Cena:
Testowany egzemplarz:551 580 zł535 900 zł
Wersja silnikowa od:435 100 zł461 300 zł
Model od:348 400 zł362 700 zł
Wyposażenie
Wybrane wyposażanie testowanej wersji:Standardowe + opcjonalne(brak cen)Standardowe + opcjonalne(z cenami)
Dodatki stylistyczne nadwozia:Lakier Oolong metalikPakiet M-Sport (26 913 zł), lakier błękit cesarski (5477 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza:Skóra FeinnappaSkóra Nappa, deska rozdzielcza obita skórą, sportowa kierownica
Koła i opony:Obręcze 19 caliObręcze 20 cali
Komfort:Asystent podjazdu, elektryczne fotele, elektryczne szyby i lusterka (podgrzewane), tempomat, podgrzewane i wentylowane fotele, Audi Parking System plus, klimatyzacja automatyczna czterostrefowa, kamera cofania, domykanie drzwi, elektryczna klapa bagażnikaOgrzewanie kierownicy (1367 zł), dostęp bezkluczykowy (5021 zł), wentylacja foteli (6032 zł), klimatyzacja czterostrefowa (4159 zł), automatyczna klapa bagażnika, domykanie drzwi, kamera cofania, szklany dach (7557 zł), elektryczne fotele, HUD, elektryczne szyby i lusterka (podgrzewane), tempomat, kamera cofania
Bezpieczeństwo:Komplet poduszek powietrznych, czujnik deszczu i zmierzchu, isofix, TMPS, reflektory przednie LED Audi MatrixTMPS, czujniki parkowania, aktywne reflektory diodowe, asystent świateł drogowych, komplet poduszek powietrznych, czujnik deszczu i zmierzchu, isofix
Multimedia:Nawigacja MMI® Navigation plus, Bose Surround SoundHiFi Harman/Kardon (6542 zł), nawigacja Professional
Mechanika:Napęd quattro, skrzynia TipTronic, zawieszenie Adaptive Air SuspensionŁopatki do skrzyni biegów (1015 zł), napęd xDrive, skrzynia Steptronic
*sam kierowca, bez bagażu, temperatura 15 stopni Celsjusza, sucha nawierzchnia
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)