Unia Europejska rozważa wprowadzenie rejestratorów jazdy

Komisja Europejska sprawdziła czy obowiązkowy montaż rejestratorów jazdy miałby wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Event Data Recorders (EDR) to rejestratory jazdy, które zapisują w pamięci podstawowe informacje o ruchu pojazdu. Ich montaż w samochodzie pozwalałby monitorować wszystkie ważniejsze parametry samochodu i jego ruchu, co mogłoby pozwolić na dokładniejsze ustalenie przyczyn wypadków. Komisja Europejska opublikowała raport w tej sprawie, opracowany na jej zlecenie przez Transport Research Laboratory (TRL). Zbadano, czy obowiązkowy montaż EDR poprawiłby ogólne bezpieczeństwo na drogach.

Według przeprowadzonych badań rejestratory mogłyby być pomocne przy ustalaniu przyczyn wypadków oraz ich sprawcy. Większa kontrola nad pojazdami poprawiłaby też ogólny poziom bezpieczeństwa. TRL ustaliło, że montaż takich urządzeń w 30% pojazdów mógłby realnie poprawić bezpieczeństwo, a wprowadzenie powszechnego obowiązku również obniżyć koszty montażu do poziomu 20 euro. Obecnie brakuje jednak stosownych regulacji prawnych, zgodnie z którymi Unia mogłaby w taki sposób kontrolować ruch drogowy.

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Porsche Macan od TechArt [aktualizacja] Facelifting Mazdy CX-5 [aktualizacja] Ford zwiastuje nowe auto sportowe [aktualizacja] Zapowiedź Škody Fabii R5 Wyjątkowa Alfa 4C Definitiva V8 od Lazzarini Design Ekskluzywne Range Rovery ze schowkami na karabiny Technologia z Toyoty TS040 HYBRID w nowym Priusie Mercedes-Benz SLK od AMG Performance Studio Robert Kubica w Citroënie, ale prywatnym Super GP2 – kolejny pomysł dla Formuły 1 Qoros zapowiada model 3 City SUV [aktualizacja] Henrik Fisker wraca z muscle carem Mercedes-Benz przedstawia nową nomenklaturę modeli i silników Lexus LF-C2 czeka na debiut w Los Angeles Pagani Huayra 730S jak Zonda Tricolore Nietypowy wyścig: odrzutowy rower kontra Ferrari Volkswagen Golf R400 zadebiutuje w przyszłym roku Mercedes-Benz najbardziej oszukuje na zużyciu paliwa Aston Martin DB9 Volante Morning Frost - powiew chłodu od Q KTM i Reiter Engineering przygotują wyścigowego X-Bowa Fiat Bravo odmłodzony na rynek brazylijski Węglowe monokoki w WRC - radykalne zmiany w konstrukcji samochodów Fernando Alonso w McLarenie na 99 procent

Popularne w tym tygodniu:

Tak umiera legenda. Zaczęła się rozbiórka toru FSO na Żeraniu Ciekawostka z ogłoszenia – mały sedan z wielkim silnikiem BMW M2 z sercem M4, które okazało się zbyt mocne UE chce nowego obowiązkowego wyposażenia samochodów ciężarowych Autobahn Stormer Floty odwracają się od diesli? Niezupełnie, ale jest trend Jaguar XE SV Project 8 (2017) - zapowiedź Volkswagen Golf GTI First Decade – ponad 400-konna hybryda na Worthersee Micra kreuje: niesamowite szezlong i lampa projektu czeskiego artysty, inspirowane sylwetką kompaktowego Nissana