Kubica zaprzepaścił szansę – Rajd Francji-Alzacji 2014

Źródło zdjęć: © Volkswagen Motorsport
Wojciech Kaczałek
05.10.2014 11:45, aktualizacja: 08.10.2022 09:01

Jari-Matti Latvala wygrał Rallye de France-Alsace. Robert Kubica wpadł do rowu na ostatnim odcinku specjalnym.

Dla fińskiego kierowcy Volkswagena to dwunaste zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a równocześnie pierwsze wywalczone na asfalcie. W tym roku Latvala wygrał cztery rajdy.

Fin podczas ostatniego etapu kontrolował sytuację. Podczas pierwszych dwóch odcinków dojeżdżał na piątej pozycji. Na przedostatniej próbie (Forêt de La Petite-Pierre 2) był czwarty. Power Stage rozgrywany na Forêt de Saverne ukończył na trzecim miejscu, zgarniając dodatkowe oczko do klasyfikacji mistrzostw. Dodatkowo punktowany odcinek padł łupek Sébastiena Ogiera. Drugi był Elfyn Evans.

Obraz
© facebook.com/wrc.com

Klasyfikacja pierwszej trójki nie zmieniła się w stosunku do soboty. Za Latvalą rajd ukończyli Andreas Mikkelsen i Kris Meeke. Czwarte miejsce zgarnął Dani Sordo.

Hiszpan zawdzięcza tę pozycję Robertowi Kubicy, który na drugim kilometrze ostatniego odcinka ześlizgnął się do rowu. Ford już nie powrócił na drogę.

Polak zaczął niedzielny etap od zwycięstwa na Forêt de La Petite-Pierre. Wyprzedził Sordo o 5,5 s i przeskoczył go w klasyfikacji generalnej. Kolejne dwie próby Kubica ukończył na miejscach nr 3 i 5, powiększając przewagę nad zawodnikiem Hyundaia do 11 s. Czwarte miejsce byłoby najlepszym wynikiem w historii WRC wywalczonym przez kierowcę rodem z Polski.