Co potrafi oszukać policyjny alkomat?

Policja w czasie wakacji, jak co roku, apeluje do zmotoryzowanych o powstrzymanie się od prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Okazuje się, że nie zawsze pozytywny wynik próby wykonanej alkomatem oznacza, że kierowca ma coś na sumieniu.

PAP/Marcin Bielecki

Śniadanie, poranna higiena i do samochodu. A co jeśli po drodze napotkamy patrol policji sprawdzający trzeźwość kierowców? Podjeżdżamy do funkcjonariusza w pełni zrelaksowani; przecież nie zrobiliśmy nic złego. Policjant używa alkomatu i niespodzianka — wynik jest pozytywny. Jak to możliwe?

Odpowiedź jest prosta. W takich przypadkach częstym winowajcą jest płyn do płukania ust. Wiele dostępnych w drogeriach produktów zawiera alkohol. Jest go w nich tak dużo, że efekt utrzymuje się do 20–30 minut. Tuż po skorzystaniu z płynu alkomat może pokazać w wydychanym powietrzu nawet ponad 0,5 mg/l, co jest odpowiednikiem 1 prom. alkoholu we krwi.

Co robić jeśli policjant sprawdza naszą trzeźwość po użyciu płynu? Wystarczy wytłumaczyć funkcjonariuszowi, skąd wziął się taki wynik i poprosić o powtórzenie badania za 15–20 minut. Po takim czasie ślad alkoholu powinien być tak słaby, że alkomat nie zareaguje.

Płyn do płukania ust nie jest jedyną substancją, która może oszukać policyjne urządzenie. Podobny efekt otrzymamy po spożyciu batonika zawierającego alkohol. Choć jego porcja w jednym batonie nie spowoduje przekroczenia dozwolonej prawem zawartości alkoholu we krwi, to chwilowy efekt w wydychanym powietrzu może wynosić nawet do 0,3 mg/l, czyli odpowiednik 0,6 prom. alkoholu we krwi. Podobnie jest z syropami zawierającymi alkohol.

Jak jednak mówią policjanci, między bajki można włożyć opowieści o tym, że pozytywny wynik alkomatu spowodowany może być zjedzeniem większej ilości owoców. Zdaniem pytanych przez nas funkcjonariuszy, trzeba byłoby zjeść ich więcej, niż jest w stanie przeciętny człowiek.

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by w razie spotkania z policjantami nie trzeba było się tłumaczyć i tracić czasu potrzebnego na ponowne zbadanie wydychanego powietrza. Płyn do płukania ust z alkoholem wystarczy zamienić na taki, który go nie zawiera, a przed jazdą wyrzec się słodyczy czy leków zawierających alkohol. O tym, by zrezygnować z jazdy po spożyciu alkoholu nie trzeba chyba przypominać.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Sprzedajesz samochód na zagranicznej stronie? Uważaj na oszustów Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem Tradycyjna nawigacja umarła? Jeszcze nie do końca Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić? Zatrzymanie prawa jazdy za granicą: co dalej? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak oszczędzać paliwo z głową? Rowerzyści nie są bez winy: jakie wykroczenia popełniają najczęściej? Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę Twój pasażer trzyma nogi na desce – przeczytaj, a już nigdy mu nie pozwolisz OC na raty: ile trzeba dopłacić? Przejazd kolejowo-drogowy: co musi o nim wiedzieć kierowca? Wyjazd za granicę: co z obowiązkowym wyposażeniem? Kontrolka akumulatora oznacza wydatki - co się popsuło? Elektroniczne zabezpieczenia to bubel – metody kradzieży samochodów są nowocześniejsze Smoła na karoserii i felgach – jak ją usunąć? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem Sygnalizacja świetlna z opisem

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe