Sprzedajesz samochód na zagranicznej stronie? Uważaj na oszustów

Myślicie, że działający w internecie oszuści mają na celowniku wyłącznie naiwne osoby, które gotowe są wpłacić zadatek, by zyskać fortunę? Nic podobnego. Zagrożeni są również ci, którzy próbują sprzedać samochód za pomocą zagranicznego serwisu.

PAP/Marcin Bielecki

Historię próby takiego oszustwa opowiedział nam nasz czytelnik — pan Błażej. Miał on do sprzedania klasyczny samochód, a te z reguły uzyskują lepszą cenę w Europie Zachodniej. Skorzystał więc ze znanego serwisu mobile.de. Jedną z osób, które wyraziły zainteresowanie autem, była kobieta o polskim imieniu i anglosaskim nazwisku.

Jak napisała, samochód się jej podoba, ale ze względu na fakt, że służy w amerykańskim kontyngencie wojskowym w Niemczech, nie może osobiście przyjechać i sprawdzić auta. Poprosiła o bliższe informacje na temat oferowanego egzemplarza, a gdy je otrzymała, zaproponowała kupno samochodu.

Do transakcji miało dojść na odległość. Wpłata miała nastąpić poprzez jeden z serwisów umożliwiających regulowanie płatności za granicą. Przelew miał przyjść tego samego dnia, gdy pod adres sprzedającego miała przyjechać zamówiona laweta. Samochód wraz z dokumentami miał trafić na nią tuż po otrzymaniu przez sprzedającego zawiadomienia o zrealizowaniu płatności. Na tym etapie nasz czytelnik zrezygnował z transakcji.

Jak działają oszuści? Stosują dwie metody. Pierwsza z nich polega na zapłaceniu za samochód i przedstawieniu dowodu przelania pieniędzy drogą elektroniczną. Gdy tylko auto trafia na lawetę, oszust wycofuje przelew, zwracając się do operatora transakcji. Drugi sposób polega na wyłudzeniu danych potrzebnych do logowania w systemie płatności. Oszust, mając je, jest potem w stanie przeprowadzić transakcję, która "wyczyści" nasze konto.

Jeśli ktoś godzi się zapłacić za samochód atrakcyjną z punktu widzenia sprzedającego cenę, nawet bez oglądania auta, to możliwe są dwa scenariusze: albo mamy ogromne szczęście i trafiliśmy na klienta idealnego, albo — co jest znacznie bardziej prawdopodobne — mamy do czynienia z oszustem.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem Tradycyjna nawigacja umarła? Jeszcze nie do końca Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić? Zatrzymanie prawa jazdy za granicą: co dalej? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak oszczędzać paliwo z głową? Rowerzyści nie są bez winy: jakie wykroczenia popełniają najczęściej? Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę Twój pasażer trzyma nogi na desce – przeczytaj, a już nigdy mu nie pozwolisz OC na raty: ile trzeba dopłacić? Przejazd kolejowo-drogowy: co musi o nim wiedzieć kierowca? Wyjazd za granicę: co z obowiązkowym wyposażeniem? Kontrolka akumulatora oznacza wydatki - co się popsuło? Elektroniczne zabezpieczenia to bubel – metody kradzieży samochodów są nowocześniejsze Smoła na karoserii i felgach – jak ją usunąć? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem Sygnalizacja świetlna z opisem Znaki uzupełniające (typ F) z opisem

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe