Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem

Biznes ślubny od zawsze przenika się z motoryzacją, ponieważ młoda para musi się jakoś dostać do kościoła lub urzędu, a następnie przemieścić się do miejsca przyjęcia weselnego. A skoro to taki specjalny dzień, to większość nowożeńców chce poruszać się specjalnym pojazdem. Niezależnie od tego, czy jest to kabriolet, auto sportowe czy zabytkowe, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę umawiając się na usługę przewozową.

Fot. Jakub Tujaka

Transport pary nowożeńców można nazwać specjalistyczną usługą transportową. Z branżą ślubną współpracują przeróżne podmioty, które trudnią się użyczaniem samochodów. Niezależnie od tego, czy planujemy wypożyczyć samo auto, czy też samochód z kierowcą, należy zwrócić uwagę na kilka detali.

Im większa firma, tym lepiej

Wypożyczanie samochodu z dużej firmy (posiadającej liczną flotę aut) ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jeśli ktoś specjalizuje się w tego typu usługach, to za pewne rozumie powagę sytuacji i w przypadku np. awarii pojazdu, czy niedyspozycyjności jednego kierowcy, firma jest w stanie zorganizować auto zastępcze, lub też drugiego kierowcę.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z człowiekiem, który przy okazji posiadania nietypowego auta dorabia sobie wożeniem ludzi do ślubów, w przypadku nie zawarcia z nim umowy na piśmie, nie mamy żadnej gwarancji, że człowiek ten przyjedzie na czas i zrobi wszystko zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Dodatkowo w przypadku nie dotrzymania warunków umowy ustnej, nie mamy podstaw do zażądania odszkodowania czy zadośćuczynienia.

Jechać samemu, czy wypożyczyć auto z kierowcą?

W przypadku wypożyczania auta z kierowcą, odpada stres związany z obsługą pojazdu. Najczęściej samochody zabytkowe wymagają specjalnej wiedzy, doświadczenia i wyczucia, aby nie zaskoczyły kłopotami z odpaleniem lub przełączaniem biegów. Nikt przecież nie chce doprowadzić do zatrzymania orszaku weselnego przez to, że nie potrafi uruchomić pojazdu.

Wypożyczenie samochodu z kierowca ogranicza możliwości przewozowe takiego samochodu, ponieważ jeśli „młodzi” planują zabranie na pokład świadków, to muszą pamiętać o tym, że samochód powinien być minimum pięcioosobowy.

Dodatkowo kierowca wskazany przez firmę świadczącą usługi odpowiada za stan samochodu i nie trzeba się martwić o nic, jeśli dojdzie do uszkodzenia takiego pojazdu.


Kolizja wypożyczonym autem, co z ubezpieczeniem?

Jeśli samochód wypożyczamy od firmy trudniącej się wypożyczaniem aut, to za pewne w warunkach ubezpieczenia zawarto zapis o tym, że samochód będzie prowadzony przez wielu kierowców. Wtedy w umowie użyczenia również jest zapis dotyczący odpowiedzialności za szkody komunikacyjne. Jeśli kierowca jest trzeźwy i do kolizji doszło nie z jego winy, to nie ma się czego obawiać. Jednak w innym przypadku można narobić sobie kłopotów.

Zamówione auto nie dojechało, co zrobić?

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn zamówione auto nie dojechało na uroczystość. Jeśli mamy umowę z firmą wynajmującą pojazdy, warto sprawdzić w niej zapisy o konsekwencjach zerwania warunków umowy. Już na etapie jej podpisywania warto zapytać o taką ewentualność.

Pisemna umowa daje podstawę do ewentualnych roszczeń. Jeśli umowa ustna była zawierana bez świadków, mogą być kłopoty z rozmówieniem się z człowiekiem, który nie ma uregulowanych formalności i auto wynajmuje „na lewo”.

W każdym przypadku warto zabezpieczyć się pojazdem rezerwowym. Jeśli wymarzony zabytek lub kabriolet nie przyjedzie, pamiętajmy o umyciu i przyklejeniu kilku drobiazgów na klasycznego sedana, ponieważ w obliczu tak doniosłego wydarzenia, nie ma czasu ani miejsca na kłopoty z transportem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Tradycyjna nawigacja umarła? Jeszcze nie do końca Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić? Zatrzymanie prawa jazdy za granicą: co dalej? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak oszczędzać paliwo z głową? Rowerzyści nie są bez winy: jakie wykroczenia popełniają najczęściej? Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę Twój pasażer trzyma nogi na desce – przeczytaj, a już nigdy mu nie pozwolisz OC na raty: ile trzeba dopłacić? Przejazd kolejowo-drogowy: co musi o nim wiedzieć kierowca? Wyjazd za granicę: co z obowiązkowym wyposażeniem? Kontrolka akumulatora oznacza wydatki - co się popsuło? Elektroniczne zabezpieczenia to bubel – metody kradzieży samochodów są nowocześniejsze Smoła na karoserii i felgach – jak ją usunąć? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem Sygnalizacja świetlna z opisem Znaki uzupełniające (typ F) z opisem Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem?

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe