W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)

Wybierając się na zagraniczne wakacje samochodem lub z myślą o tym, że będziemy po obcym kraju podróżować wypożyczonym autem, warto wiedzieć gdzie autostrady są płatne, by zamiast za przejazd nie nie zapłacić grzywny. Ma to szczególne znaczenie w krajach, w których obowiązują winiety.

fot. Grzegorz Michałowski / PAP

Jeszcze w niektórych krajach europejskich przejazd autostradami jest bezpłatny, ale są też wyjątki — płatny przejazd tunelami czy mostami. Może to być dla was zaskoczenie, dlatego warto mieć zawsze trochę gotówki przy sobie. W krajach gdzie obowiązują winiety, najlepiej kupić taką, która czasem ważności będzie odpowiadała waszej wycieczce. Przy elektronicznym poborze trzeba się zaopatrzyć w urządzenie elektroniczne, ale z nimi różnie bywa więc i wtedy dobrze mieć coś w portfelu.

W poniższej tabeli znajdziecie podstawowe informacje o przejazdach autostradami we wszystkich, europejskich krajach - poza Polską. Nawet jeżeli ogólna zasada jest taka, że przejazd jest bezpłatny, to mogą obowiązywać inne opłaty, które opisujemy obok w uwagach. W niektórych krajach obowiązuje opłata ekologiczna lub wjazdowa, niezależnie od tego czy będziecie korzystać z autostrad czy też nie.

Opłaty za autostrady w krajach Europy

Kraj

zasada ogólna wyjątki i uwagi
Austria winiety  
Belgia bezpłatne

płatny przejazd tunelem

Liefkenhoek

Białoruś opłaty elektroniczne  

Bośnia i

Hercegowina

płatne wybrane odcinki
Bułgaria winiety  
Chorwacja płatne wybrane odcinki
Czarnogóra bezpłatne

płatny przejazd tunelem

Sizina

Czechy winiety  
Dania bezpłatne

płatny przejazd mostem

Storebaelt i Oresund

Estonia bezpłatne  
Finlandia bezpłatne  
Francja płatne  
Grecja płatne  
Hiszpania płatne  
Holandia bezpłatne

płatny przejazd tunelami

Kil i Westerschelde

Lichtenstein bezpłatne  
Litwa bezpłatne  
Luksemburg bezpłatne  
Łotwa bezpłatne  
Macedonia płatne  
Mołdawia winieta  
Niemcy bezpłatne  
Norwegia opłąty elektroniczne  
Portugalia płatne  
Rosja bezpłatne

stała opłata wjazdowa

i ekologiczna

Rumunia winiety elektroniczne  
Serbia płatne  
Słowacja winiety eletroniczne  
Słowenia winiety  
Szwajcaria winiety  
Szwecja bezpłatne

płatny przejazd wybranymi

mostami i tunelami

Ukraina bezpłatne stała opłata ekologiczna
Węgry winiety elektroniczne  
Wielka Brytania bezpłatne

płatny przejazd wybranymi

mostami, tunelami oraz

odcinkiem M6

Włochy płatne  

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Znaki ostrzegawcze (Typ A) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Znaki zakazu (typ B) z opisem Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem Klimatyzacja psuje się przez zaniedbania Niewłaściwe ciśnienie w oponach: ryzyko i wydatki Kiedy należy wymienić amortyzatory? Zalany samochód: czy można liczyć na odszkodowanie, auto na rynku wtórnym Co jest lepsze: czujniki parkowania, kamera czy umiejętności kierowcy? 3 sposoby na usuwanie insektów z samochodu - domowy, płyn do szyb i specjalny preparat – co działa najlepiej? Strzałka do skrętu warunkowego – do czego służy i na co uważać?

Popularne w tym tygodniu:

Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza Kary i mandaty z zagranicy: kiedy nie warto płacić? Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Ile trzeba dopłacić za klimatyzację? W niektórych markach nawet 8000 zł! Uważaj na głębokie kałuże! Łatwo poważnie uszkodzić auto i zapłacić kilka tysięcy złotych za naprawę Ile oleju wlewać do silnika i jak wybrać najlepszy? Jak hamować silnikiem i czy warto to robić?