Polacy pojechali na Kubę ratować zabytkowego Junaka. Przy okazji odbyli podróż życia

Polacy pojechali na Kubę ratować zabytkowego Junaka. Przy okazji odbyli podróż życia

Polacy pojechali na Kubę ratować zabytkowego Junaka. Przy okazji odbyli podróż życia
Źródło zdjęć: © Fot. Piotr Czołnik
Jakub Tujaka
26.05.2017 12:36, aktualizacja: 30.03.2023 13:11

Miłośnicy polskich motocykli dostali sygnał z Kuby, że pewne małżeństwo ma problem z uruchomieniem zabytkowego Junaka. Polacy zebrali potrzebne części, ale mieli problem z ich wysyłką. Wtedy postanowili zawieźć je osobiście. Ten pomysł to początek niesamowitej historii.

Grupa motocyklistów „Dziki Junak” skupia wokół siebie miłośników i właścicieli polskich motocykli Junak. W ramach jej działalności są organizowane krajowe i zagraniczne wyjazdy, np. odwiedzono wiele krajów europejskich, a także Bałkany i kraje Bałtyckie.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Członkowie grupy szukają śladów polskich motocykli, które były eksportowane w czasie ich produkcji. Dzięki temu tworzy się sieć kontaktów, ponieważ wspólna pasja do motoryzacji, a konkretnie do motocykli i podróży pozwala znaleźć wspólny język z ludźmi z całego świata.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Droga od wejścia w posiadanie wymarzonego Junaka do organizacji dalekich wyjazdów nie była długa. Jeden z „Dzikich Junaków” posiada motocykl od 2007 roku i do tej pory przejechał nim już ponad 180 tysięcy kilometrów. To imponujący wynik, zważając na to, że panowie w ten sposób realizują swoje hobby, a na co dzień mają rodziny, pracę, firmy i masę innych obowiązków.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Pomysł wyprawy na Kubę zrodził się dość spontanicznie. Panowie planowali w 2017 roku odwiedzić Kirgistan, kiedy pewnego dnia przez internet z „Dzikimi Junakami” skontaktowało się pewne małżeństwo z Kuby. Okazało się, że kupili oni Junaka i mają problem z przywróceniem go do życia.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Jak się dowiedzieliśmy w rozmowie z Krzysztofem Pazurą ze stowarzyszenia „Dziki Junak”, małżeństwo z Kuby odnalazło w sieci info o "polskich Junakowcach" i zwrócili się o pomoc w organizacji części potrzebnych do remontu Junaka. Użytkownicy Forum SFM (m.in. Zbigniew Golon) zebrali około 40 kilogramów części, jednak nie jest łatwo je przetransportować na Kubę. Wtedy padł pomysł, żeby je zawieźć osobiście.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Powstał więc plan, żeby przyłączyć się do wyprawy innej ekipy motocyklowego, które akurat planowało wyprawę po Kubie. Motocykle trzeba było nadać 20 lutego, a motocykliści lecieli tam miesiąc później.

Aby legalnie jeździć po Kubie trzeba wyrobić sobie specjalne tablice rejestracyjne, które niestety trzeba oddać przed wyjazdem.
Aby legalnie jeździć po Kubie trzeba wyrobić sobie specjalne tablice rejestracyjne, które niestety trzeba oddać przed wyjazdem.© Fot. Piotr Czołnik

Przygotowania nie były łatwe. Jednoślady trzeba było poskładać na długo przed sezonem motocyklowym, a jak wiadomo pośpiech sprzyja popełnianiu błędów. Dodatkowo trzeba było zebrać informacje o tym, jak przygotować się do podróżowania w kubańskich warunkach. Na szczęście polska ambasada na Kubie okazała się bardzo pomocna, jednak wcześniej zaplanowany urlop Pani ambasador uniemożliwił spotkanie z polskimi motocyklistami.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Na miejscu udało się odebrać motocykle i spotkać z właścicielami uszkodzonego Junaka. Z archiwalnych informacji wynikało, że około 200 sztuk Junaków w latach 60. XX wieku trafiło na Kubę. Jako że mały Polski Fiat występuje na Kuba w ilościach przemysłowych i stanowi sporą atrakcję turystyczną, to on jest w obszarze zainteresowań większości turystów. Jednak ambasada obiecała pomoc w odnalezieniu innych Junaków.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik

Jeden z nich został w marcu naprawiony i uruchomiony z użyciem części pochodzących od polskich miłośników Junaków, a także przy ich pomocy. Jak tylko motocykl ożył, wyjechał na drogi w asyście kilku motocykli przywiezionych z kraju nad Wisłą.

Łączne „Dzikie Junaki” przejechały ponad 2200 kilometrów po kubańskich drogach. W czasie wyjazdu zrobiono sporo zdjęć i kilka nagrań filmowych:

Miasteczko na Dzikim Zachodzie - Kuba na Junakach

Motocykliści wrócili do Polski na początku kwietnia, a ich maszyny dotrą do Europy dopiero pod koniec maja. Każdy kto planuje taki wyjazd powinien zaplanować wcześniejsze wysłanie motocykla na Kubę i pamiętać o tym, że na jego powrót trzeba będzie zaczekać.

Obraz
© Fot. Piotr Czołnik
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)