Rozgrzany samochód jest dla dziecka śmiertelną pułapką

Ciepły sezon dopiero się rozpoczął, a strażacy już musieli uwolnić z samochodu dziecko, któremu groził udar cieplny. Choć nie była to typowa historia z zostawieniem dziecka w aucie, wielu rodziców bagatelizuje zagrożenie przed nastaniem lata. Jak się okazuje, już przy temperaturze 20 stopni na zewnątrz samochód nagrzewa się do tego stopnia, że może to zagrażać życiu przebywającego w środku dziecka.

Fotolia/Konstantin Sutyagin

Groźne ciepło

Rzeszowscy policjanci i strażacy musieli uwolnić dziecko, któremu groziło przegrzanie wewnątrz samochodu. Nie było to typowe zdarzenie tego typu. Matka dziecka nie zostawiła go zamkniętego w aucie przed sklepem, ale wzięła ze sobą. Po powrocie zostawiła zakupy na masce, by umieścić dziecko w foteliku. Gdy udało się je zapiąć, chciała włożyć zakupy do bagażnika. By zająć czymś dziecko, dała mu do zabawy kluczyki samochodowe. Gdy kobieta zamknęła drzwi, półtoraroczne dziecko wcisnęło przycisk blokujący.

Historia z Lubaczowa na szczęście zakończyła się szczęśliwie. 29-latka, bojąc się, że w nagrzanym już aucie dziecko może bardzo szybko doświadczyć udaru cieplnego, od razu wezwała policję. Na miejscu pojawili się też strażacy. Po konsultacji z matką ci ostatni wybili jedną z szyb samochodu i wyciągnęli zdrowego malucha. Co roku mają jednak miejsce zdarzenia o tragicznym przebiegu. W Polsce brakuje programów edukacyjnych, które uświadamiałyby zmotoryzowanym zagrożenie płynące z pozostawienia w samochodzie dziecka czy zwierzęcia. Inaczej jest w USA, gdzie profilaktykę w tym zakresie realizuje rządowa agencja NHTSA.

Jak przekonują amerykańscy eksperci, już przy panującej na zewnątrz temperaturze 18–20 stopni Celsjusza pozostawienie dziecka na dłużej w samochodzie stojącym w słońcu może skończyć się jego śmiercią. W takich warunkach temperatura wewnątrz samochodu szybko przekroczy 45 stopni. Jeśli ciało dziecka zostanie podgrzane do 42 stopni, może nastąpić zgon.

Scenariusze tragedii

Najczęściej dzieci pozostawiane są w samochodzie, kiedy zasną w drodze do sklepu czy urzędu. Opiekun dziecka zwykle zostawia je, by go nie budzić, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób wyrządza mu o wiele większą szkodę i naraża na szwank jego zdrowie lub życie.

Inny przypadek stanowią rodzice, którzy po nie w pełni przespanej nocy są rano na tyle roztargnieni, że zapominają o dziecku zostawionym w foteliku. Ten błąd częściej zdarza się rodzicom, którzy odwożą dwójkę dzieci do różnych placówek. Jeśli jedno z dzieci pozostaje w samochodzie, gdy drugie jest odprowadzane do szkoły czy przedszkola, rodzicowi zdarza się „odhaczyć” w głowie spełniony obowiązek i pojechać do pracy.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim trzeba wykształcić w sobie nawyk sprawdzania kabiny samochodu przed jego zamknięciem. Jeśli chcemy zabezpieczyć się dodatkowo, dobrym sposobem jest wożenie ze sobą tylu przedmiotów przypominających, np. pluszaków. Jeśli fotelik jest wolny, miejsce w nim zajmuje zabawka. Gdy siada w nim dziecko, przekładamy zabawkę w dobrze widoczne miejsce – na przykład na przedni fotel czy na półeczkę, na której trzymamy telefon.

Niezwykle ważne jest również przechowywanie kluczyków poza zasięgiem dzieci. W USA jedna trzecia przypadków udaru cieplnego doznanego przez dziecko w samochodzie ma miejsce, gdy dzieci bawią się kluczykami bez nadzoru i wiedzy rodziców.

Jeśli ktoś inny odwozi dziecko do przedszkola czy szkoły, warto każdego dnia upewniać się telefonicznie, że dotarło ono na miejsce.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Dobra temperatura

Najodpowiedniejsza dla pasażerów temperatura mieści się w zakresie od 20 do 25 stopni Celsjusza. Choć część rodziców obawia się używania klimatyzacji podczas przewożenia małego dziecka, w rzeczywistości zagrożenie związane z jej działaniem są niższe niż negatywne skutki jazdy w mocno nagrzanym aucie. Należy tylko pamiętać, żeby nie ustawiać nawiewów na twarz, a także nie ustawiać zbyt niskiej temperatury. Różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 5 stopni Celsjusza. Trzeba również pamiętać o stopniowym niwelowaniu tej różnicy przed planowanym wyjściem z auta.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Samochody kompaktowe z prostymi silnikami benzynowymi Regeneracja części - co warto, a czego nie warto naprawiać? „Na mechanika” - nowy sposób na oszukiwanie kierowców Samochód nowy czy używany? Wszystko zależy od potrzeb Czy można naprawić lampy LED? Sprzedałeś samochód - rozlicz się z urzędem skarbowym Tak łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Wystarczy brak OC Usuwanie filtra DPF – nie ma z tym problemu, ale jest spór 5 zasad, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą AdBlue: mocznik do diesla Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej? Sprawdzenie skuteczności amortyzatorów jest trudne. Dlaczego? W tych miejscach policja najczęściej sprawdza prędkość Czy warto kupić używanego Volkswagena ze skrzynią DSG? 2.0 dCi – Niezły silnik Renault, choć ma kilka wad Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Nowy patent w instalacjach LPG przyniesie jeszcze więcej oszczędności Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie

Popularne w tym tygodniu:

Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza Kary i mandaty z zagranicy: kiedy nie warto płacić? Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Uważaj na głębokie kałuże! Łatwo poważnie uszkodzić auto i zapłacić kilka tysięcy złotych za naprawę Jak skleić, polakierować i pomalować zderzak w samochodzie? Ile oleju wlewać do silnika i jak wybrać najlepszy? Jak działa i jak sprawdzić regulator napięcia? Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa oraz jak odblokować i naprawić uszkodzony pas? Jak naprawić błotnik? Usuwanie rdzy, klepanie i reperaturka błotnika Jak hamować silnikiem i czy warto to robić? Jak naprawić karoserię? Sposoby na rysy, rdzę, dziury i wgniecenia