Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć?

Choć dla wielu kierowców może być to zaskoczeniem, wiele służb ma prawo przeszukać nasz samochód. Jeśli uważamy, że jest to przejaw nękania, nie jesteśmy jednak zupełnie bezradni.

Przeszukanie

Przeszukanie (Policja)

Zgodnie z przepisami przeszukania samochodu w Polsce może dokonać policjant, funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, CBA, a nawet Straży Leśnej. Ten ostatni, ma takie prawo tylko w pobliżu terenów zielonych — by sprawdzić, czy nie wywozimy z lasu drewna.

Wydaje wam się, że to za wiele służb? Nie jesteście w tym odczuciu odosobnieni. Rzecznik Praw Obywatelskich już w 2014 roku zwracał na to uwagę w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego. RPO zauważył również, że obowiązujące przepisy nie wskazują dokładnie, jak powinno przebiegać przeszukanie, co oznacza, że kierowca nie wie, jakie podczas takiej czynności przysługują mu prawa. Co więcej, do wielu przeszukań w ogóle nie powinno dojść.

Zgodnie z przepisami postanowienie o przeszukaniu powinien wydać sąd lub prokurator. Policjant, który nie posiada takiego dokumentu, może dokonać przeszukania wyłącznie wtedy, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca lub pasażer samochodu popełnił „czyn zabroniony pod groźbą kary” bądź spodziewa się znaleźć w aucie jego dowody. Tymczasem zdarza się, że policjanci czynią z przeszukania samochodu element rutynowej kontroli. Jaka jest skala takiego procederu? Tak naprawdę nie wiadomo, ponieważ takich czynności nikt w Polsce nie ewidencjonuje. Zlicza się jedynie wydane przez sądy i prokuratury nakazy przeszukania. Liczba tych dokonanych „na blachę” może być jedynie kwestią domysłów.

Twoje obowiązki

Jeśli podczas kontaktu z policją lub inną uprawnioną do tego służbą funkcjonariusz zażąda otwarcia bagażnika lub udostępnienia wnętrza samochodu, nie możemy po prostu odmówić kontroli. Może być też tak, że znajdziesz się w niewłaściwym miejscu o złej porze. Jeśli na przykład zaparkujesz w miejscu, gdzie chwilę wcześniej doszło do przestępstwa, przybyły na miejsce patrol policji może zdecydować się przeszukanie twojego samochodu, widząc w tobie podejrzanego.

Obowiązki policjanta

Przed podjęciem czynności policjant musi podać swój stopień służbowy oraz imię i nazwisko, a jeżeli kontrolę przeprowadza policjant nieumundurowany, jest on zobowiązany okazać legitymację służbową. W obu przypadkach masz prawo zanotować dane funkcjonariusza — jego imię i nazwisko albo numer legitymacji służbowej.

Obowiązkiem policjanta jest podanie podstawy prawnej i przyczyny podjęcia przeszukania. Czynności kontrolne należy przeprowadzać w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, której dotyczą. Przeglądanie bagażu lub sprawdzenie ładunku odbywa się w twojej obecności. Policjant nie może otwierać bagażnika twojego samochodu, gdy nie ma cię w pobliżu.

Jak się bronić

Jeśli uważamy, że przeszukanie samochodu jest ze strony policji przejawem złośliwości, na przykład za brak zgody na przyjęcie mandatu, przed przeszukaniem możesz zażądać sporządzenia protokołu z czynności. Konieczność wypełniania dokumentów może osłabić dydaktyczny zapał funkcjonariusza.

W protokole powinny znaleźć się informacje dotyczące miejsca i czasu, dane uczestników, przyczyna i przebieg kontroli, spis znalezionych przedmiotów i podjęte wobec nich czynności. Osoby uczestniczące mają prawo zgłosić zarzuty co do treści protokołu. Ewentualne zarzuty powinieneś sformułować przed jego podpisaniem.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Trzeba wiedzieć też, że każda czynność policjanta powinna zostać udokumentowana w notatniku służbowym, a po zakończeniu przeszukania masz prawo do złożenia zażalenia do prokuratora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Hamowanie silnikiem: jak i kiedy to robić? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Alergik w samochodzie Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Za 3 lata samochody elektryczne będą ładowane bezprzewodowo Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Leasing na samochód - daje korzyści, ale ma też wady Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak? Ile naprawdę palą benzynowe samochody hybrydowe? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Co wpływa na średnicę zawracania? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne?

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Znaki zakazu (typ B) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Czy kierowcy są oszukiwani w sprawie opon? Sprawdzi to UOKiK Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)