Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie

Zwierzęta domowe to nierzadko nasi towarzysze podróży w samochodzie, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy całą rodziną na kilka dni. Przed długim weekendem majowym przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas transportu zwierzaków autem.

fot. Nissan

Co mówi prawo?

Prawo w żaden konkretny sposób nie reguluje transportu zwierząt domowych autem, które nie jest do tego przeznaczone, czyli przeciętnym samochodem osobowym. Jest jednak ogólny zapis w kodeksie drogowym, art. 60. pkt. 1:

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Teoretycznie nie odnosi się do zwierząt, ale jeżeli mały york siedzi na kolanach kierowcy lub wielki bernardyn spoczywa sobie na tylnej kanapie bez zabezpieczenia, możemy mówić o zagrożeniu bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe. W niebezpiecznej sytuacji drogowej wspomniany york może utrudniać kierowcy manewrowanie, a bernardyn podczas wypadku może poważnie pokiereszować pasażerów.

Bezpieczny transport zwierzęcia w samochodzie

Myśląc o bezpieczeństwie należy rozpatrzyć to w dwóch aspektach: bezpieczeństwa pasażerów i zwierzęcia. W pierwszej kolejności należy postarać się odizolować zwierzę od pasażerów – nie dosłownie, ale w taki sposób, by podczas wypadku nie zrobiło krzywdy innym. Najlepszym rozwiązaniem jest transport w bagażniku, w specjalnej klatce.

Takie transportery warto zamocować do uchwytów, a także w kabinie do zaczepów ISOFIX tylnej kanapy lub przypiąć je pasem. Małe zwierzę w niewielkiej klatce będzie bezpieczne, gdy umieścimy ją pomiędzy siedziskiem kanapy a oparciem przedniego fotela.

Popularne są także szelki będące odpowiednikiem pasów samochodowych. Problem w tym, że nie spełniają one do końca swojej roli, ponieważ są zbyt długie i pozwalają psu na swobodę. Wygląda to inaczej niż w przypadku osoby siedzącej na fotelu dostosowanym do anatomii ludzkiego ciała i przypiętej pasem również przeznaczonym dla niej. Pies nie siedzi jak człowiek, a nawet gdy leży, musi być bardzo blisko oparcia, by rzeczywiście był bezpieczny.

Poza klatkami i kontenerami wykonanymi ze stali lub tworzyw sztucznych na rynku akcesoriów można znaleźć także miękkie torby wyglądające jak sportowe. Umieszcza się w nich małe zwierzęta i przypina do zaczepu ISOFIX lub w inny sposób. Odpowiednia wentylacja zapewnia pupilowi dobre warunki, nawet gdy torba jest zamknięta.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Bez akcesoriów i miejsca w bagażniku?

Jeżeli nie posiadacie żadnych akcesoriów, a pies lub kot nie jest duży i pozostaje spokojny, poza bagażnikiem można go też umieścić na podłodze pomiędzy przednim fotelem a siedziskiem kanapy lub na podłodze przed pasażerem z przodu. Wówczas ma ograniczoną swobodę, co przy uderzeniu zmniejszy ryzyko odniesienia obrażeń, a także zadania ich pasażerom.

Ile to kosztuje?

Ceny akcesoriów do przewozu zwierząt są różne i nie mają górnej granicy. Klatki dla dużych psów kosztują kilkaset złotych (od około 100 zł). Mniejsze można kupić w cenie do 200–300 zł, ale zaczynają się już od 50 zł. Podobne są ceny szelek. Jest tylko jedna uwaga.

Nie kupujcie najtańszych produktów! Jeżeli kupicie tanie szelki, prawdopodobnie zerwą się i nie spełnią swojej roli. Transportery z tworzyw sztucznych mogą się roztrzaskać w drobny mak, a te z niskiej jakości stali powyginają się i mogą bardziej uszkodzić zwierzę niż gdyby swobodnie siedziało w bagażniku. Pamiętajcie, że wbrew pozorom im mniejszy bagażnik, tym bezpieczniej dla zwierzaka, ponieważ nie porusza się po nim swobodnie i uderza o ścianki z mniejszą siłą. Warto pamiętać o tym również wybierając klatkę.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Leasing na samochód - daje korzyści, ale ma też wady Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak? Ile naprawdę palą benzynowe samochody hybrydowe? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Co wpływa na średnicę zawracania? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Bezpieczna świąteczna podróż Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Jak skutecznie hamować z systemem ABS?

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Klimatyzacja psuje się przez zaniedbania Znaki zakazu (typ B) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)