Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie

Zwierzęta domowe to nierzadko nasi towarzysze podróży w samochodzie, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy całą rodziną na kilka dni. Przed długim weekendem majowym przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas transportu zwierzaków autem.

fot. Nissan

Co mówi prawo?

Prawo w żaden konkretny sposób nie reguluje transportu zwierząt domowych autem, które nie jest do tego przeznaczone, czyli przeciętnym samochodem osobowym. Jest jednak ogólny zapis w kodeksie drogowym, art. 60. pkt. 1:

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Teoretycznie nie odnosi się do zwierząt, ale jeżeli mały york siedzi na kolanach kierowcy lub wielki bernardyn spoczywa sobie na tylnej kanapie bez zabezpieczenia, możemy mówić o zagrożeniu bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe. W niebezpiecznej sytuacji drogowej wspomniany york może utrudniać kierowcy manewrowanie, a bernardyn podczas wypadku może poważnie pokiereszować pasażerów.

Bezpieczny transport zwierzęcia w samochodzie

Myśląc o bezpieczeństwie należy rozpatrzyć to w dwóch aspektach: bezpieczeństwa pasażerów i zwierzęcia. W pierwszej kolejności należy postarać się odizolować zwierzę od pasażerów – nie dosłownie, ale w taki sposób, by podczas wypadku nie zrobiło krzywdy innym. Najlepszym rozwiązaniem jest transport w bagażniku, w specjalnej klatce.

Takie transportery warto zamocować do uchwytów, a także w kabinie do zaczepów ISOFIX tylnej kanapy lub przypiąć je pasem. Małe zwierzę w niewielkiej klatce będzie bezpieczne, gdy umieścimy ją pomiędzy siedziskiem kanapy a oparciem przedniego fotela.

Popularne są także szelki będące odpowiednikiem pasów samochodowych. Problem w tym, że nie spełniają one do końca swojej roli, ponieważ są zbyt długie i pozwalają psu na swobodę. Wygląda to inaczej niż w przypadku osoby siedzącej na fotelu dostosowanym do anatomii ludzkiego ciała i przypiętej pasem również przeznaczonym dla niej. Pies nie siedzi jak człowiek, a nawet gdy leży, musi być bardzo blisko oparcia, by rzeczywiście był bezpieczny.

Poza klatkami i kontenerami wykonanymi ze stali lub tworzyw sztucznych na rynku akcesoriów można znaleźć także miękkie torby wyglądające jak sportowe. Umieszcza się w nich małe zwierzęta i przypina do zaczepu ISOFIX lub w inny sposób. Odpowiednia wentylacja zapewnia pupilowi dobre warunki, nawet gdy torba jest zamknięta.

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Bez akcesoriów i miejsca w bagażniku?

Jeżeli nie posiadacie żadnych akcesoriów, a pies lub kot nie jest duży i pozostaje spokojny, poza bagażnikiem można go też umieścić na podłodze pomiędzy przednim fotelem a siedziskiem kanapy lub na podłodze przed pasażerem z przodu. Wówczas ma ograniczoną swobodę, co przy uderzeniu zmniejszy ryzyko odniesienia obrażeń, a także zadania ich pasażerom.

Ile to kosztuje?

Ceny akcesoriów do przewozu zwierząt są różne i nie mają górnej granicy. Klatki dla dużych psów kosztują kilkaset złotych (od około 100 zł). Mniejsze można kupić w cenie do 200–300 zł, ale zaczynają się już od 50 zł. Podobne są ceny szelek. Jest tylko jedna uwaga.

Nie kupujcie najtańszych produktów! Jeżeli kupicie tanie szelki, prawdopodobnie zerwą się i nie spełnią swojej roli. Transportery z tworzyw sztucznych mogą się roztrzaskać w drobny mak, a te z niskiej jakości stali powyginają się i mogą bardziej uszkodzić zwierzę niż gdyby swobodnie siedziało w bagażniku. Pamiętajcie, że wbrew pozorom im mniejszy bagażnik, tym bezpieczniej dla zwierzaka, ponieważ nie porusza się po nim swobodnie i uderza o ścianki z mniejszą siłą. Warto pamiętać o tym również wybierając klatkę.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Leasing na samochód - daje korzyści, ale ma też wady Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak? Ile naprawdę palą benzynowe samochody hybrydowe? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Co wpływa na średnicę zawracania? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Bezpieczna świąteczna podróż Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Samochód kontra kręgosłup

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe