Co wpływa na średnicę zawracania?

Kupując samochód czy przeglądając tabelki z danymi technicznymi rzadko zwracamy uwagę na informacje dotyczące średnicy zawracania. To duży błąd, ponieważ wartość tego parametru wpływa na bezpieczeństwo i na zwrotność danego pojazdu. Co ciekawe, te same samochody w różnych wersjach mogą mieć różną średnicę zawracania. Co ma na to wpływ i które auta potrzebują najmniej miejsca na zawracanie?

Często samochody postrzegane jako miejskie ze względu na niewielkie wymiary i relatywnie mały silnik pod maską wcale nie sprawdzają się w czasie jazdy na zatłoczonych ulicach. Wszystko dlatego, że do zawrócenia potrzebują znacznie więcej miejsca, niż o wiele większe pojazdy. Dla przykładu, Toyota Yaris zawróci na drodze o szerokości 11,9 metra, a np. Porsche Panamera potrzebuje 0,8 metra mniej. Nissan Note, Peugeot 208 GTI i Alfa Romeo Mito również mają promień zawracania większy niż Panamera.

Co zatem wpływa na średnicę zawracania?

Przede wszystkim rozstaw osi i maksymalny możliwy kąt skrętu kół. Dlatego nieduże auta z tylnym napędem takie jak Renault Twingo i Smart ForFour mają tak małą średnica zawr. wynoszącą około 9 m. Głównie ze względu na brak przegubów napędowych, które w przypadku samochodów z przednim napędem ograniczają kąt skrętu kół.

Oprócz tego, auta w różnych wersjach mają różne rozmiary kół, lub też różne wersje silnikowe wymuszają zastosowanie odmiennych konstrukcyjnie przekładni kierowniczych. Co ciekawe, średnica zawracania może też się różnić w zależności od kierunku zawracania. To dlatego, że układ podzespołów nie jest symetryczny, co ma wpływ na możliwość wysunięcia drążków kierowniczych.

W samochodach terenowych średnica zawracania jest relatywnie duża, dlatego, że elementy układu napędowego są masywne (gotowe do pracy pod dużymi obciążeniami), oprócz tego zwykle rozstaw osi i kół są większe, a dodatkowo koła stosowane w terenówkach są większe niż w przypadku samochodów osobowych.

Często sportowe wersje popularnych samochodów również mają większy promień skrętu niż auta ze słabszymi silnikami. Różnica może wynosić nawet około 1 metra.

Inżynierowie pracujący w branży motoryzacyjnej już dawno szukali rozwiązań, które sprawią, że auta będą skręcały lepiej. Przykładami technologii wspierających zawracanie są np. system umożliwiający skręcanie tylnych kół, a także system blokujący prawe lub lewe koła w czasie pokonywania przeszkód terenowych.

Ten pierwszy można spotkać np. w samochodach BMW lub Renault, a drugi można mieć na pokładzie Toyoty Land Cruiser.

Parametr ten jest bardzo ważny w przypadku samochodów miejskich, dlatego warto zwrócić na niego uwagę przy wyborze samochodu. Dla samochodów miejskich powinien on być nie większy niż 10 metrów, a dla vanów, SUV-ów i samochodów klasy wyższej wartości poniżej 11,5 metra jest do przyjęcia.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Bezpieczna świąteczna podróż Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Jak skutecznie hamować z systemem ABS? Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dezynfekcja klimatyzacji - już najwyższy czas Kierowcy i rowerzyści: czy to grupy skazane na niechęć? U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty? Co zrobić z oponami po sezonie? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Używane i bieżnikowane opony. Czy to dobry sposób na oszczędność? Tak ułatwisz sobie życie wiosną „Chrzczone” paliwo: czy jeszcze je sprzedają i co może zniszczyć w silniku? Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu?

Popularne w tym tygodniu:

Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Bezpieczna świąteczna podróż Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej?