Które firmy oferują najtańsze polisy OC?

Pierwszy kwartał pokazał, że od początku roku wzrost cen nie jest już tak gwałtowny jak w 2016. Analizy największych wyszukiwarek internetowych sugerują gdzie i u kogo zapłacimy za OC najmniej. Jak się okazuje, jedno towarzystwo jest rynkowym liderem w kwestii cen.

fot. Fotolia

Według rankingu przygotowanego przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl najtańszą polisę OC mogliśmy kupić w marcu w firmie AXA. Kierowcy chcący nabyć OC w innym towarzystwie, ale możliwie najtaniej, wybierali także Liberty oraz Link4. Warto w tym miejscu podkreślić, że od 1 kwietnia należące do Grupy AXA Liberty Ubezpieczenia jako marka przestała istnieć.

Towarzystwo AXA było najtańsze również w pakiecie OC+NNW. Wypadło nawet korzystniej niż w przypadku samego OC. Często polscy kierowcy wykupują dodatkową ochronę ubezpieczeniową, choć rzadko się z tego korzysta. Bardzo tanie pakiety oferowały także firmy Link4 i Aviva.

Nieco inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia OC+AC. Taki pakiet wybierają posiadacze nowszych i droższych aut. Tu już marka AXA przegrała wewnętrzną konkurencję z Liberty Ubezpieczenia, zatem można się spodziewać, że od kwietnia znów w czołówce znajdzie się AXA. Najtańsze OC i AC oferowało Link4, Liberty znalazło się na drugim, a Aviva na trzecim miejscu.

Nieco inny układ czołówki ma miejsce, gdy kierowca wykupi cały pakiet OC+AC+NNW. Wówczas najtańsze jest Liberty, dalej mamy Link4 i na trzeciej pozycji Aviva. Jak zatem widać, Grupa AXA to do końca marca lider w kwestii cen polis na samochody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące najtańsze polisy na samochód

 w I kwartale 2017 roku

Tylko polisa OC

AXA Ubezpieczenia
Liberty Ubezpieczenia
Link4

Polisa OC+NNW

AXA Ubezpieczenia
Link4
Aviva

Polisa OC+AC

Link4
Libery Ubezpieczenia
Aviva

Polisa OC+AC+NNW

Liberty Ubezpieczenia
Link4
Aviva
źródło: Ubea.pl

Podwyżki wciąż są, ale już nie tak gwałtowne

Jak podaje mfind.pl, w marcu 2017 średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce była wyższa o 45 proc. niż w tym samym miesiącu 2016 roku. W niektórych miastach, np. w Szczecinie czy Opolu, stawki wzrosły o ponad 60 proc., a w Warszawie nawet o 79 proc. Teraz warszawiacy płacą najwięcej obok mieszkańców Wrocławia, Szczecina i Poznania.

Najniższe, średnie ceny polis OC są w Opolu, Kielcach i Rzeszowie. Jednak tylko w Opolu i Rzeszowie są to kwoty poniżej 1000 zł. Rok temu w żadnym z miast Polski nie odnotowano średniej ceny powyżej 1000 zł, a dla przykładu w Warszawie za OC płacono 731 zł – obecnie 1312 zł. Mieszkańców Łodzi na przestrzeni 12 miesięcy dotknęły najniższe, 30-procentowe podwyżki. Zmiany stosunkowo słabo odczuli mieszkańcy Katowic (34 proc.) oraz Gdańska (38 proc.).

Średnie ceny polis OC w największych miastach Polski

Miasto

Średnia cena polisy OC w marcu

[zł]

Wzrost cen OC od stycznia

Wzrost cen OC na przestrzeni 12 miesięcy

Białystok 1106 13,2% 42%
Bydgoszcz 1145 1,5% 62%
Gdańsk 1274 5,9% 38%
Gorzów Wlkp. 1047 7,3% 62%
Katowice 1021 7,7% 34%
Kielce 1001 14,4% 34%
Kraków 1071 12,2% 53%
Lublin 1040 7,5% 45%
Łódź 1245 15,8% 30%
Olsztyn 1067 5,2% 47%
Opole 957 4,0% 66%
Poznań 1316 19,3% 62%
Rzeszów 957 15,4% 49%
Szczecin 1385 27,2% 63%
Toruń 1128 13,2% 42%
Warszawa 1312 14,4% 79%
Wrocław 1439 17,0% 51%
Zielona Góra 1201 19,8% 59%

źródło danych: mfind.pl

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Od początku roku tempo podwyżek nieco zmalało. Tu z kolei posługujemy się danymi Ubea.pl. Do porównania wzięto jednak wyłącznie oferty najtańszych towarzystw. Od stycznia do końca marca ceny OC wzrosły w AXA o 7,43 proc., a w przypadku OC+NNW o 4,76 proc. Liberty oferowało w marcu pakiet OC+AC drożej niż w styczniu o 0,44 proc., natomiast OC+AC+NNW o 7,69 proc.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, gdy spojrzeć na ceny średnie wszystkich towarzystw. W styczniu za OC płaciliśmy średnio w skali kraju 1024 zł, natomiast w marcu 1054 zł (dane z mfind.pl). Tu mamy ledwie 3-procentowy wzrost cen. Jednak gdy popatrzeć już na poszczególne miasta, jest dużo gorzej.

U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty?

Różnica pomiędzy średnią ceną polisy OC najtańszego i najdroższego towarzystwa to ponad 600 zł. Mieszkańcy niektórych miast przez brak…

Dla przykładu, mieszkańcy stolicy w marcu płacili o 14 proc. więcej niż w styczniu, a Wrocławia o 17 proc. To jednak nic w porównaniu ze Szczecinem, gdzie od stycznia do marca ceny wzrosły o 27 proc. Prawie żadnego wzrostu nie odczuli natomiast mieszkańcy Bydgoszczy.

Jak zatem widać z powyższego, nie ma co czekać na kolejne wzrosty i warto już teraz zainteresować się wykupem polisy OC, nawet jeżeli obecna wygasa za kilka tygodni. Pamiętajcie, by w poszukiwaniu najtańszej oferty korzystać nie tylko z wyszukiwarek internetowych, ale też z biur pośredniczących w sprzedaży polis. Wyszukiwarki to wygodny dla was wgląd w proponowane ceny bez wychodzenia z domu, natomiast u niektórych pośredników możecie wynegocjować jeszcze niższe stawki.

Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej?

Nie ma od ponad roku tak gorącego tematu w polskiej motoryzacji jak ubezpieczenia OC. Polacy szukają najtańszych polis, a i tak często przepłacają. Oto…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Bezpieczna świąteczna podróż Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Jak skutecznie hamować z systemem ABS? Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dezynfekcja klimatyzacji - już najwyższy czas Kierowcy i rowerzyści: czy to grupy skazane na niechęć? U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty? Co zrobić z oponami po sezonie? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Używane i bieżnikowane opony. Czy to dobry sposób na oszczędność? Tak ułatwisz sobie życie wiosną

Popularne w tym tygodniu:

6 legalnych sposobów na mandaty „Na mechanika” - nowy sposób na oszukiwanie kierowców Marki z najbardziej awaryjną klimatyzacją 3.0d: flagowy diesel BMW nie jest taki idealny, jak go malują Na tych benzynowych, sześciocylindrowych silnikach możesz polegać DEKRA 2017: najwytrzymalsze starsze i tanie samochody Samochody kompaktowe z prostymi silnikami benzynowymi Rozgrzany samochód jest dla dziecka śmiertelną pułapką Samochód nowy czy używany? Wszystko zależy od potrzeb Regeneracja części - co warto, a czego nie warto naprawiać? Wjazd do lasu – kiedy nie wolno tego robić, jakie czekają cię konsekwencje? Test fotelików ADAC 2017