Budują obwodnicę Radomia, niszcząc okoliczne drogi

Budowa obwodnicy Radomia to słuszna inwestycja, która z pewnością przyczyni się do poprawy warunków podróżowania po drogach Mazowsza. Szkoda tylko, że budowa nowej drogi niesie ze sobą negatywne skutki dla już istniejących traktów. Wszystko z powodu przeładowanych ciężarówek.

GITD

Zbudują jedno, a drugie zniszczą — te słowa najlepiej opisują trwającą właśnie budowę obwodnicy Radomia. Przeładowane ciężarówki, dostarczające materiały na teren inwestycji, w niedługim czasie doprowadziły lokalną drogę do ruiny.

Duże pojazdy ciężarowe dostarczają piach na budowę z kopalni w Sukowskiej Woli, przejeżdżając do Gutowa przez kilka okolicznych wsi. Ich mieszkańcy po kilku dniach od startu inwestycji zaczęli uskarżać się na przeładowane pojazdy przejeżdżające przez miejscowości i niszczące drogę. Po protestach Inspektorat Transportu Drogowego zarządził kontrolę. Jej wyniki okazały się zatrważające.

W komunikacie wydanym przez ITD można przeczytać, że: "sygnały mieszkańców okazały się słuszne, a droga powiatowa nr 3336W na odcinku Sukowska Wola – Gutów została doszczętnie zniszczona, ponadto zauważono wzmożony ruch pojazdów czteroosiowych na pierwszy rzut oka mocno przeładowanych”

Przeprowadzona kontrola siedmiu wywrotek wykazała znaczące nieprawidłowości. Rzeczywista masa ciężarówek wahała się pomiędzy 43,5 tony, a 49 ton, podczas gdy maksymalne, dopuszczalne wartości dla każdego z aut nie przekraczały 32 ton. Oznacza to, że każda z badanych ciężarówek była przeładowana o co najmniej 11,5 tony. Inspektorzy stwierdzili też znaczące przekroczenie nacisku na oś.

Jakby tego było mało, stwierdzono, że przeładowane pojazdy odpowiadają parametrom wymiarowo-wagowym przewidzianym dla zezwolenia kategorii VII, a żaden z kierowców nie przedstawił takiego zezwolenia. Każdy z nich został ukarany mandatem karnym. Dodatkowo, firma transportowa odpowiedzialna za dostawę piachu, musi zapłacić 105 000 zł grzywny. Po 15 000 zł za każdy ze skontrolowanych samochodów.

Szkoda, że naszym pięknym kraju, tak rzadko udaje się realizować inwestycje, bez szkody dla już zrealizowanych przedsięwzięć. Czy zawiodło planowanie? Trudno powiedzieć. Pozostaje mieć nadzieję, że w sytuacja więcej się nie powtórzy, a mieszkańcy okolicznych miejscowości, niebawem znów będą cieszyć się z równej, wyremontowanej drogi.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Źródło: gitd

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Tydzień w motorsporcie #17 Toyota wydłuży program WEC do 2019 roku! Wyjątkowy Mustang z numerem 00002 trafi na aukcję Wołga może powrócić na rynek w zaskakującej formie Christian von Koenigsegg pokazał jak skonfigurowałby swoją Regerę Tydzień w motorsporcie #16 Drobna kolizja nie musi się zakończyć mandatem Zmierzch Coupé i Cabrio? BMW i Mercedes ograniczą ofertę modeli Wynalazca reflektostopu przestrzega przed chińskimi podróbkami WLTP i RDE: cykle badania emisji, które mają odczarować europejską motoryzację Wojskowa Toyota Mega Cruiser na sprzedaż Czy doświadczony kierowca zdałby dziś egzamin na prawo jazdy? Tydzień w motorsporcie #15 Międzynarodowe Targi Poznań Motor Show 2017 – informacje Nowa jakość SsangYonga - zapowiedź SUV-a Y400 Niemiecka prokuratura przeszukała siedzibę Audi Pomóżmy Jackowi! - poparzony mechanik potrzebuje wsparcia Futurystyczny SUV Citroëna zadebiutuje już w przyszłym miesiącu Nowa Mazda CX-5 (2017) - polskie ceny najładniejszego SUV-a na rynku Większa rodzina Aston Martin Lagonda już wkrótce Nowa akcyza na samochody jeszcze nie teraz. A może w ogóle? Wniosek osiedlowego radnego – dość deptania barw narodowych na ulicach Alpine otworzy salon sprzedaży w Polsce Jakie modele samochodów wybierają najchętniej klienci prywatni

Popularne w tym tygodniu:

Maluch na sterydach, czyli szalona konstrukcja z nadwoziem Polskiego Fiata 126p Bugatti Chiron najszybciej przyspieszającym samochodem produkcyjnym. Pobił światowy rekord Potwierdzone informacje o kolejnej Mazdzie z silnikiem Wankla. Koncept już w październiku Mitsubishi EVO powraca! W planach elektryfikacja i... Kiedyś bił wszelkie rekordy. Dzisiaj blask Nissana GT-R słabnie Lamborghini ogłosiło datę premiery SUV-a. Model Urus poznamy 4 grudnia Zabytkowy Bentley z wyjątkowym Porsche na lawecie. Przejechały setki kilometrów Brytyjski oddział Alpine musiał zdjąć swoją reklamę. Samochód jechał na niej zbyt szybko Toyota chce wrócić na rynek ze starą nazwą. Czy możliwy jest kolejny sportowy model? Zapłacisz mniej za parkowanie jeżeli masz nowsze auto. Ulgi zamiast kar Volkswagen Up! na Nürburgringu. Wyprzedzał Ferrari Land Rover Discovery holuje 110-cio tonowy pociąg