Tak ułatwisz sobie życie wiosną

Wiosna to okres, w którym warto pomyśleć o samochodzie. W podczas zimy trudno znaleźć chęci na dokładne umycie nadwozia, posprzątanie wnętrza czy kontrolę płynów. W wolny wiosenny dzień można poświęcić autu trochę czasu, by doprowadzić je do porządku po zimie.

fot. Mariusz Zmysłowski

Ten artykuł ma 6 stron:

Po pierwsze opony

Gdy wiosna rozpocznie się już na dobre, a długoterminowe prognozy pogody nie przewidują opadów śniegu i sugerują stopniowy wzrost temperatur, należy wymienić opony na letnie. Niezależnie od tego czy zrobicie to sami zmieniając kompletne koła czy tez zlecicie tę czynność w warsztacie, zawsze warto koła umyć i wyważyć. To kluczowe dla komfortu jazdy, ale też istotne dla trwałości układu jezdnego.

Zanim jednak wymienicie opony, sprawdźcie ich stan. Jeżeli bieżnik ma mniej niż 3–4 milimetry powinniście poszukać nowych. Jeżeli ma właśnie tyle, możecie już myśleć o zakupie w ciągu najbliższych tygodni. Być może nie warto już zakładać tych zużytych?

Dobrze jest obejrzeć każdą oponę w poszukiwaniu wad. Jeżeli bok jest przeciętny, a na oponie utworzyły się guzy, to również należałoby ją wymienić. Pamiętajcie, że ogumienie wymieniamy parami, a te w lepszym stanie zakładamy na tylną oś.

Często wymiana opon to także wymiana felg. Czekające całą zimę aluminiowe obręcze dobrze jest wyczyścić dokładnie przed montażem. Tak będzie łatwiej niż na samochodzie. Przy okazji można zlecić w dobrym warsztacie sprawdzenie bicia i ewentualnie je wyprostować. W przeciwieństwie do felg stalowych, te wykonane ze stopów lekkich poddają się prostowaniu.

Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony?

Producenci opon przyjmują, że około 10 lat to maksymalny okres eksploatacji dla opony, ale wbrew pozorom rzadko kupujemy ogumienie na tak długo. Zakup…

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? „Chrzczone” paliwo: czy jeszcze je sprzedają i co może zniszczyć w silniku? Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu? Jak wybrać mechanika i o co zadbać, oddając mu samochód? Geometria samochodu: kiedy warto ją sprawdzić? Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca? Ubezpieczenie opon jest tanie, ale czy ma sens? Assistance z „naprowadzaniem” Najlepsze opony do najpopularniejszych samochodów Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego Koncerny samochodowe - kto do kogo należy, a kto jest niezależny? Jak nie można parkować samochodu? Najwydajniejsze fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. W tych miejscach uważaj!

Popularne w tym tygodniu:

Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza Kary i mandaty z zagranicy: kiedy nie warto płacić? Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Uważaj na głębokie kałuże! Łatwo poważnie uszkodzić auto i zapłacić kilka tysięcy złotych za naprawę Jak skleić, polakierować i pomalować zderzak w samochodzie? Ile oleju wlewać do silnika i jak wybrać najlepszy? Jak działa i jak sprawdzić regulator napięcia? Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa oraz jak odblokować i naprawić uszkodzony pas? Jak naprawić błotnik? Usuwanie rdzy, klepanie i reperaturka błotnika Jak hamować silnikiem i czy warto to robić? Jak naprawić karoserię? Sposoby na rysy, rdzę, dziury i wgniecenia