Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego

Ten artykuł ma 6 stron:

Oględziny wstępne pojazdu

Na oględziny samochodu zawsze umawiajcie się w miejscu publicznym, chociażby na ruchliwym parkingu. Warto też przyjechać do miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, by uruchomić zimny motor. Na oględziny wybierzcie się ze znajomym, który nie będzie tak podekscytowany jak wy. Może zauważyć oczywiste wady, które wam gdzieś umkną.

Zasada numer 5:

Nigdy nie bierzcie ze sobą gotówki przy pierwszym spotkaniu ze sprzedającym z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na bezpieczeństwo. Po drugie, trudniej będzie wam kupić auto pod wpływem chwili. Na dokonanie transakcji najlepiej umówić się na drugi dzień z możliwością rezygnacji. Nie warto wpłacać zaliczek, ponieważ są one wiążące. Pamiętajcie, że nie ma „tego jedynego egzemplarza”. Jeżeli samochód kupi ktoś inny, nie ma co się nad tym rozczulać. Rynek jest tak obszerny, że zawsze istnieje alternatywa.

Zanim zaczniecie weryfikować stan techniczny, sprawdźcie dokumenty – nie na odwrót. Wada prawna samochodu jest często tą, która sprawi wam najwięcej kłopotów. Dlatego:

  • sprawdźcie numer VIN na nadwoziu i we wszystkich dokumentach – wszędzie musi się zgadzać.
  • sprawdźcie, czy w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdów nie ma wpisów o zastawach, kredytach, leasingu,
  • sprawdźcie, czy auto ma kartę pojazdu (obowiązkowa przy pierwszej rejestracji od 1999 roku),
  • sprawdźcie, czy auto ma ważną polisę OC, najlepiej wykupioną na rok (nieważna jest data jej zakończenia) - podejrzenie powinny wzbudzić polisy wykupione na miesiąc,
  • sprawdźcie dane sprzedającego, czy jest to osoba, która rzeczywiście jest właścicielem auta,
  • sprawdźcie fakturę zakupu lub umowę sprzedaży zawartą wcześniej – to jedyny dokument prawnie potwierdzający, że auto jest własnością sprzedającego.

Jeżeli samochód jest sprowadzony, a jeszcze niezarejestrowany w Polsce, warto zapytać przed oględzinami, w jaki sposób będzie zawarta transakcja. Unikajcie tzw. umów in blanco (na Niemca). Jest to bardzo niebezpieczna i nielegalna forma. Osoba widniejąca na umowie może nawet nie istnieć. Za wszelkie wady prawne odpowiada właściciel pojazdu, nie handlarz, który podsunął wam umowę. Od osób prowadzących działalność gospodarczą, polegającą na handlu samochodami, żądajcie faktury.

Wykaz dokumentów potrzebnych do zarejestrowania samochodu sprowadzonego lub przerejestrowania auta zarejestrowanego w kraju znajdziecie w poniższym artykule:

Jak przerejestrować samochód z Polski i zagranicy?

Choć jest to stosunkowo prosta procedura, to jednak wymaga czasu i wizyty w wydziale komunikacji, więc warto się do niej przygotować by nie zostać…

Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić czy samochód nie ma wad prawnych polegających na zastawie rejestrowym lub skarbowym. Niestety sprawdzenie tego wymaga złożenia wniosków do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych oraz w Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych. Wymaga to więc trochę zachodu i czasu, dlatego rzadko się to robi. W tym przypadku można skorzystać z usług firmy zajmującej się takimi formalnościami. Wraz z dokładnymi oględzinami samochodu taką usługę kupicie za około 300–500 zł. Mogą to być naprawdę dobrze wydane pieniądze.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Koncerny samochodowe - kto do kogo należy, a kto jest niezależny? Jak nie można parkować samochodu? Najwydajniejsze fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. W tych miejscach uważaj! Co to jest numer VIN? Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie? Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą?

Popularne w tym tygodniu:

Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Bezpieczna świąteczna podróż Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak?