Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego

Ten artykuł ma 6 stron:

Poszukiwanie samochodu

Najlepszym źródłem ofert sprzedaży jest oczywiście internet i największe serwisy z ogłoszeniami. Pamiętajcie, że kupując auto w miarę młode, możecie sprawdzić również strony internetowe dilerów, którzy oferują tzw. sprawdzone używane.

Dobrze jest popytać znajomych, czy nie wiedzą o samochodzie na sprzedaż, których historia jest im znana. Bardzo często prawdziwe perełki – wyjątkowo niskie przebiegi, rewelacyjny stan techniczny – sprzedaje się w rodzinie lub w gronie najbliższych znajomych.

Na przejrzenie ogłoszeń poświęćcie kilka dni i róbcie to powoli. Nie warto sugerować się ładnym zdjęciem i opisem. Nierzadko prawdziwe okazje sprzedaje się w sposób wyjątkowo nieatrakcyjny. Teoretycznie najlepsze samochody to te, które sprzedają ich właściciele prywatnie, pochodzą z kraju i są bezwypadkowe. Odsianie ofert handlarzy od takich może być trudne, zwłaszcza dla osoby niedoświadczonej. Dlatego o radę dla was poprosiliśmy profesjonalistę, który zajmuje się kupnem i sprzedażą aut używanych.

Przeglądając ogłoszenia w internecie, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na zdjęcia. Jeżeli są wykonane ładnie, auto prezentuje się bardzo dobrze, z góry zakładam, że jest to samochód od handlarza. Patrzę też, co jest w tle. Inne samochody bez tablic, banery itp. świadczą o tym, że to niejedyne auto sprzedającego. Poza tym sprawdzam w opcjach portalu inne jego aukcje. Zasada jest prosta: im lepiej wygląda ogłoszenie, tym dla mnie gorzej.

Gdy już wejdę w ogłoszenie, patrzę jak starannie je przygotowano. Handlarze starają się zaznaczać wszystkie opcje (bezwypadkowy, zarejestrowany, itp). Są osoby, które podszywają się pod osoby prywatne, ale zdradza je właśnie dobrze przygotowany opis. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś sprzedaje auto prywatnie, niespecjalnie stara się przygotować dobry opis i stosuje krótkie zdania z informacjami. Handlarze potrafią wypunktować wiele rzeczy, zaznaczają je gwiazdkami czy innymi znakami, stosują wykrzykniki i zwroty typu: ideał, bez wkładu, okazja.

Aby potwierdzić, czy samochód pochodzi od handlarza, dzwonię i pytam, czy ogłoszenie jest aktualne. Nie zdradzam, o które mi chodzi. Jeżeli osoba, do której dzwonię od razu mówi, że tak, to raczej jest to ogłoszenie prywatne. Handlarzy zdradza odpowiedź: "które?" lub "które auto?". Ponadto osoba prywatna od razu jest w stanie odpowiedzieć na pytania o historię auta. Zawsze też pytam, którym jest właścicielem.

Nie jest też zasadą, że handlarze sprzedają wyłącznie złe auta, a wszystkie sprowadzone mają cofnięte liczniki i powypadkową przeszłość. Często to właśnie samochody po drobnej kolizji za granicą są prawdziwymi okazjami. Pod warunkiem, że naprawiono je dobrze lub zrobicie to we własnym zakresie.

Przeglądając ogłoszenia, najlepiej szukać auta w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Bardzo rzadko warto jechać przez cały kraj, by obejrzeć samochód. Stracicie sporo czasu i pieniędzy, a na koniec staniecie w obliczu długiego wyjazdu i kupicie egzemplarz, którego normalnie byście nie nabyli. Długą drogę dzielącą kupującego od sprzedającego wykorzystują bezlitośnie handlarze.

Zasada numer 4:

Szukajcie aut w okolicy którą znacie. Lepiej obejrzeć w jeden dzień cztery egzemplarze i mieć porównanie, niż tracić kilka godzin, by zobaczyć jedno auto. Dzięki takiemu podejściu możecie też podjechać z samochodem do zaufanego mechanika, a także namyślić się spokojnie i dokonać transakcji na drugi dzień.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Dość sceptycznie podchodzimy do samochodów wystawionych na sprzedaż w komisie. To dobre miejsce, w którym można obejrzeć na żywo różne modele, ale kupno w komisie wiąże się z pewną niedogodnością — nie poznacie właściciela samochodu. Z kolei jest też zaleta — kupujecie od profesjonalisty, który ponosi pełną odpowiedzialność za sprzedany towar.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Koncerny samochodowe - kto do kogo należy, a kto jest niezależny? Jak nie można parkować samochodu? Najwydajniejsze fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. W tych miejscach uważaj! Co to jest numer VIN? Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie? Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Jazda samochodem po zamarzniętym jeziorze - kary, konsekwencje finansowe, gdzie wolno? Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze?

Popularne w tym tygodniu:

Jak wybrać mechanika i o co zadbać, oddając mu samochód? Geometria samochodu: kiedy warto ją sprawdzić? Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu? Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca? Najlepsze opony do najpopularniejszych samochodów Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego Assistance z „naprowadzaniem” Ubezpieczenie opon jest tanie, ale czy ma sens?