Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie?

Wichury, które w Polsce zdają się być coraz bardziej gwałtowne, często powodują wiele strat. Przewracające się drzewa i konstrukcje, zerwane dachy - to wszystko samo w sobie generuje spore koszty, a dodatkowo, niszcząc auta, powoduje jeszcze więcej strat. Czy właściciel auta ma szanse na odszkodowanie?

PAP / Maciej Kulczyński

Ubezpieczyciel postara się uniknąć wypłaty lub zmniejszyć jej kwotę

Samochód przygnieciony przez drzewo to prawdziwy, senny koszmar każdego kierowcy. Jeśli gałąź zbiła szybę i nieco pogniotła maskę — to nie będzie wielki problem. Jednak ciężki konar, który zmiażdżył dach i pogiął całą konstrukcję wozu najczęściej oznacza kasację. Co w tej sytuacji pozostaje właścicielowi?

Przede wszystkim takich sytuacji należy unikać. Powód jest prosty — dla ubezpieczyciela ostatecznie liczą się pieniądze i nie wierzcie, że jest inaczej, bo aktor w reklamie powiedział co innego. Dlatego te firmy będą szukały sposobu, żeby nie wypłacić odszkodowania lub wypłacić je w mniejszym wymiarze, jeśli tylko będzie na to sposób zgodny z prawem i warunkami polisy.

Inna sytuacja, w której ubezpieczyciel może starać się uniknąć wypłaty odszkodowania lub przekazania mniejszej sumy, następuje, gdy auto, które zgodnie z naszą deklaracją miało być trzymane w garażu, w chwili zdarzenia stało przed domem pod gołym niebem.

Postawienie samochodu pod wielkim drzewem, z długimi, ciężkimi konarami, może zostać uznane przez ubezpieczyciela za zaniedbanie ze strony właściciela. To co prawda skrajność, ale zdarzają się i takie sytuacje. Jak więc zdobyć odszkodowanie?

Kto wypłaca odszkodowanie za przygniecenie auta przez drzewo?

W pierwszej kolejności możemy spróbować zdobyć odszkodowanie z OC właściciela posesji, na której stało drzewo, które uszkodziło nasze auto. Wtedy niestety konieczne jest z kolei udowodnienie zaniechania ze strony tej osoby. Musiałaby ona wiedzieć, że drzewo jest złym stanie, wymaga wycięcia, ale to nie zostało dokonane.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie ze swojego AC. Tu jednak warto zaznaczyć, że autocasco może nie obejmować wszystkich strat, jakie ponosi właściciel pojazdu z tytułu jego utraty. Nawet, jeśli ubezpieczyciel pokryje szkody, które z przyczyn naturalnych zostały dokonane na pojeździe, możemy nie otrzymać odszkodowania za brak pojazdu przez pewien okres, w którym był on potrzebny w celach zarobkowych.

Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse?

Najważniejsze jest właściwe rozwiązanie tego u podstaw, czyli wykupienie AC, które obejmuje szkody wyrządzone przez siły natury, czyli wichury, gradobicie itp. Warunki polisy często mają wyłączony cały szereg sytuacji, które potencjalnie mogą powodować szkody.

Gdy już dojdzie do zdarzenia, poprawnie wykonaj pełną procedurę zgłaszania szkody. Ubezpieczyciel zawiera ją w warunkach umowy polisy. Istotna jest forma i czas zgłaszania.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zawsze, jeśli to tylko możliwe, zabezpiecz samochód przed dalszymi uszkodzeniami. Gdy auto jest poważnie uszkodzone, w szoku łatwo przeoczyć fakt, że w wyniku naszego zaniedbania może dojść do jeszcze większych uszkodzeń. Przykładem może być zalanie wnętrza pojazdu przez wciąż padający deszcz. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie miał prawo uznać to za powód do pomniejszenia wypłaconej sumy.

Źródło: Rzecznik Finansowy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop?

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Pękanie sprężyn zawieszenia to plaga w starszych autach. Kierowcy nawet nie wiedzą o usterce Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe