Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie?

Wichury, które w Polsce zdają się być coraz bardziej gwałtowne, często powodują wiele strat. Przewracające się drzewa i konstrukcje, zerwane dachy - to wszystko samo w sobie generuje spore koszty, a dodatkowo, niszcząc auta, powoduje jeszcze więcej strat. Czy właściciel auta ma szanse na odszkodowanie?

PAP / Maciej Kulczyński

Ubezpieczyciel postara się uniknąć wypłaty lub zmniejszyć jej kwotę

Samochód przygnieciony przez drzewo to prawdziwy, senny koszmar każdego kierowcy. Jeśli gałąź zbiła szybę i nieco pogniotła maskę — to nie będzie wielki problem. Jednak ciężki konar, który zmiażdżył dach i pogiął całą konstrukcję wozu najczęściej oznacza kasację. Co w tej sytuacji pozostaje właścicielowi?

Przede wszystkim takich sytuacji należy unikać. Powód jest prosty — dla ubezpieczyciela ostatecznie liczą się pieniądze i nie wierzcie, że jest inaczej, bo aktor w reklamie powiedział co innego. Dlatego te firmy będą szukały sposobu, żeby nie wypłacić odszkodowania lub wypłacić je w mniejszym wymiarze, jeśli tylko będzie na to sposób zgodny z prawem i warunkami polisy.

Inna sytuacja, w której ubezpieczyciel może starać się uniknąć wypłaty odszkodowania lub przekazania mniejszej sumy, następuje, gdy auto, które zgodnie z naszą deklaracją miało być trzymane w garażu, w chwili zdarzenia stało przed domem pod gołym niebem.

Postawienie samochodu pod wielkim drzewem, z długimi, ciężkimi konarami, może zostać uznane przez ubezpieczyciela za zaniedbanie ze strony właściciela. To co prawda skrajność, ale zdarzają się i takie sytuacje. Jak więc zdobyć odszkodowanie?

Kto wypłaca odszkodowanie za przygniecenie auta przez drzewo?

W pierwszej kolejności możemy spróbować zdobyć odszkodowanie z OC właściciela posesji, na której stało drzewo, które uszkodziło nasze auto. Wtedy niestety konieczne jest z kolei udowodnienie zaniechania ze strony tej osoby. Musiałaby ona wiedzieć, że drzewo jest złym stanie, wymaga wycięcia, ale to nie zostało dokonane.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie ze swojego AC. Tu jednak warto zaznaczyć, że autocasco może nie obejmować wszystkich strat, jakie ponosi właściciel pojazdu z tytułu jego utraty. Nawet, jeśli ubezpieczyciel pokryje szkody, które z przyczyn naturalnych zostały dokonane na pojeździe, możemy nie otrzymać odszkodowania za brak pojazdu przez pewien okres, w którym był on potrzebny w celach zarobkowych.

Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse?

Najważniejsze jest właściwe rozwiązanie tego u podstaw, czyli wykupienie AC, które obejmuje szkody wyrządzone przez siły natury, czyli wichury, gradobicie itp. Warunki polisy często mają wyłączony cały szereg sytuacji, które potencjalnie mogą powodować szkody.

Gdy już dojdzie do zdarzenia, poprawnie wykonaj pełną procedurę zgłaszania szkody. Ubezpieczyciel zawiera ją w warunkach umowy polisy. Istotna jest forma i czas zgłaszania.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Zawsze, jeśli to tylko możliwe, zabezpiecz samochód przed dalszymi uszkodzeniami. Gdy auto jest poważnie uszkodzone, w szoku łatwo przeoczyć fakt, że w wyniku naszego zaniedbania może dojść do jeszcze większych uszkodzeń. Przykładem może być zalanie wnętrza pojazdu przez wciąż padający deszcz. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie miał prawo uznać to za powód do pomniejszenia wypłaconej sumy.

Źródło: Rzecznik Finansowy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą?

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Znaki zakazu (typ B) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Czy kierowcy są oszukiwani w sprawie opon? Sprawdzi to UOKiK Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)