Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy?

Strefa zamieszkania, droga wewnętrzna czy strefa ruchu to miejsca, gdzie nie zawsze obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego. Dla niektórych z was przepisy dotyczące poruszania się po takich obszarach mogą być zaskakujące.

Foto: Lars Halbauernull pap/dpa

Ten artykuł ma 3 strony:

Droga wewnętrzna

Choć stawia się przed wjazdami znak (D-46), a nawet umieszcza się inne znaki już na drogach wewnętrznych, to wbrew pozorom nie obowiązują na nich prawie żadne przepisy. Oznacza to, że droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, zgodnie z ustawą o drogach publicznych. Nawet jeżeli jest ogólnodostępna. Wynika to z pierwszego artykułu kodeksu drogowego, który nie wspomina o drogach wewnętrznych:

1. Ustawa określa:
1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu

Tyle teorii, ale w praktyce trudno już dziś znaleźć drogę wewnętrzną, niebędącą strefą ruchu (patrz kolejna strona). Co więcej, zdarza się spotkać oznakowanie, gdzie nad tabliczką "droga wewnętrzna" (D-46) jest druga tablica "strefa zamieszkania" (D-40). Wówczas obowiązują przepisy dotyczące strefy zamieszkania (trzecia strona).

Drogi wewnętrzne, to z reguły drogi na osiedlach mieszkaniowych, na terenach sklepów, przedsiębiorstw lub dworców, a także drogi dojazdowe do posesji czy gruntów rolnych. Niestety nie każda droga wewnętrzna jest oznakowana, a nie każdy teren osiedla może być drogą wewnętrzną. By uzyskać informację o statusie drogi, najlepiej zapytać w urzędzie gminy.

Z jednej strony nie obowiązują na drogach wewnętrznych ogólne przepisy ruchu drogowego, na przykład te, mówiące o zakazie korzystania z telefonów komórkowych czy o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Więcej, można po takich drogach poruszać się bez prawa jazdy.

Z drugiej strony trudno ustalić na przykład sprawcę kolizji, ponieważ policjanci nie mogą egzekwować od kierowców przestrzegania podstawowych zasad. Zresztą niechętnie przyjeżdżają do takich zdarzeń, ponieważ niewiele mogą zrobić, a poszkodowani sporo od nich wymagają. Sporządzenie notatki to w zasadzie wszystko. Policjant może co prawda wystawić mandat za spowodowanie kolizji, ale tylko pod warunkiem, że było to także spowodowanie zagrożenia.

Na drodze wewnętrznej obowiązują wyłącznie trzy zasady, których należy przestrzegać:

  • Jeżeli znajdują się na niej znaki drogowe, należy się do nich stosować. Najczęściej dotyczą parkowania.
  • Należy stosować się do sygnałów drogowych, czyli sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz do sygnałów wydawanych przez uprawnione do tego osoby.
  • Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i świadomego powodowania zagrożenia – tego nie można robić nigdzie.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Pamiętajcie też o tym, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej na publiczną, mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu i stosować zasady włączania się do ruchu.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Znaki zakazu (typ B) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Czy kierowcy są oszukiwani w sprawie opon? Sprawdzi to UOKiK Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)