Ubezpieczenie OC – kiedy ubezpieczyciel może odmówić likwidacji szkody?

Ubezpieczenie OC gwarantuje przydatną ochronę w wielu sytuacjach. Jednak wykupienie polisy nie oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty każdej szkody. Istnieją wyłączenia, o których warto wiedzieć jeszcze przed podpisaniem umowy.

OC to obowiązkowe dla wszystkich kierowców pojazdów mechanicznych ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono kierowcę od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim. Ubezpieczyciele jasno wskazują sytuacje, w których wypłacają odszkodowanie. Istnieją jednak przypadki, gdy świadczenie nie zostanie wypłacone – są one opisane w katalogi wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci środków?

Polisa okazuje się bezużyteczna, jeżeli szkodę spowodowała osoba będącą pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych. Jeśli sprawca zdarzenia skorzystał z pojazdu zdobytego niezgodnie z prawem, to OC komunikacyjne nie ma znaczenia. Tak też jest w przypadku umyślnego działania czy ucieczki z miejsca wypadku. Również brak aktualnych uprawnień do prowadzenia pojazdów komplikuje sytuację sprawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ratuje on komuś życie czy ściga przestępcę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody polegające na uszkodzeniu lub utracie mienia, wyrządzone właścicielowi pojazdu przez kierującego. Dotyczy to również sytuacji, w której właściciel pojazdu mechanicznego, którym wyrządzono szkodę, jest właścicielem lub współwłaścicielem drugiego pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona. Z wyłączeniem mamy więc do czynienia, jeśli pracownik korzysta z pojazdu swojego pracodawcy i uszkodzi inny pojazd należący do niego. Ustawa nie wskazuje sytuacji, w której współwystępuje posiadanie zależne oraz samoistne pojazdu. Jednak powyższe wyłączenie nie obejmuje szkody wyrządzonej w mieniu, jeżeli pojazdy są przedmiotem umowy leasingu zawartej przez posiadaczy tych pojazdów z tą samą firmą leasingową.

Obowiązkowe OC komunikacyjne nie przyda się również w innych sytuacjach. Przykład? Utrata przesyłki w czasie jej odpłatnego przewozu czy uszkodzenie bagażu transportowanego za opłatą. Ubezpieczyciel nie bowiem odpowiedzialności za szkody wynikłe w bagażu, ładunkach lub przesyłkach przewożonych za opłatą. Katalog wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego obejmuje również utratę gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych.

Ubezpieczenie OC – informacje ogólne

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Wysokość składek różni się u poszczególnych ubezpieczycieli, ale ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) powinny być identyczne. Prawa i obowiązki osób korzystających z OC komunikacyjnego są bowiem odgórnie ustalone. Mowa tutaj o ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 2003 r. Jeśli doszło do narażenia zdrowia i życia poszkodowanego, to polisa zapewnia opłacenie kosztów szkody (np. leczenie, renta) do 5 mln euro. Z kolei górna granica dla szkód mienia wynosi 1 mln euro. Powyższe sumy gwarancyjne dotyczą jednego zdarzenia. Jego skutki muszą być objęte ubezpieczeniem, a liczba poszkodowanych nie ma znaczenia.

Standardowo odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Odpowiednie udokumentowanie szkody jest warunkiem jej zlikwidowania.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Opancerzona limuzyna dla BOR-u może kosztować nawet 2,5 mln złotych 52-letnie Porsche, które większość życia spędziło w garażu Pierwsze zdjęcia produkcyjnego samochodu Alpine A110 Mitsubishi Eclipse Cross: mocny konkurent dla Toyoty C-HR Kukiz’15 nie chce akcyzy na samochody Przerażający wypadek z udziałem Porsche na greckiej autostradzie Pininfarina zapowiada interesującą hybrydę Tydzień w motorsporcie #12 Auto z kamerą zamiast kontrolera? Warszawa testuje system kontroli opłat parkingowych Bolid Roborace zaliczył kraksę podczas testów Nowy koncept Peugeota jedzie do Genewy Nowy Ford Fiesta ST (2017) - następca najlepszego hot hatcha na rynku Volvo zapowiada nadejście nowego XC60 Produkcja najpopularniejszej Tesli wystartuje w lipcu Fabrycznie nowy Maluch czeka na nowego właściciela Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – najmocniejsza w historii Volkswagen Arteon na pierwszych zdjęciach Carlos Ghosn zajmie się Mitsubishi i znalazł następcę w Nissanie Daimler buduje pierwszą fabrykę w Rosji Audi przeprowadziło zwolnienia w dziale silników wysokoprężnych Znamy ceny nowego Opla Insignii Grand Sport Na ulicach Warszawy pojawi się więcej elektrycznych autobusów 19 mld zł na rozwój elektromobilności w Polsce do 2020 r. Mazda wzywa do serwisu setki tysięcy aut

Popularne w tym tygodniu:

Imponujący Żuk z mocnym silnikiem na sprzedaż za 75 000 zł Nowy Mercedes SL 500 i historia, w którą trudno uwierzyć Dodge Challenger SRT Demon – najszybszy produkcyjny samochód świata Łada Niva obchodzi 40. urodziny i nadal ma się dobrze Legendarne Audi do kupienia na prestiżowej aukcji Sportowy Jaguar z silnikiem 2.0 pokazuje różnice pomiędzy USA i Europą Idealne Porsche 911 Speedster może być Twoje Zamówił Ferrari F12 TdF w kolorach pasujących do zabytkowego 250 GT Lusso LaFerrari, McLaren P1 i Porsche 918 Spyder: "święta trójca" supersamochodów na jednej aukcji Volvo rozpoczyna produkcję nowego XC60 w 90. rocznicę powstania marki Manualne przekładnie w przyszłych BMW M? Nie jestem pewien Tydzień w motorsporcie #18