Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Używanie świateł samochodu to jeden z podstawowych tematów, jakie kierowca pojazdu powinien bardzo dobrze znać. Jednak obserwując sytuację na ulicach, można mieć wątpliwość, czy aby na pewno każdy wie, co i do czego służy. Zatem przypominamy.

fot. Marcin Łobodziński

Ten artykuł ma 7 stron:

Światła mijania

Polskie przepisy nakazują jazdę na światłach mijania przez całą dobę, niezależnie od pogody. Wyjątek stanowią auta, które wyposażono w lampy do jazdy dziennej aby wypełnić ten wymóg. Każdy nowy samochód jest w takie wyposażony.

Zatem świateł mijania należy używać w czasie zmroku i zmniejszonej przejrzystości powietrza, ale ustawodawca nie precyzuje, kiedy należy je włączyć. Jeżeli reflektory waszego pojazdu nie przechodzą automatycznie ze świateł do jazdy dziennej na mijania lub jeżeli nie macie włączonych na stałe świateł mijania, wówczas należy włączyć je zanim jeszcze zapadnie zmrok. Warto dodać, że światła mijania są obowiązkowe w słabo oświetlonych tunelach – często przed wjazdem stoją odpowiednie znaki. Używanie świateł mijania przez całą dobę ma tę zaletę, że nie trzeba o nich pamiętać.

Kiedy nie używać świateł mijania?

Świateł mijania nie używa się podczas postoju, a jest to bardzo częsty widok na naszych drogach i poboczach. Jeżeli wasze auto stoi, a macie włączone światła mijania, wprowadzacie kierowcę pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka w błąd.

Warto jednocześnie pamiętać o ustawieniu świateł mijania. Powinno się to robić podczas corocznego badania technicznego. Ważna jest również korekta wysokości względem obciążenia samochodu.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Jazda samochodem po zamarzniętym jeziorze - kary, konsekwencje finansowe, gdzie wolno? Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Wartość rezydualna Superba, Optimy, Mondeo, Talismana, Mazdy 6 Napęd na cztery koła niejedno ma imię Jakie wyposażenie rzeczywiście poprawi komfort w twoim aucie?

Popularne w tym tygodniu:

Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie?