Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Używanie świateł samochodu to jeden z podstawowych tematów, jakie kierowca pojazdu powinien bardzo dobrze znać. Jednak obserwując sytuację na ulicach, można mieć wątpliwość, czy aby na pewno każdy wie, co i do czego służy. Zatem przypominamy.

fot. Marcin Łobodziński

Ten artykuł ma 7 stron:

Światła mijania

Polskie przepisy nakazują jazdę na światłach mijania przez całą dobę, niezależnie od pogody. Wyjątek stanowią auta, które wyposażono w lampy do jazdy dziennej aby wypełnić ten wymóg. Każdy nowy samochód jest w takie wyposażony.

Zatem świateł mijania należy używać w czasie zmroku i zmniejszonej przejrzystości powietrza, ale ustawodawca nie precyzuje, kiedy należy je włączyć. Jeżeli reflektory waszego pojazdu nie przechodzą automatycznie ze świateł do jazdy dziennej na mijania lub jeżeli nie macie włączonych na stałe świateł mijania, wówczas należy włączyć je zanim jeszcze zapadnie zmrok. Warto dodać, że światła mijania są obowiązkowe w słabo oświetlonych tunelach – często przed wjazdem stoją odpowiednie znaki. Używanie świateł mijania przez całą dobę ma tę zaletę, że nie trzeba o nich pamiętać.

Kiedy nie używać świateł mijania?

Świateł mijania nie używa się podczas postoju, a jest to bardzo częsty widok na naszych drogach i poboczach. Jeżeli wasze auto stoi, a macie włączone światła mijania, wprowadzacie kierowcę pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka w błąd.

Warto jednocześnie pamiętać o ustawieniu świateł mijania. Powinno się to robić podczas corocznego badania technicznego. Ważna jest również korekta wysokości względem obciążenia samochodu.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1] Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Jak wydłużyć trwałość automatycznej skrzyni biegów? Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Jazda samochodem po zamarzniętym jeziorze - kary, konsekwencje finansowe, gdzie wolno? Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Wartość rezydualna Superba, Optimy, Mondeo, Talismana, Mazdy 6 Napęd na cztery koła niejedno ma imię Jakie wyposażenie rzeczywiście poprawi komfort w twoim aucie? Testy bezpieczeństwa, awaryjności, spalania a zakup auta Samochód nie odpala – co można zrobić samodzielnie, a czego unikać? Awarie systemu ABS Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce?

Popularne w tym tygodniu:

Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca? Najlepsze opony do najpopularniejszych samochodów Jak kupić samochód używany - poradnik dla początkującego Koncerny samochodowe - kto do kogo należy, a kto jest niezależny? Geometria samochodu: kiedy warto ją sprawdzić? Assistance z „naprowadzaniem” Ubezpieczenie opon jest tanie, ale czy ma sens?