Autonomiczne drony do przewozu pasażerów startują w Dubaju

Kto z nas będąc dzieckiem nie wyobrażał sobie motoryzacji przyszłości w taki sposób? Latające samochody powoli stają się rzeczywistością. Wszystko za sprawą wizjonerów z Dubaju, którzy jeszcze w tym roku chcą uruchomić pilotażowy program transportu pasażerskiego z wykorzystaniem autonomicznych dronów.

Ehang 184 via youtube

Choć plany brzmią bardzo odważnie, wszystko wskazuje na to, że doczekają się realizacji. Arabowie już nie raz udowodnili, że połączenie śmiałych pomysłów z odpowiednio dużym kapitałem, owocuje niesamowitymi efektami. W czasach, gdy samochody autonomiczne dopiero raczkują, Dubaj wychodzi jeszcze dalej, stawiając na samodzielny transport lotniczy.

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, drony wydają się bezpieczniejszą opcją niż samochody. Przede wszystkim z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności oraz znikomego zagęszczenia ruchu powietrznego, w stosunku do tego, jaki występuje na drogach. Oczywiście mowa tu o stosunkowo niewielkich wysokościach, na jakich miałyby poruszać się drony.

Autonomiczne samochody Volvo wyjadą na ulice Göteborga [wideo]

Autonomiczne samochody Volvo będą jeździć po Göteborgu w ramach projektu Drive Me.

Władze Dubaju zamierzają wystartować z testami pasażerskich dronów w lipcu tego roku. Do tego celu wykorzystane zostaną chińskie minihelikoptery EHang 184, zaprezentowane podczas targów CES w 2016 roku.

Szef zarządu i Transportu Dubaju, Mattar al-Tayer oficjalnie przyznał, że chce, aby autonomiczne drony latały nad miastem, pełniąc rolę transportu pasażerskiego. Zaznaczył też, że sprzęt zagościł już w przestrzeni powietrznej nad miastem. Nie wiadomo jednak, czy był to samodzielny lot, czy wycieczka z udziałem odważnego śmiałka.

Pewnym jest, że lipcowe testy zakładają udział załogi. Każdy z autonomicznych dronów będzie zabierał na pokład jedną osobę i dostarczał ją do wskazanego celu. Kontrolę nad funkcjonowaniem całego systemu sprawować będzie naziemna dyspozytornia. Jak na razie EHang ma w ofercie drony, które mogą zabrać na pokład zaledwie jednego pasażera i niewielki bagaż. Z czasem powinno się to zmienić.

Obecne parametry techniczne pozwalają na lot z prędkością do 160 km/h na dystansie nie większym niż 50 km. W miejskich warunkach takie wartości wydają się wystarczające.

Warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum – emir Dubaju, ogłosił, że chce, aby do 2030 roku 25 procent przejazdów pasażerskich było realizowanych przez pojazdy autonomiczne. Nie zdziwcie się więc, jeśli Dubaj okaże się pionierem w kwestii wdrożenia rozwiązań autonomicznych na szeroką skalę.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Źródło: popularmechanics

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Lżejsze i mocniejsze niż coupé - oto Pagani Huayra Roadster Koszty utrzymania samochodu w Europie. Kto płaci najwięcej? Mitsubishi Eclipse powraca w zaskakującej formie Ruszyły przygotowania do inwestycji Mercedesa w Polsce Nie tylko Volkswagen - największe afery spalinowe w historii motoryzacji Nielegalny fotoradar w Niemczech był maszynką do zarabiania pieniędzy Mercedes-Maybach G 650 Landaulet: otwarta limuzyna na bezdroża Tydzień w motorsporcie #10 Ceny polis OC mogą niebawem wzrosnąć jeszcze bardziej Vilner zmodyfikował Wranglera w stylu Rat McLaren chce wrócić do LeMans po dwudziestu latach przerwy Wygrał w sądzie z nieuczciwym handlarzem Odświeżone Audi RS3 Sportback kusi 400-konnym napędem Kiedy sprawdzimy punkty karne przez internet? Najmniejsza Škoda została odświeżona Wielomilionowe odszkodowania dla właścicieli BMW Co dalej ze złotym aventadorem, który został rozbity w Warszawie? Jozef Kabaň przechodzi ze Škody do BMW Zimowe utrzymanie dróg w Polsce. Kogo winić za złe warunki do jazdy? Jeszcze ostrzejszy Wrangler na pożegnanie Jak produkuje się Bugatti Chirona, czyli najszybsze auto świata? Morgan spełnił marzenie najmłodszych fanów motoryzacji Nowa Toyota Yaris (2017) – premiera Volkswagen przyznaje, że era downsizingu zbliża się ku końcowi

Popularne w tym tygodniu:

To już koniec Vipera. Ralph Gilles żegna się z samochodem Takiego przebiegu w żadnym porsche jeszcze nie było. Kanadyjczyk pobił rekord Porsche ma kupić kierowcom okulary przeciwsłoneczne. Zaskakujący wyrok sądu Toyota Supra jednak bez manuala? Na to wygląda "Jedzie z nami Basia". Gratulacje, tylko co z tego? Budowa wyścigówki na finiszu. Polak spełnia swoje marzenie z dzieciństwa Jak wygląda rozpakowanie Bugatti Chirona? Zaglądamy za kulisy Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet na oficjalnym filmie, czyli piękno w ruchu Tak mogłaby wyglądać nowa Alfa Romeo Giulietta. Ale nie będzie Do widzenia, Californio. Ferrari pokazało Portofino Cupra będzie osobną marką? Seat już zastrzegł logo Ford sierra w stylu Rat należąca do naszego czytelnika. Jak wam się podoba?