Komu wypada wziąć auto w leasing?

Komu wypada wziąć auto w leasing?

Komu wypada wziąć auto w leasing?
Łukasz Dąbrowski
31.01.2017 17:49, aktualizacja: 01.10.2022 20:39

Leasing samochodu to jedna z opcji umożliwiających użytkowanie pojazdu, stworzona z myślą o potrzebach biznesu. Odbiorcy indywidualni często porównują koszty leasingu z innymi formami finansowania, dochodząc przy tym wniosku, że można znaleźć rozwiązania lepiej dopasowane do ich potrzeb. To prawda. Auto w leasing to atrakcyjna propozycja, która sprawdza się w określonych warunkach. Jakich?

Narzędzie pracy takie samo jak i inne?

Przedsiębiorcy najczęściej traktują auta firmowe jako narzędzia pracy. Pozwalają im na przemieszczanie się w konkretne miejsce, dzięki czemu można przykładowo ułożyć w rozsądny sposób grafik spotkań i tym samym zoptymalizować czas potrzebny na ich przeprowadzenie. Użytkowanie solidnego, sprawdzonego samochodu wydaje się w tej sytuacji koniecznością. Firma, która potrzebuje auta do działania może:

  • kupić je na własność;
  • wypożyczyć z wypożyczalni;
  • kupić na kredyt;
  • użytkować w ramach dostępnych na rynku form leasingu.

Przedsiębiorcy często wybierają tą ostatnią opcję. Najprościej rzecz ujmując, leasing auta polega na jego użytkowaniu przez firmę, przy czym faktycznym właścicielem pojazdu jest leasingodawca. W praktyce oznacza to, że leasingobiorca dostaje do dyspozycji samochód za używanie którego odprowadza określone, comiesięczne raty. Stanowią one koszt prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwala na ich odliczenie od określonych w polskim prawie podatków oraz opłat na rzecz państwa.

Umowa leasingowa to raczej krótki romans

Przedsiębiorca, który zamierza wziąć auto w leasing, powinien przede wszystkim mieć pewność, że jego firma będzie działać w okresie obowiązywania umowy leasingowej oraz, że będzie go stać na regularne opłacanie comiesięcznych rat z niej wynikającej. Można powiedzieć, że to podstawa dotycząca praktycznie każdej usługi obwarowanej umową terminową, z której decyduje się korzystać przedsiębiorstwo. Umowy leasingowe na szczęście nie są długie. Volvo na przykład oferuje możliwość wzięcia auta w leasing na okres od 24 do 72 miesięcy. Rozpiętość jest więc dość szeroka. Dzięki temu łatwiej można dopasować wysokość raty leasingowej do faktycznych możliwości przedsiębiorcy. Zainteresowani szczegółowe informacje o leasingu Volvo znajdą tutaj: http://www.volvocars.com/pl/sprzedaz/finansowanie/leasing.

Luksus najbardziej lubi leasing

Warto zatrzymać się na chwilę przy tematyce motoryzacyjnego segmentu premium, który reprezentuje wspomniane wcześniej Volvo. Luksusowe samochody zdecydowanie opłaca się użytkować, wykorzystując w tym celu auto leasing. W tym miejscu można zadać trywialne pytanie – czy są na świecie przedsiębiorstwa, które faktycznie muszą korzystać z limuzyn? Auta luksusowe są od dziesięcioleci kupowane przez różnego rodzaju firmy i nie jest to bynajmniej kaprys. W większości przypadków oczywiście. Limuzyn oraz luksusowych SUV – ów potrzebują hotele, członkowie zarządów korporacji, a także małych i średnich firm, przedstawiciele prestiżowych, wolnych zawodów, np. adwokaci. Pragnąc nabyć ekskluzywne auto, np. Volvo XC90 D4, z silnikiem o mocy 190 KM, automatyczną, 8 – biegową skrzynią Geartronic oraz stałym napędem na 4 koła należy liczyć się z jednorazowym wydatkiem ponad 229 000 zł. To sporo jak na jeden raz. Miesięczna rata leasingowa dla przedsiębiorcy w tym konkretnym przypadku zaczyna się od 2184,05 zł netto.

Sporo okazji do sprytnego oszczędzania

Przedsiębiorca, którego firma generuje regularnie zyski i ma realne perspektywy na dalszy rozwój może spokojnie pozwolić sobie na użytkowanie nowego, luksusowego auta w leasingu, którego rata wynosi nieco ponad 2 tysiące złotych. Tym bardziej, że kwotę tę pomniejsza jeszcze realna możliwość odliczenia kosztów związanych z użytkowaniem auta w leasingu od należnych państwu podatków i opłat. Warto dodać, że jeśli auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów służących prowadzeniu działalności gospodarczej to leasingobiorcy przysługuje również możliwość odliczenia w całości VAT-u.

Czas, wygoda i leasing

Dla wielu właścicieli firm bezcenną walutą jest czas, który są zmuszeni umiejętnie rozdzielać między różnego rodzaju zadania. Nie da się ukryć, że chcąc nabyć nowe auto na własność trzeba poświęcić go całkiem sporo. Prawie tyle, co na poszukiwanie życiowej partnerki lub partnera. Leasing w założeniu ma oszczędzać czas przedsiębiorcy, pozwalając mu na dynamiczne prowadzenie biznesu bez tracenia ważnych minut na zbędną biurokrację. W procesie zawierania umowy leasingowej ważną rolę pełni doradca, który powinien dopilnować, by leasingobiorca mógł odebrać z salonu zarejestrowane oraz ubezpieczone auto. W przypadku leasingu niezbędne formalności, począwszy od samej decyzji o jego przyznaniu, przeważnie są załatwiane szybko i sprawnie. To dobra wiadomość dla zabieganych. Jeszcze lepszą powinien być dźwięk silnika nowego auta. Cóż z tego, że w leasing. Radość z użytkowania auta w leasingu w porównaniu z frajdą z prowadzenia właśnie kupionego na własność samochodu jest taka sama. Pod warunkiem oczywiście, że jest to oczywiście dokładnie ten sam model.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)