Jedna tablica na zawsze i inne propozycje Liroya

Poseł Piotr Liroy - Marzec nie ustaje w wysiłkach nad przywróceniem normalnego prawa dla kierowców i pojazdów mechanicznych. Po wcześniejszych propozycjach, o których pisałem szczegółowo, pojawiają się kolejne.

W związku z wcześniejszymi propozycjami, m. in. na temat możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu mechanicznego, do biura poselskiego Piotra Liroya – Marca wpływają kolejne wnioski od obywateli. W oficjalnym oświadczeniu poseł zdradza, że nawet pracownicy wydziałów komunikacji zgłaszają swoje propozycje.

Zmiany w przepisach dla kierowców: wreszcie logiczne czy logiki pozbawione?

Klub Poselski Kukiz’15 zaproponował kilka zmian w prawie dla kierowców, o których od kilku dni zrobiło się głośno w mediach. Zwykle tematy są…

Jedną z nich jest wprowadzenie dla profesjonalistów jednej tablicy rejestracyjnej na kilka pojazdów. Byłby to ukłon w stronę kolekcjonerów aut zabytkowych, zawodników biorących udział w imprezach sportowych oraz dilerów samochodów. Osoby takie mogłyby montować tablicę na jednym z używanych okazjonalnie pojazdów. Dobrym przykładem są dilerzy, którzy mają w salonie kilka aut testowych, a najczęściej jazdę próbną wykonuje tylko jedno z nich.

Od strony prawnej, wyglądałoby to tak, że jedna tablica byłaby przypisana do określonej grupy pojazdów. Byłaby także jedna polisa – na najdroższe auto. Pozostałe również podlegałyby ochronie z tytułu OC, ale w ramach pakietu ubezpieczeniowego. Poseł zwraca uwagę, że ograniczyłoby to koszty w branży samochodowej.

Inną pomysłem, również zaczerpniętym z niektórych krajów europejskich, byłoby przypisanie na stałe jednej tablicy jednemu pojazdowi na cały okres jego eksploatacji. Ograniczyłoby to wydawanie tablic przy każdej rejestracji tylko do samochodów, które po raz pierwszy meldują się w kraju. Obecnie tablice trzeba wymieniać, jeżeli następuje zmiana właściciela, a nabywca i sprzedający pochodzą z innego powiatu.

Jak przerejestrować samochód z Polski i zagranicy?

Choć jest to stosunkowo prosta procedura, to jednak wymaga czasu i wizyty w wydziale komunikacji, więc warto się do niej przygotować by nie zostać…

Trudno nie zgodzić się z powyższym postulatem, ponieważ nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia dla wymiany tablic rejestracyjnych. Byłoby to ułatwienie i odciążenie obywateli oraz urzędników. Skoro nie zmienia się numeru VIN przy rejestracji, to jaki jest cel wymiany tablic?

Kolejny postulat dotyczy dowodów rejestracyjnych, które są źle skonstruowane. Jest tam bowiem sześć rubryk na wpisy z badań technicznych oraz dużo wolnej przestrzeni do wykorzystania na adnotacje urzędowe. W praktyce, miejsce na wpisy z badań technicznych kończy się po kilku latach, co wiąże się z koniecznością wymiany dowodu. Z kolei adnotacji urzędowych jest niewiele – zazwyczaj jedna. Propozycja posła oczywiście dotyczy zmiany proporcji w dokumencie. Moim zdaniem słusznie.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Biuro poselskie Piotra Liroya — Marca złożyło w tych sprawach interpelację o numerze 9135 do Ministra transportu z zapytaniem o możliwość wprowadzenia tych zmian. Co o nich myślicie? Czy chcielibyście, aby zostały wprowadzone w najbliższym czasie? A może nie widzicie w nich sensu? Piszcie o tym w komentarzach.

Będzie czasowe wyrejestrowanie pojazdu, ale za OC i tak zapłacimy

Wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit przychylił się do propozycji posła Liroya-Marca dotyczącej przywrócenia możliwości…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Mercedes AMG GT kusi świeżym wyglądem i zupełnie nową wersją Poznaj nowe Audi SQ5 Nowy Lexus LS (2017) - sportowa limuzyna zbudowana od nowa Koncept Audi Q8 - jednak hybryda zamiast elektryka Ile kosztuje współczesny samochód WRC w całości i w częściach? Elektryczny mikrobus Volkswagena debiutuje w Detroit Tydzień w motorsporcie #5 Poznajcie najszybszą Kię w historii Tak wygląda samochodowe wnętrze przyszłości według Boscha Oto najmocniejszy Bentley w historii Obowiązkowe filtry cząstek stałych w benzyniakach od 2018 roku BMW prezentuje wnętrze przyszłości w swoim nowym koncepcie Jeździsz rowerem do pracy? Zarobisz więcej - w taki sposób nagradza się polskich pracowników Polski rynek samochodów osobowych - grudzień 2016 - podsumowanie roku Toyota Concept-i, czyli samochód ze sztuczną inteligencją McLaren zapowiada nową gamę modeli Super Series - pierwszy zadebiutuje już w marcu Faraday Future FF 91 - produkcyjny supersamochód i limuzyna w jednym Oto nowa Kia Picanto, która może namieszać w segmencie małych mieszczuchów Ford Mustang będzie hybrydą! Volvo przegrywa z Volkswagenem we własnym kraju Odświeżony Mercedes GLA w oficjalnej zapowiedzi Chrysler Portal - samochód, który chce być smartfonem Ile trzeba zapłacić za odświeżoną Škodę Octavię Nowe przepisy dla kierowców i nie tylko na rok 2017

Popularne w tym tygodniu:

Imponujący Żuk z mocnym silnikiem na sprzedaż za 75 000 zł Legendarne Audi do kupienia na prestiżowej aukcji Takich zdjęć w ogłoszeniu jeszcze nie było - Saab 9-3 i piękna pani Idealne Porsche 911 Speedster może być Twoje Zamówił Ferrari F12 TdF w kolorach pasujących do zabytkowego 250 GT Lusso Pierwsze auto elektryczne z Polski może być niemieckie Manualne przekładnie w przyszłych BMW M? Nie jestem pewien Legenda Grupy B do kupienia na aukcji Dlaczego samochody autonomiczne to hybrydy lub auta elektryczne? Micra kreuje: jak nowy model Nissana zainspirował węgierskich projektantów do stworzenia lampy Pendant Polska jak Kalifornia – będziemy mieli samochody autonomiczne na drogach? Tydzień w motorsporcie #19