Do kraju sprowadzono milion samochodów używanych

Według danych Samaru, w roku 2016 przełamana została bariera miliona rejestracji samochodów używanych z importu. Jest to najwyższy wynik od 2008 roku, kiedy to również sprowadzono do kraju ponad milion aut.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podał 30 grudnia informację, że do dnia 20 grudnia zarejestrowano 992 592 używane samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony pochodzące z importu. Natomiast średnia dzienna w grudniu wyniosła 4660 sztuk, co oznacza, że prawie pewne jest, iż w 2016 roku w kraju zarejestrowano przynajmniej milion aut używanych. Z pewnością nie jest to dobra zmiana.

Złe wieści to nie tylko fakt, że Polaków nie stać na nowe samochody, ale również to, że nie stać nas na młodsze roczniki. Średni wiek sprowadzonego samochodu wyniósł w minionym roku 11 lat i 10 miesięcy. O rekordowym imporcie starych aut informowaliśmy już w październiku. Jest to jeden z najwyższych wyników od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas zanotowano radykalny skok wieku po tym, jak w 2002 roku zakazano importu aut z normą czystości spalin poniżej Euro 2. Warto dodać, że średnia deklarowana wartość samochodu osobowego podlegającego ocleniu w 2016 roku to 29 702 zł. Nie jest to słaby wynik.

Samar upatruje przyczyn tak wysokiego importu w bogaceniu się społeczeństwa, w programie 500+ oraz spodziewanemu podatkowi akcyzowemu, który po wejściu w życie może nieco zablokować import starszych samochodów. Ten ostatni czynnik wpłynął na liczbę rejestracji w końcówce roku, zatem do kraju w grudniu przyjechały najstarsze samochody. Jeszcze danych kompletnych co prawda nie ma, ale spodziewamy się, że grudzień będzie miesiącem z najwyższą liczbą rejestracji samochodów.

Kolejna propozycja rządu w sprawie akcyzy na samochody

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów stawki podatku akcyzowego na nowe oraz używane samochody rejestrowane po raz pierwszy w kraju spotkały się z…

Rynek nowych aut również gwałtownie poszedł w górę i rok 2016 jest najlepszym pod tym względem od 2000. Według prognoz, liczba rejestracji nowych pojazdów sięgnie 477 tys., co razem da 1,5 mln rejestracji aut do DMC 3,5 tony. Tylko w 2008 roku, sumarycznie przekroczono barierę 1,5 mln. W tym miejscu trzeba jednak odnotować, że większość (ok. 70 proc.) nowych samochodów trafia do firm, zatem niekoniecznie świadczy to o bogacącym się społeczeństwie. Jeżeli wykluczymy z pozostałych 30 proc. auta zarejestrowane na jednoosobową działalność, wówczas okaże się, że statystyczny Polak bardzo rzadko rejestruje nowy samochód prywatnie.

Według prognoz Samaru, przyszły rok może być bardzo podobny i to pomimo wprowadzenia kontrowersyjnego podatku akcyzowego. Zmiana w sposobie jego naliczania wpłynie na strukturę importu. Być może zmaleje średni wiek aut, a z pewnością przyjedzie mniej pojazdów z dużymi silnikami.

W kategorii aut używanych, Ople mogą wyprzedzić Volkswageny, ponieważ coraz rzadziej sprowadza się modele z pożądanymi silnikami 1.9 TDI. Do tego benzynowe Golfy z jednostkami o mniejszej pojemności to 1.4 TSI, które większość osób kojarzy z wadami fabrycznymi. Tymczasem Astry wyposażano w diesla 1.6 CDTi, a także w dobre jednostki benzynowe 1.4 Turbo i 1.6. Rynek aut nowych naszym zdaniem nie zmieni się.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Źródło: Samar

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Tydzień w motorsporcie #4 BMW M1, które spędziło w garażu ostatnie 34 lata, zostanie przywrócone do świetności Władimir Putin sprzedaje swojego Pullmana Nowy koncept Infiniti zapowiada następcę QX50 Mini przedstawia swoją nową maszynę na Rajd Dakar Kochasz Alfę Romeo? Ten zegarek jest dla Ciebie Elektryczny Hyundai Ioniq wjeżdża do polskich salonów FCA sprzeda Alfę Romeo, aby spłacić długi? Ferrari 275 RW Competizione w szczegółach Wnętrze Audi R8 zmodyfikowane przez Neidfactor Elektryczny mikrobus Volkswagena zadebiutuje w Detroit Porsche podtrzymuje świąteczny klimat z Panamerą Executive Vanderhall Venice, czyli nowa propozycja w segmencie trójkołowców Trzecia generacja ładowarek Tesli naładuje Twój samochód w kilka minut Suzuki oficjalnie przedstawiło nowego Swifta (2017) Tydzień w motorsporcie #3 Wnętrze Porsche Cayenne w polskim wydaniu Prawie nowe Renault 5 Turbo II trafi na aukcję Oto Japończyk, który od 47 lat jeździ tą samą Toyotą Odświeżona Mazda 3 wjeżdża do polskich salonów Dartz prezentuje kolejne dzieło, od którego rozbolą Was oczy Volkswagen Golf R debiutuje w mocniejszym, odświeżonym wydaniu Komisja Europejska zaostrzy przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu Kia zapowiada Picanto trzeciej generacji

Popularne w tym tygodniu:

Imponujący Żuk z mocnym silnikiem na sprzedaż za 75 000 zł Legendarne Audi do kupienia na prestiżowej aukcji Takich zdjęć w ogłoszeniu jeszcze nie było - Saab 9-3 i piękna pani Idealne Porsche 911 Speedster może być Twoje Zamówił Ferrari F12 TdF w kolorach pasujących do zabytkowego 250 GT Lusso Pierwsze auto elektryczne z Polski może być niemieckie Manualne przekładnie w przyszłych BMW M? Nie jestem pewien Legenda Grupy B do kupienia na aukcji Dlaczego samochody autonomiczne to hybrydy lub auta elektryczne? Micra kreuje: jak nowy model Nissana zainspirował węgierskich projektantów do stworzenia lampy Pendant Polska jak Kalifornia – będziemy mieli samochody autonomiczne na drogach? Tydzień w motorsporcie #19