Będzie czasowe wyrejestrowanie pojazdu, ale za OC i tak zapłacimy

Wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit przychylił się do propozycji posła Liroya-Marca dotyczącej przywrócenia możliwości tymczasowego wyrejestrowania każdego rodzaju pojazdu. Niestety nie oznacza to, że nie będziemy w tym czasie płacić za OC. Jednak mamy dobrą wiadomość.

Przywrócenie prawa sprzed 1997 roku, umożliwiającego czasowe wyrejestrowanie nieużywanego pojazdu było jedną z propozycji klubu Kukiz’15, dotyczących użytkowników samochodów. Dotychczas mieli do tego prawo tylko posiadacze pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Nie można wyrejestrować czasowo auta osobowego lub motocykla, bez względu na powody i okoliczności. Jedynym wyjątkiem było wyrejestrowanie go w naszym kraju i zarejestrowanie w innym.

Zmiany w przepisach dla kierowców: wreszcie logiczne czy logiki pozbawione?

Klub Poselski Kukiz’15 zaproponował kilka zmian w prawie dla kierowców, o których od kilku dni zrobiło się głośno w mediach. Zwykle tematy są…

Zmusza to wiele osób do sprzedaży swoich nieużywanych pojazdów lub konieczności opłacania niemałych składek za polisy OC, które nie są wykorzystywane. Jest to niezbyt uczciwe, ponieważ trudno o szkodę spowodowaną przez pojazd, który się nie porusza.

Teraz jest ogromna szansa na powrót do normalności. Do interpelacji posła Liroya pozytywnie odniosło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, choć minister finansów Mateusz Morawiecki nie jest przeciwny temu pomysłowi, gdyż twierdzi, że szkodę może spowodować również samochód stojący w miejscu. W pewnym sensie ma rację, ponieważ auto może spaść z podnośnika lub można zrobić sobie krzywdę podczas zamykania drzwi. Mimo to, Jerzy Szmit jest raczej przychylny tej propozycji i możliwe, że przy najbliższej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym będziemy mieli taki przepis.

Niestety nie oznacza to, że po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu nie będziemy musieli płacić za OC. Wynika to z faktu, że według prawa, za szkodę w związku z ruchem pojazdu uważa się także szkodę powstałą przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, bezpośrednio przy ładowaniu i rozładowaniu oraz podczas jego zatrzymania, postoju lub garażowania. Zatem ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku z samym istnieniem pojazdu.

Dobra wiadomość jest taka, że polisa przy czasowym wyrejestrowaniu może być tańsza i to znacznie. Eksperci z Ubea.pl informują, że składka mogłaby stanowić 5 proc. wartości standardowej polisy OC pojazdu zarejestrowanego lub nawet mniej. Tym samym, znacznie odciążyłoby to użytkowników pojazdów nieużywanych, ale nie całkowicie.

Wydaje mi się, że wraz ze zmianami w Prawie o ruchu drogowym powinny pójść w tym zakresie zmiany w prawie dla firm ubezpieczeniowych. Nie widzę bowiem absolutnie żadnego sensu ubezpieczania w zakresie odpowiedzialności cywilnej garażowanego czy nawet stojącego na parkingu pojazdu. Odpowiedzialność za szkody w czasie wyrejestrowania mogłaby spoczywać na właścicielach pojazdu. Wystarczyłaby tu zwykła dowolność ubezpieczenia. Równie dobrze można żądać ubezpieczenia w zakresie OC mieszkania, psa, roweru i sprzętu sportowego. Tu mamy pełna dowolność.

Niektóre osoby twierdzą, że czasowo wyrejestrowane pojazdy mogą się stać w rzeczywistości pojazdami trwale wyrejestrowanymi i przed taką sytuacją ma chronić właśnie nieduża składka na OC. Dlatego warto by przemyśleć, czy czasowe wyrejestrowanie nie powinno być ograniczone w czasie.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Mandat podniesie składkę OC – propozycja Polskiej Izby Ubezpieczeń

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń napisał list do premier Beaty Szydło, w którym nie tylko wyjaśnia dlaczego polisy OC tak drastycznie podrożały, ale…

Źródło: ubea.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pieniądze z fotoradarów zasilą budżet policji? Sébastien Ogier i Ott Tänak zostali kierowcami M-Sportu Najszybsze auto w historii Kii - oficjalna zapowiedź Znamy ceny nowego Mini Countrymana (2017) Czy obowiązek jazdy na światłach w dzień poprawia bezpieczeństwo? Mercedes oficjalnie zapowiada Klasę E Coupé Tydzień w motorsporcie #1 Kontrowersyjny Mercedes S Cabrio od Carlssona Aston Martin wznowi produkcję modelu DB4 G.T. Nowe Porsche 911 GT3 dostanie silnik o mocy 500 KM i manual Już możesz kupić Alpine Première Édition Nowa akcyza nie dla dostawczaków? 100 Volkswagenów Transporterów w polskiej Policji Dodge Challenger GT AWD do zabawy w każdych warunkach BMW zelektryfikuje swoją gamę do 2020 roku Lexus zapowiada nowego LS-a - premiera już w styczniu Mercedes-AMG GT R najlepszym sportowym autem świata? Znamy ceny nowego Suzuki Ignisa Polski rynek samochodów osobowych - listopad 2016 Zobacz ile kosztuje nowe Audi Q5 Nowe układy napędowe Toyoty Lamborghini Countach zachwyca, mimo upływu prawie czterech dekad Nowe reflektory Mercedesa wyświetlą znaki na drodze Nowy Opel Insignia Grand Sport (2017) – premiera

Popularne w tym tygodniu:

Haniebnie ubrany jednoślad – ciekawy sprzęt sfotografowany w centrum Warszawy Takiego przebiegu w żadnym porsche jeszcze nie było. Kanadyjczyk pobił rekord Toyota Supra jednak bez manuala? Na to wygląda Porsche ma kupić kierowcom okulary przeciwsłoneczne. Zaskakujący wyrok sądu "Jedzie z nami Basia". Gratulacje, tylko co z tego? Budowa wyścigówki na finiszu. Polak spełnia swoje marzenie z dzieciństwa Masz pierwszą MX-5 do restauracji? Mazda ci w tym pomoże Chcesz kupić nieużywanego LFA? W salonach jest 12 sztuk Jak wygląda rozpakowanie Bugatti Chirona? Zaglądamy za kulisy Cupra będzie osobną marką? Seat już zastrzegł logo Ford sierra w stylu Rat należąca do naszego czytelnika. Jak wam się podoba? ABT TT RS-R Roadster: szybszy i dużo tańszy od R8 Spyder