Pieniądze z fotoradarów zasilą budżet policji?

W ostatnich miesiącach kierowcy nie mają łatwego życia. Władze co rusz przedstawiają kolejne, rewolucyjne projekty, które mają zmienić sytuację na polskich drogach oraz oczywiście stan państwowego budżetu. Najnowsza propozycja dotyczy policji, a dokładniej przekazania jej 20 procent wpływów z fotoradarów.

Już niebawem 1/5 wpływów ściągniętych od kierowców sfotografowanych przez fotoradar zasili budżet policji - takie są założenia projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przygotowanego przez MSWiA. Co jest powodem takiej decyzji i jak może ona wpłynąć na sytuację polskich kierowców?

Obecnie wszystkie grzywny nałożone na mocy dowodów pochodzących z fotoradarów, trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe mandaty wliczane są natomiast w dochód budżetu Państwa. Według nowego projektu, sytuacja ma zmienić się dość znacząco. Część pieniędzy, które dotychczas zasilały Krajowy Fundusz Drogowy, trafi bowiem w ręce policji. Ta natomiast spożytkuje je na zakup sprzętu, paliwa, remonty i nagrody.

Fotoradary — co warto o nich wiedzieć?

Fotoradary to urządzenia, które swoją obecnością wprawiają w złość nie tylko wykwintnych piratów drogowych, ale również kierowców, którzy…

Biorąc pod uwagę obecne wpływy z fotoradarów, może to oznaczać wsparcie dla policyjnego budżetu w wysokości nawet kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Motywację do przeniesienia części wpływów na policję, stanowi najprawdopodobniej słaba sytuacja finansowa wielu komisariatów. Dodatkowe pieniądze powinny ułatwić im pracę, a tym samym zwiększyć wykrywalność wykroczeń i poprawić bezpieczeństwo na drogach. Przynajmniej w teorii…

Nietrudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że przejęcie systemu fotoradarów przez policję przyczyni się do ostrzejszego traktowania kierowców. Wpływy na konto policji będą z pewnością działać na funkcjonariuszy motywująco, co może prowadzić do znaczącego wzrostu liczby nakładanych mandatów. Obecnie wszystkie fotoradary znajdują się pod władaniem Inspekcji Transportu Drogowego, która odrzuca wiele niejasnych spraw, co przyczynia się do nieukarania niektórych kierowców.

Dotyczy to m.in. sytuacji, w których urządzenia rejestrujące sfotografowały samochód cudzoziemca, dowód nie jest wystarczająco wyraźny lub brakuje danych w systemie CEPIK. Ostatecznie więc na 625 000 zarejestrowanych przypadków, wystawiono jedynie 214 000 mandatów. Co więcej, wiele urządzeń pomiarowych obecnie posiada tolerancję w wysokości 20–30 km/h.

Policja zmotywowana dodatkowymi wpływami może okazać się bardziej "skuteczna" i dociekliwa. Ostateczna decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Przerzucenie części obowiązków i wpływów na policję, jak na razie jest jedynie projektem z dużą szansą na realizację, choć póki co trudno powiedzieć, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Źródło: gazetaprawna

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sébastien Ogier i Ott Tänak zostali kierowcami M-Sportu Najszybsze auto w historii Kii - oficjalna zapowiedź Znamy ceny nowego Mini Countrymana (2017) Czy obowiązek jazdy na światłach w dzień poprawia bezpieczeństwo? Mercedes oficjalnie zapowiada Klasę E Coupé Tydzień w motorsporcie #1 Kontrowersyjny Mercedes S Cabrio od Carlssona Aston Martin wznowi produkcję modelu DB4 G.T. Nowe Porsche 911 GT3 dostanie silnik o mocy 500 KM i manual Już możesz kupić Alpine Première Édition Nowa akcyza nie dla dostawczaków? 100 Volkswagenów Transporterów w polskiej Policji Dodge Challenger GT AWD do zabawy w każdych warunkach BMW zelektryfikuje swoją gamę do 2020 roku Lexus zapowiada nowego LS-a - premiera już w styczniu Mercedes-AMG GT R najlepszym sportowym autem świata? Znamy ceny nowego Suzuki Ignisa Polski rynek samochodów osobowych - listopad 2016 Zobacz ile kosztuje nowe Audi Q5 Nowe układy napędowe Toyoty Lamborghini Countach zachwyca, mimo upływu prawie czterech dekad Nowe reflektory Mercedesa wyświetlą znaki na drodze Nowy Opel Insignia Grand Sport (2017) – premiera Odświeżony Seat Leon Cupra z większą mocą i napędem na cztery koła

Popularne w tym tygodniu:

Radar Iskra-1 uznany za nieskuteczny. Znowu Wniosek osiedlowego radnego – dość deptania barw narodowych na ulicach Czy doświadczony kierowca zdałby dziś egzamin na prawo jazdy? Alpine otworzy salon sprzedaży w Polsce Poznaliśmy ceny - Volkswagen Arteon jest droższy niż Audi A5 Sportback Niemiecka prokuratura przeszukała siedzibę Audi Międzynarodowe Targi Poznań Motor Show 2017 – informacje Wynalazca reflektostopu przestrzega przed chińskimi podróbkami Opel coraz bardziej premium, dzięki programowi personalizacji Exclusive Większa rodzina Aston Martin Lagonda już wkrótce Pomóżmy Jackowi! - poparzony mechanik potrzebuje wsparcia Zmierzch Coupé i Cabrio? BMW i Mercedes ograniczą ofertę modeli