Używane części, których nie możesz zamontować w swoim aucie

Ten artykuł ma 5 stron:

Części szkodliwe dla środowiska

Teoretycznie częściami szkodliwymi dla środowiska są te, których zadaniem (gdy są nowe) jest oczyszczanie spalin oraz mają wpływ na prawidłową pracę silnika. Są więc kluczowe dla troski o środowisko.

Jednak trudno zrozumieć zamiar ustawodawcy, który teoretycznie zakazuje montażu oryginalnego tłumika końcowego, a jednocześnie nie zabrania montażu zamiennika, który może mieć wielokrotnie gorszą jakość i trwałość. To samo dotyczy nawet katalizatora czy zaworu EGR.

Używany silniczek krokowy, gaźnik, przepustnica czy przepływomierz powietrza nie są szkodliwe dla środowiska, a zawór EGR tak.

Tu dochodzimy do sprawy, o której pisaliśmy na początku – bardzo nieprecyzyjne przepisy. Czy całkowicie sprawny zawór EGR lub czysty filtr powietrza jest szkodliwy dla środowiska? Czy jest bardziej szkodliwy niż zużyte elementy? W jaki sposób tłumik końcowy, którego zadaniem jest jedynie wyciszenie dźwięku silnika, może być niebezpieczny, jeżeli jest w dobrym stanie?

Reaktor katalityczny — czyli nasz stary dobry "katalizator"

Reaktor katalityczny jest aktualnie tak naturalną częścią układu wydechowego, jak podłoga w samochodzie. Jeśli któregoś z tych elementów nie ma, to…

Na powyższe pytania powinien odpowiedzieć ustawodawca, zanim rozporządzenie zatwierdził Sejm i Senat. To pozwoliłoby uniknąć wielu wątpliwości.

Wątpliwości, które pozostawia sama ustawa, nie powinny jednak zmieniać faktu, że należy trzymać się bieżących przepisów. Nawet, jeśli nie jesteście przekonani do ich słuszności, nie wolno stosować elementów, które są zakazane.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować?

Dziś na warsztat bierzemy popularny i przez wielu znienawidzony zawór EGR, nierzadko sprawiający poważne problemy z pracą silnika. Czy na pewno jest…

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku (D.U. nr 201)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Wartość rezydualna Superba, Optimy, Mondeo, Talismana, Mazdy 6 Napęd na cztery koła niejedno ma imię Testy bezpieczeństwa, awaryjności, spalania a zakup auta

Popularne w tym tygodniu:

Twój pasażer trzyma nogi na desce – przeczytaj, a już nigdy mu nie pozwolisz OC na raty: ile trzeba dopłacić? Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Co potrafi oszukać policyjny alkomat? Sprzedajesz samochód na zagranicznej stronie? Uważaj na oszustów Tradycyjna nawigacja umarła? Jeszcze nie do końca Zatrzymanie prawa jazdy za granicą: co dalej? Rowerzyści nie są bez winy: jakie wykroczenia popełniają najczęściej? Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę Jak oszczędzać paliwo z głową? Dacia z fabryczną instalacją gazową. Czy opłaca się kupić?