Używane części, których nie możesz zamontować w swoim aucie

Ten artykuł ma 5 stron:

Części niebezpieczne

Z części w powyższym wykazie, które można uznać za niebezpieczne przy ich ponownym montażu w innym samochodzie, wymienilibyśmy z pewnością poduszki powietrzne. Niezależnie od ich kondycji czy wieku, są to elementy bezpośrednio wpływające na skutki zderzenia pojazdów i ich nieprawidłowe działanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Wadliwe poduszki powietrzne Takata wciąż są montowane w nowych autach

Choć ogólnie wiadomo, że Takata wyprodukowała miliony wadliwych poduszek powietrznych, które trafiły do wielu samochodów różnych marek, to wcale nie…

Wystarczy tu przytoczyć przykład firmy Takata, która ma na sumieniu prawdopodobnie więcej niż jakakolwiek inna firma z branży samochodowej. Skandalu na większą skalę nigdy w motoryzacji nie było.

Używane tarcze hamulcowe można montować w samochodzie, a klocki już nie.

Poduszkę powietrzną można kupić za kilkaset złotych, niekiedy dziesięciokrotnie tańszą niż nową w serwisie autoryzowanym. Tak naprawdę kupujemy kota w worku. Nie wiadomo, z jakiego auta pochodzi i jak była przechowywana. Nie mamy pewności, że zadziała prawidłowo, choć jak pokazała Takata, co do oryginalnych też takiej pewności nie można mieć.

Nawet jeżeli wymontujemy poduszkę z samochodu prawie nowego, musiałby być to niemal identyczny egzemplarz, by mieć pewność, że w innym ucie zadziała prawidłowo. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić. To po prostu niebezpieczne — montaż takiej poduszki w aucie jest jak gra w rosyjską ruletkę.

Te same uwagi dotyczą foteli zintegrowanych z pasami bezpieczeństwa i poduszkami powietrznymi oraz układów pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza tych z pirotechnicznymi napinaczami. Same pasy teoretycznie nie powinny stanowić zagrożenia, jeżeli nie są uszkodzone, a na pewno lepsze są używane niż przetarte pasy w naszym samochodzie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że powyższe elementy bezpieczeństwa biernego są jednorazowe (pasy) i mają okres przydatności (poduszka powietrzna około 10–15 lat). Są to zatem kolejne elementy, które nie bez powodu znalazły się w przepisach na liście zakazanych do ponownego montażu.

Z całą pewnością immobiliser to urządzenie, którego demontaż i ponowny montaż w innym aucie to po prostu przesada. Nawet jeżeli jest to opłacalne, to nigdy nie wiadomo, jak takie urządzenie będzie działać. Niesie to ryzyko nagłego unieruchomienia samochodu podczas jazdy, a to już wiąże się z dużym niebezpieczeństwem dla ruchu drogowego.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Analogicznie podchodzimy do alarmów i różnego rodzaju urządzeń przeciwwłamaniowych, a także do elektronicznych układów bezpieczeństwa oraz blokad kierownicy, które po ponownym montażu w innym aucie mogą działać różnie. Ponownie mamy tu więc do czynienia z bardzo niebezpieczną "zabawą" - przestrzegamy przed montażem takiego używanego osprzętu.

Pamiętaj: kupując używany, sportowy układ wydechowy do swojego samochodu łamiesz prawo i zagrażasz środowisku!

Co najmniej sceptycznie należy podchodzić także do zakupu używanych klocków hamulcowych (o tarczach nie ma mowy w rozporządzeniu) oraz przegubów zawieszenia i układu kierowniczego. Z punktu widzenia eksploatacji jest to bezsensowne działanie, ponieważ trudno byłoby to w ogóle uzasadnić ekonomicznie. Jest to więc nie tylko niezgodne z przepisami, ale i absolutnie bezsensowne.

Również absurdalny byłby montaż używanych przewodów paliwowych i hamulcowych, choć tu warto zaznaczyć, że sprzedawane w sklepach motoryzacyjnych rurki miedziane do wykonania przewodów we własnym zakresie też nie są pewnikiem bezpieczeństwa. Dlatego nawet teoretycznie nowe rozwiązania nie zawsze są mądre, mimo zgodności z przepisami.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku (D.U. nr 201)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Wartość rezydualna Superba, Optimy, Mondeo, Talismana, Mazdy 6 Napęd na cztery koła niejedno ma imię Testy bezpieczeństwa, awaryjności, spalania a zakup auta Awarie systemu ABS Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Klimatyzacja psuje się przez zaniedbania Znaki zakazu (typ B) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)