Asystent wyścigowego toru jazdy opracowany przez Toyotę

Asystent wyścigowego toru jazdy opracowany przez Toyotę

Asystent wyścigowego toru jazdy opracowany przez Toyotę
Marcin Łobodziński
02.11.2016 06:47, aktualizacja: 01.10.2022 21:38

Amerykańskie biuro patentów opublikowało najnowszy pomysł Toyoty dla niedoświadczonych amatorów jazdy po torze. Jest to asystent wyścigowego toru jazdy, który podobnie jak w grach komputerowych na najłatwiejszym poziomie wspomoże kierowcę podczas hamowania i skrętu, a także na wyjściu przy otwieraniu przepustnicy.

Najnowszy wynalazek został zarejestrowany w 2015 roku przez Toyotę i kto wie czy nie będzie opcjonalnym wyposażeniem nowej Supry. Być może wyścigowy asystent wyszedł na jaw tylko po to by podgrzać emocje związane z tym modelem, ale kto wie czy rzeczywiście coś takiego niebawem nie trafi na rynek.

Elektroniczny pomocnik miałby odpowiadać za sterowanie podstawowymi mechanizmami – hamulcem, kierownicą i przepustnicą – niezależnie od kierowcy by go wspomóc (nie zastąpić) podczas jazdy po torze wyścigowym. Prawdopodobnie na wyświetlaczu HUD wyświetlałaby się optymalna linia jazdy oznaczona kolorami, zależnie od tego czy byłaby to strefa hamowania, skrętu czy przyspieszania. Samochód dzięki systemowi GPS sam rozpoznałby na jakim obiekcie się znajduje i poprzez zapisane algorytmy wspomagał kierowcę w uzyskaniu najlepszego okrążenia.

Obraz

Nie znamy dokładnych planów Toyoty odnośnie tego rozwiązania, więc być może nie trafi ono do samochodów produkcyjnych. Może zostało opracowane z myślą o jakiejś juniorskiej serii wyścigowej, gdzie wspomagałoby niedoświadczonych zawodników, choć wtedy byłby to jakiś absurd.

Jak widzicie przyszłość takiego wynalazku? Skoro mamy już asystenta szybkiego startu (Launch Control) oraz asystenta jazdy w poślizgu (Drift Mode) to wydaje się naturalną koleją rzeczy wprowadzenia asystenta jazdy po torze (Track Assist?). W samochodach mniej sportowych mamy asystenta cofania z przyczepą, asystenta jazdy w korku, asystenta parkowania i wiele innych systemów wspomagających, które razem tworzą spójną całość w postaci autonomicznego samochodu. Tylko drogi jeszcze nie nadążają za motoryzacją.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)