Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schzengen, co sprawia że w ogóle nie musimy myśleć o wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze standardowe OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Zielona Karta
  2. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta
  3. Ile kosztuje Zielona Karta
  4. Co zrobić gdy nie mamy Zielonej Karty
  5. Co to jest ubezpieczenie graniczne
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) to nic innego jak ubezpieczenie OC za granicą ważne przez minimum 15 dni. Towarzystwo wystawiające Zieloną Kartę bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez jej posiadacza za granicą, w kraju gdzie system Zielonej Karty obowiązuje. Obecnie system ten zrzesza 47 Biur Narodowych.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

System Zielonej Karty jest w zasadzie systemem europejskim z małymi wyjątkami. Standardowe, krajowe ubezpieczenie OC jest ważne i honorowane w państwach należących do Unii Europejskiej, a także w tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty. Porozumienia nie podpisały takie kraje jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. W ich terytorium, krajowe OC nie jest honorowane i zachodzi konieczność posiadania Zielonej Karty.

Warto wiedzieć, że w Kosowie nie obowiązuje system Zielonej Karty - tu jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do chorwackiego Dubrownika trzeba przejechać przez Bośnię i Hercegowinę. Jeżeli więc planujecie wyjazd do Dubrownika, musicie kupić Zieloną Kartę na Bośnię i Hercegowinę, choć w samej Chorwacji nie jest wam potrzebna. Jeżeli o tym zapomnicie, będziecie musieli wykupić drogie ubezpieczenie graniczne.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Zielona Karta niekiedy jest bezpłatnym dodatkiem do ubezpieczenia komunikacyjnego OC, ale wszystko zależy od towarzystwa oraz kraju wyjazdu. Nie każdy ubezpieczyciel wyda bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę Zieloną Kartę, wówczas ceny wahają się od 100 do około 400 zł. Cena zależy od kraju wyjazdu i czasu pobytu za granicą, a także czynników standardowych jak pojemność silnika i szkodowość kierowcy.

Jak posługiwać się Zieloną Kartą?

Jeżeli spowodowałeś kolizję i masz Zielona Kartę, to zauważ, że jest ona podzielona na dwie identyczne części, rozdzielone perforacją umożliwiającą oderwanie kopii (dolna część). Wystarczy, że wręczysz ją poszkodowanemu.

Co zamiast Zielonej Karty?

Ubezpieczenie w postaci Zielonej Karty to na szczęście niejedyna forma obowiązująca w krajach spoza Porozumienia Wielostronnego. Niekiedy w wirze przygotowań zapomnimy ją wykupić lub dopiero na granicy dowiadujemy się, że jest niezbędna. Ratunkiem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie graniczne.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na takich samych zasadach jak krajowe OC oraz Zielona Karta, ale wystawia się je na maksymalnie 30 dni. To zwykle wystarczy do spokojnego spędzenia wakacji, ale niestety, czasami jest ono stosunkowo drogie. Ceny ustalają państwa, w których wykupujemy polisę na granicy. W jednych krajach kosztuje ono kilka lub kilkanaście euro, w innych kilkadziesiąt. Oto ceny ubezpieczeń granicznych dla wybranych państw:

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Ceny ubezpieczeń granicznych w wybranych krajach
Kraj

Ubezpieczenie

graniczne

na 15 dni 

Ubezpieczenie

graniczne

na 30 dni 

Albania 49 euro 65 euro
Białoruś 17 euro 25 euro
Bośnia i Hercegowina 40 euro 75 euro
Czarnogóra 15 euro 28 euro
Kosowo 30 euro 41 euro
Maroko 57 euro 88 euro
Mołdawia 4,5 euro 7 euro
Macedonia 50 euro 70 euro
Rosja 43 euro 65 euro
Turcja 42 euro 44 euro
Ukraina 9,2 euro 12 euro
Tabelę przygotowano w oparciu o dane ubea.pl

Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł — co zrobić?

Każdy właściciel samochodu powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale nie zawsze tak jest. Bywa i tak, że sprawca wypadku uciekł z miejsca…

Źródło: ubea.pl, mfind.pl, pbuk.pl, pbuk.pl

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Odpowiedzialność finansowa kierowcy za szkody w aucie służbowym [cz.2] Odpowiedzialność finansowa kierowcy za szkody w aucie służbowym [cz.1] Co to jest intercooler? Co to jest układ korbowy silnika? Co to jest sprężarka doładowująca i jak działa? Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Przyczyny rozładowania akumulatora latem Jak myć i pielęgnować dach kabrioletu? Co to jest asystent martwego pola lusterek? Co to jest Cross Traffic Alert? Co grozi za jazdę bez uprawnień? Jak używać automatycznej skrzyni biegów? Jak działa przekładnia CVT?

Popularne w tym tygodniu:

Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Bezpieczna świąteczna podróż Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych