Co to jest polisa mini AC?

To tanie ubezpieczenie autocasco, które zabezpiecza właściciela przed całkowitą utratą samochodu, ale nie można liczyć na wypłatę odszkodowania przy drobnych szkodach.

Co to jest małe autocasco?

Mini AC, Smart Casco, Małe AC, Auto Ochrona Plus – nazw jest tyle co towarzystw ubezpieczeniowych, oferujących polisę autocasco o ograniczonym zakresie odpowiedzialności. Zwykle taka polisa obejmuje jedynie całkowitą utratę lub zniszczenie samochodu w wyniku kradzieży lub klęski żywiołowej czy w pożarze. Rzadziej poszkodowany może liczyć na wypłatę pieniędzy przy uszkodzeniu auta w wyniku kolizji. Niektóre Towarzystwa zastrzegają sobie, że wypłacą odszkodowanie w takiej sytuacji, ale tylko przy szkodzie całkowitej.

Małe autocasco to dobre rozwiązanie dla osób, które boją się o utratę samochodu, a pełne AC jest zbyt drogie lub nie można go wykupić. Docenią to właściciele pojazdów starszych, których ubezpieczyciele nie chcą objąć pełnym AC ze względu na wiek, lub nie opłaca się wykupywać polisy ze względu na niską wartość samochodu. Dla przykładu, firma Compensa ubezpiecza w ten sposób wyłącznie samochody starsze niż 10 lat.

Warto dodać, że większość małych polis AC jest do kupienia wyłącznie w pakiecie z OC. Niektóre Towarzystwa (m. in. PZU, MTU, UNIQA) sprzedają jednak odrębnie takie usługi, niezależnie od tego gdzie zawarliście umowę ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje Mini AC?

Dużo zależy od zakresu ubezpieczenia i tego, czy polisa taka jest oferowana niezależnie od OC. Cena małego autocasco na samochód o wartości mniejszej niż 10 tys. zł to około 150–500 zł.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Jak działa silnik Wankla? Co to jest Simply Clever? Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Dlaczego pękają półosie w Hondach? Darowizna samochodu - co powinna zawierać umowa? Jaki motocykl 125 ccm na prawo jazdy kategorii B? Budowa nadwozi samochodowych - kompozyty węglowe [cz.3] Łańcuch rozrządu czy pasek – co jest lepsze? Budowa nadwozi samochodowych - stosowane materiały i technologia wytwarzania [cz. 2] Auto firmowe - jak zaoszczędzić na paliwie Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.2] Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.1]

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Co to jest ubezpieczenie GAP i czy warto je mieć? Pękanie sprężyn zawieszenia to plaga w starszych autach. Kierowcy nawet nie wiedzą o usterce Na to zwróć uwagę, gdy wypożyczasz auto. Nie daj się oszukać Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe