Co to jest polisa mini AC?

To tanie ubezpieczenie autocasco, które zabezpiecza właściciela przed całkowitą utratą samochodu, ale nie można liczyć na wypłatę odszkodowania przy drobnych szkodach.

Co to jest małe autocasco?

Mini AC, Smart Casco, Małe AC, Auto Ochrona Plus – nazw jest tyle co towarzystw ubezpieczeniowych, oferujących polisę autocasco o ograniczonym zakresie odpowiedzialności. Zwykle taka polisa obejmuje jedynie całkowitą utratę lub zniszczenie samochodu w wyniku kradzieży lub klęski żywiołowej czy w pożarze. Rzadziej poszkodowany może liczyć na wypłatę pieniędzy przy uszkodzeniu auta w wyniku kolizji. Niektóre Towarzystwa zastrzegają sobie, że wypłacą odszkodowanie w takiej sytuacji, ale tylko przy szkodzie całkowitej.

Małe autocasco to dobre rozwiązanie dla osób, które boją się o utratę samochodu, a pełne AC jest zbyt drogie lub nie można go wykupić. Docenią to właściciele pojazdów starszych, których ubezpieczyciele nie chcą objąć pełnym AC ze względu na wiek, lub nie opłaca się wykupywać polisy ze względu na niską wartość samochodu. Dla przykładu, firma Compensa ubezpiecza w ten sposób wyłącznie samochody starsze niż 10 lat.

Warto dodać, że większość małych polis AC jest do kupienia wyłącznie w pakiecie z OC. Niektóre Towarzystwa (m. in. PZU, MTU, UNIQA) sprzedają jednak odrębnie takie usługi, niezależnie od tego gdzie zawarliście umowę ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje Mini AC?

Dużo zależy od zakresu ubezpieczenia i tego, czy polisa taka jest oferowana niezależnie od OC. Cena małego autocasco na samochód o wartości mniejszej niż 10 tys. zł to około 150–500 zł.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak działa silnik Wankla? Co to jest Simply Clever? Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Dlaczego pękają półosie w Hondach? Darowizna samochodu - co powinna zawierać umowa? Jaki motocykl 125 ccm na prawo jazdy kategorii B? Budowa nadwozi samochodowych - kompozyty węglowe [cz.3] Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Łańcuch rozrządu czy pasek – co jest lepsze? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Budowa nadwozi samochodowych - stosowane materiały i technologia wytwarzania [cz. 2] Auto firmowe - jak zaoszczędzić na paliwie Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.2] Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.1] Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej? Jak przewozić rowery samochodem? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Kolizja lub wypadek z obcokrajowcem - jak się zachować? Co to jest uszczelka pod głowicą? Radio samochodowe – kto musi płacić abonament? [cz. 2] Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – Diesel Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – benzyna

Popularne w tym tygodniu:

Skutki nieodśnieżenia auta mogą być bardzo kosztowne Używane części, których nie możesz zamontować w swoim aucie Wjazd samochodem do lasu - kiedy można, a kiedy nie wolno? Czy opłaca się kupić samochód z fabryczną instalacją LPG? Analiza propozycji Opla Używany samochód z dieslem – kiedy warto kupić? Co i dlaczego psuje się w silnikach Diesla? Dlaczego silnik Diesla nie chce odpalić zimą? Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać?