Usługa wsparcia lokowania kapitału w samochodach pierwszy raz w Polsce

Usługa wsparcia lokowania kapitału w samochodach pierwszy raz w Polsce

Usługa wsparcia lokowania kapitału w samochodach pierwszy raz w Polsce
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Mariusz Zmysłowski
09.07.2014 07:56, aktualizacja: 08.10.2022 09:14

Polski rynek samochodów egzotycznych i klasycznych stale rośnie. Otwierane są nowe salony marek takich jak Lamborghini czy Ferrari. Teraz do gry wchodzi nowa usługa, której do tej pory nad Wisłą nie oferował nikt.

Mowa tu o Classic Car Portfolio Management, którą do swojej oferty wprowadza Lion's Bank należący do Idea Banku. Jest to usługa, która ma pomagać osobom chcącym inwestować w samochody. Obejmuje ona doradztwo w tworzeniu kolekcji, czyli określaniu celu i horyzontu inwestycyjnego, a także doborze odpowiednich aut.

Stworzenie garażu wyjątkowych samochodów przy odpowiednim zarządzaniu może stać się gwarantem wysokiego zwrotu kapitału. Nie wolno jednak traktować wieku auta jako jedynego elementu determinującego jego atrakcyjności w takich celach. Należy wyróżnić w sumie kilka istotnych grup samochodów, które mają duży potencjał inwestycyjny. Są to auta:

  • []wyprodukowane w małej liczbie egzemplarzy, w tym również prototypy[]pochodzące z krótkich serii tworzonych przez firmy nadwoziowe takie jak Bertone czy Zagato[]klasyczne[]modele flagowe (np. Ferrari Enzo, McLaren P1, Porsche Carrera GT)[]auta marzeń – to kategoria szersza niż modele flagowe, ale zawierająca je[]ocalałe, czyli mające już wiele lat, ale będące wciąż w stanie oryginalnym z minimalnym przebiegiem[]z ciekawą historią, należące do znanych osób[]pochodzące z krótkich serii z wyjątkowymi rozwiązaniami technicznymi

Warto zwrócić uwagę nie tylko na najdroższe samochody, których ceny sięgają kilkuset tysięcy złotych, ale również na tańsze pojazdy. Auta produkowane wielkoseryjnie też mogą stanowić dobrą lokatę kapitału, jednak wymagają one więcej czasu, by zyskały dużą wartość. Zanim to nastąpi, ich cena może osiągnąć zatrważająco niskie minimum, by po odbiciu się od dna poszybować w górę. Wynika to z faktu ciągłej redukcji liczby jeżdżących egzemplarzy tych aut, która z czasem spada do poziomu, który pozwala zdefiniować niegdyś bardzo popularny samochód jako rzadki.

Obraz
© fot. Mariusz Zmysłowski

Zatem by rozpocząć budowanie własnej kolekcji, może wystarczyć budżet wynoszący nawet jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostatnie lata pokazały, że niektóre modele mogą wielokrotnie zwiększyć swoją wartość w ciągu kilku lat. Horyzont inwestycyjny zalecany przez specjalistów jest jednak zazwyczaj znacznie dłuższy.

Pojawianie się w Polsce takich usług dobrze świadczy o naszym rynku motoryzacyjnym. Możemy się spodziewać, że na nadwiślańskie ulice z biegiem lat wciąż będzie wyjeżdżać coraz więcej wyjątkowych samochodów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)