Straże miejskie krytykują ustawę odbierającą im fotoradary

Straże miejskie krytykują ustawę odbierającą im fotoradary

Straże miejskie krytykują ustawę odbierającą im fotoradary
Źródło zdjęć: © fot. strazmiejska.waw.pl
Marcin Łobodziński
03.09.2015 13:36, aktualizacja: 02.10.2022 09:31

Zabranie strażnikom miejskim i gminnym fotoradarów to nic innego jak przedwyborczy populizm! – kwituje niedawno podpisaną przez prezydenta ustawę rzecznik prasowy Stowarzyszenia Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych.

Kilka dni temu prezydent RP Andrzej Duda podpisał kilka nowelizacji ustaw, a jedną z nich jest odebranie strażom miejskim i gminnym przepisów umożliwiających kontrolę prędkości na drogach za pomocą przenośnych fotoradarów. Krytycznie na ten temat wypowiedział się Piotr Ichniowski, rzecznik Stowarzyszenia Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Nie ma co prawda pretensji do samego prezydenta, ale do osób, które przygotowały zmiany w prawie. Jego zdaniem to nic innego jak „przedwyborczy populizm obliczony na zdobycie dodatkowych głosów, kosztem straży miejskich”.

Jak donosi IBRM Samar, zdaniem rzecznika nie prowadzono żadnych badań nad skutecznością działania straży miejskich w zakresie bezpieczeństwa, więc sam powód odebrania strażom fotoradarów jest błędny. Przypominamy, że to Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła jednoznacznie, że strażnicy nie poprawiają bezpieczeństwa kontrolując prędkość, a jedynie zwiększają przychody do budżetów miast i gmin. Zdaniem rzecznika straży, pojedyncze przypadki niekompetencji funkcjonariuszy straży miejskich jakie miało okazję widzieć społeczeństwo, nie nastraja go negatywnie do samej instytucji straży miejskiej, co rzekomo miało być powodem odebrania im fotoradarów.

Rzecznik krytykuje również samą ustawę, która nie przewiduje okresu przejściowego, w którym nastąpiłoby przekazanie urządzeń czy zakończenie postępowań dotyczących złamania ograniczenia prędkości, a nie wiadomo też kiedy miejsca objęte kontrolą prędkości zostaną obstawione przez policję czy funkcjonariuszy GITD. Rzecznik obawia się również o to, że od przyszłego roku trzeba będzie zmniejszyć liczebność strażników, a tym samym zwiększyć poziom bezrobocia.

A jakie Waszym zdaniem powinny być cele i zadania straży miejskich i gminnych? Czy strażnicy powinni mieć prawo do kontrolowania prędkości na drogach?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)