Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdzi czy masz OC bez Twojej wiedzy

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest w stanie wykryć brak polisy OC bez kontroli policji.

Wewnętrzne kontrole UFG pozwalają już ustalić czy kierowca wykupił polisę OC na samochód. Jeszcze jakiś czas temu było to możliwe tylko dzięki rutynowym kontrolom drogówki, ale obecnie nie musimy nawet wiedzieć, że jesteśmy sprawdzani. W zeszłym roku, w ten sposób wykryto aż 26 tys. przypadków braku polisy OC. Najłatwiej „wpaść” jeżeli miało się przerwę w ubezpieczeniu. Przygotowany dla UFG program przeszukuje bazę polis właśnie pod tym kątem, a także przeszukuje bazę CEP, UFG oraz bazę prowadzonych spraw likwidacyjnych.

Możemy być zatem rutynowo wezwani do okazania dowodu zawarcia polisy OC. Jako osoba wezwana do udzielenia informacji o ubezpieczeniu, od daty odbioru wezwania masz 30 dni na udowodnienie zawarcia polisy OC na okres, który był sprawdzany przez UFG lub udowodnienie, że nie dotyczy Cię obowiązek jej posiadania. W przypadku niedotrzymania tego terminu sprawa zostanie automatycznie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. Oznacza to, że egzekwowanie opłaty karnej będzie prowadził urząd skarbowy w miejscu Twojego zamieszkania. Za brak ubezpieczenia OC grozi opłata karna, której wysokość aktualnie wynosi 3 500 złotych.

Osoby, które spowodowały kolizję lub wypadek pojazdem bez polisy OC będą zmuszone do pokrycia kosztów naprawy szkody. Poszkodowany dostanie świadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale ten zwróci się do sprawcy o zwrot kosztów (tzw. regres). Co więcej, jeżeli kierowcą takiego pojazdu nie był właściciel, wówczas obaj będą odpowiadać finansowo po połowie. Do należności głównej doliczane są koszty procesu, odsetki za zwłokę, koszty opłaty kancelaryjnej oraz koszty klauzuli wykonalności.

Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpływa rocznie około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczone lub niezidentyfikowane pojazdy. Na stronie UFG czytamy ostrzeżenie:

Już ponad 40 tysięcy nieubezpieczonych — z własnej kieszeni — zwróciło Funduszowi świadczenia wypłacone ofiarom spowodowanych przez siebie wypadków. W ciągu dwudziestu lat działalności UFG odzyskał, z tego tytułu, łącznie blisko 140 mln złotych.

Średnio rocznie 2 tys. kierowców pokrywa koszty odszkodowania w UFG. Średnia wartość takiego świadczenia wynosi około 10 tysięcy złotych. Rekordowy regres kosztował kierowcę 1,5 mln zł!

Warto więc pamiętać o zawarciu polisy OC, a tym bardziej sprawdzić jej ważność pożyczając samochód od znajomych czy rodziny.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód podniosła ceny polis OC o 15 procent

Eksperci rynku ubezpieczeń prognozowali, że po wprowadzeniu usługi Bezpośredniej Likwidacji Szkód ceny polis OC podrożeją. Zapowiadano podwyżki…

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nissan zakończył program World Endurance Championship [aktualizacja] Aston Martin wróci do Formuły 1? [aktualizacja] Zbliża się premiera gry WRC 5 [aktualizacja] Kia Optima GT dla Europy wyciekła do Internetu [aktualizacja] BMW szykuje kolejną ewolucję swojego najmocniejszego diesla Wnętrze nowego Infiniti Q30! [aktualizacja] Hyundai Vision G Concept Coupé - koreańska wizja luksusu [aktualizacja] Nowy Volkswagen Touran (2015) – polski cennik Audi S8 plus (2015) - jeszcze więcej mocy w limuzynie z Ingolstadt [aktualizacja] Fiat rozważa model Abarth 500X? Angliki będą legalne od 17 sierpnia - wyjadą na ulice w poniedziałek Brytyjskie SUV-y w terenie – Bentley Bentayga i Jaguar F-PACE testowane na bezdrożach [aktualizacja] Toyota zamierza sprzedawać model Mirai w Europie McLaren Special Operations pokazuje swoje możliwości Rynek hybryd w Polsce coraz lepszy Fabryka Jaguara i Land Rovera nie powstanie w Polsce, ale na Słowacji Od 1 stycznia 2016 straże miejskie bez fotoradarów Škoda Yeti jako Sleeper o mocy 510 KM! Chiptuning za pomocą smartfona? RaceChip wprowadza taką możliwość! Ford Fiesta Proto lepszy w RSMP od samochodów R5! Wirtualny poradnik dla zmotoryzowanych już działa - co sprawdzisz i załatwisz online? Nowy rekord Hyundaia ix35 Fuel Cell Stanowisko przeciwko przepisom dającym pierwszeństwo pieszym Nowe Suzuki Baleno (2015) zobaczymy we Frankfurcie

Popularne w tym tygodniu:

Heroiczny wyczyn kierowcy tesli: poświęcił auto by ratować innego kierowcę Próbowała wjechać na parking, straciła prawo jazdy Co dalej ze złotym aventadorem, który został rozbity w Warszawie? Przejęcie Opla przez PSA z akceptacją władz Niemiec Piękne Ferrari F50 Mike'a Tysona może być Twoje Mitsubishi Eclipse powraca w zaskakującej formie Polscy studenci budują crossa z napędem elektrycznym Lamborghini mogą stanąć w płomieniach. 6000 aut wezwanych do serwisu Ceny polis OC mogą niebawem wzrosnąć jeszcze bardziej Koszty utrzymania samochodu w Europie. Kto płaci najwięcej? Odświeżone Audi RS3 Sportback kusi 400-konnym napędem Ruszyły przygotowania do inwestycji Mercedesa w Polsce