Nowe e‑usługi dla kierowców jeszcze w 2016 roku

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki planują w najbliższym czasie wprowadzenie nowych usług elektronicznych dla kierowców.

Nowe e-usługi dla kierowców jeszcze w 2016 roku
Marcin Łobodziński

Wadliwy CEP

Zacznijmy jednak od tego, co mamy. Centralna Ewidencja Pojazdów i Centralna Ewidencja Kierowców zostanie rozbudowana o kolejne dane, takie jak informacje na temat zdarzeń ubezpieczeniowych, dane homologacyjne, dane o osobach odbywających kurs nauki jazdy, egzaminatorach, wykładowcach czy lekarzach dopuszczających osoby do kursów na prawo jazdy.

Niestety, jak oficjalnie wiadomo CEP jest pełna rażących błędów i ogólne dane z niej wynikające są bardzo dalekie od prawdziwych. Według nich w Polsce mamy o 4 mln więcej samochodów osobowych niż jest w rzeczywistości, a ich średni wiek jest zawyżony o ok. 4 lata. Po drogach jeździ cała masa 100-letnich aut, a jest nawet 1000-letnie. Łącznie w bazie jest 6,7 mln nieaktywnych pojazdów.

Powyższe błędy zdaniem branży motoryzacyjnej zaburzają politykę samochodową i mogą być konsekwencją wyciągania błędnych wniosków przez liczne podmioty, takie jak warsztaty czy firmy ubezpieczeniowe, a także zawyżają wartość rynku o 9 mln zł. CEP ma być jednak z czasem naprawiany poprzez nowe zasady wprowadzania do bazy nowych pojazdów oraz algorytmy wkluczające pojazdy nieaktywne. Będzie prowadzona również weryfikacja pojazdów w trakcie ich przerejestrowywania.

Dostępne e-usługi

Przed wakacjami w zeszłym roku ruszyły nowe e-usługi dla kierowców, o nazwie "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". W przypadku pierwszej, można sprawdzić podstawowe informacje o historii samochodu po podaniu numeru rejestracyjnego, VIN i daty pierwszej rejestracji. W ten sposób MSW pomaga osobom chcącym kupić używane auto. Druga usługa to ukłon w stronę rodziców posyłających dzieci na wakacje autokarem. Wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny, by dowiedzieć się czy przeszedł badanie techniczne z wynikiem pozytywnym.

Co w przyszłości?

W najbliższej przyszłości, tj. już w przyszłym roku zadebiutują cztery nowe e-usługi. Jedną z nich jest "Sprawdź liczbę punktów karnych". Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić m. in. swoją liczbę punktów karnych. Można będzie sprawdzić również listę własnych wykroczeń drogowych z datą ich popełnienia.

Przy okazji ostrzegamy przed stronami internetowymi, na których niby można sprawdzić punkty karne, nierzadko poprzez wpisanie numeru PESEL lub podanie telefonu. Jedną z nich jest bardzo wysoko pozycjonowana ilepunktowkarnych.pl. Pamiętajcie, że strony instytucji rządowych zawsze mają dopisek gov.

Kolejną usługą elektroniczną ma być „Mój pojazd” umożliwiająca dostęp online do danych na temat własnego pojazdu. W przyszłości, dzięki tej usłudze będzie można dostawać powiadomienia SMS o zbliżającym się terminie badania technicznego lub kończącej się polisie OC.

Ukłonem w stronę pracodawców ma być funkcjonalność "Udostępnij dane pracodawcy", która pozwoli na weryfikację uprawnień kierowcy zawodowego. Przedsiębiorca będzie mógł przed udostępnieniem pojazdu służbowego sprawdzić, czy pracownik ma ważne uprawnienia do kierowania pojazdem.

Ostatnią z planowanych usług jest "Sprawdź szkołę jazdy". Ta, na podstawie danych statystycznych pozwoli ocenić konkretną szkołę jazdy, co pozwoli na zwiększenie konkurencji i ma spowodować poprawienie jakości szkoleń.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)