Polskie autostrady są niebezpieczne bo kierowcy za szybko jeżdżą

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu wynika, że polskie autostrady są jedynymi z najbardziej niebezpiecznych w krajach Unii Europejskiej.

Ogólne statystyki wskazują na poprawę bezpieczeństwa na autostradach całej Europy od 2003 do 2013 roku. Litwa, jako kraj z wciąż najniebezpieczniejszymi autostradami w Europie zanotowała wyraźną poprawę, podobnie jak Słowacja i Hiszpania. Niestety do czołówki niebezpiecznych autostrad zaliczają się polskie drogi, które zajmują drugie miejsce zaraz za Litwą i ostatnie pod względem poprawy bezpieczeństwa w tym okresie.

W przeciwieństwie do naszego wschodniego sąsiada u nas nie ma znaczącej poprawy w stosunku do lat ubiegłych. Jedynym uzasadnieniem takiej sytuacji jest fakt, że liczba kilometrów autostrad wzrosła w latach 2003–2013 ponad 3-krotnie. Biorąc to pod uwagę, oraz statystyki mówiące, że w 2003 roku zginęło na autostradach 37 osób, a w 2013 zginęło 40 osób, relatywna poprawa jest, ale tylko po uwzględnieniu większej sieci tych dróg. Najwięcej ofiar śmiertelnych na autostradach było w latach 2006–2007 (55 i 54 ofiar), a najmniej w roku 2010 (28 ofiar).

Połowa ofiar śmiertelnych na polskich autostradach do pasażerowie samochodów osobowych, 20 procent stanowią piesi, a 16 procent pasażerowie ciężarówek.

Zdaniem ekspertów europejskich, znaczącą poprawę bezpieczeństwa na autostradach zanotowano w krajach, w których poprawiono infrastrukturę drogową. Tymczasem polskie autostrady są budowane według najnowszych standardów i zdaniem prof. Stanisława Gacy, kierownika Katedry Budowy Dróg i Inżynierii Ruchu Politechniki Krakowskiej u nas to kierowcy muszą dojrzeć do autostrad. Zdaniem profesora jeżdżą oni za szybko w stosunku do swoich umiejętności, a podniesienie limitu dopuszczalnej prędkości do 140 km/h było błędem i skutki tego widać w statystykach. Najlepszą prędkością byłoby według pana Gacy 120 km/h, co jest też rzekomo naukowo udowodnione.

Problem dotyczy także pieszych na autostradach. Są to zwykle kierowcy samochodów, które uległy awarii. Nie potrafią się oni zachować na autostradzie ponieważ zwykle idą poboczem zamiast przejść za bariery ochronne.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Szósta generacja Chevroleta Camaro zadebiutuje 16 maja [aktualizacja] Most Łazienkowski do całkowitej odbudowy? [aktualizacja] BMW przedstawiło M4 Concept Iconic Lights z laserowymi światłami [aktualizacja] Volkswagen zredukuje etaty w rosyjskich fabrykach? Oficjalna zapowiedź przedpremierowa nowego Mitsubishi Outlandera Lister-Jaguar Knobbly zderzył się z Mercedesem 300 SLS w Goodwood Odświeżony Ford Ranger - jeszcze groźniejsza twarz BMW Serii 2 Gran Tourer w szczegółach na 100 zdjęciach Przewoźnicy zablokują kilkadziesiąt miejscowości w Polsce Fernando Alonso gotowy na Grand Prix Malezji BMW Serii 1 M Sport po liftingu przyłapane w Lizbonie Audi R18 e-tron quattro na sezon 2015 Nowe BMW Serii 6 zaprezentowane w ogromnej galerii zdjęć [cz.2] Nowe BMW Serii 6 zaprezentowane w ogromnej galerii zdjęć [cz.1] Nowy Mitsubishi Outlander wyszpiegowany w japońskim porcie [aktualizacja] Co dalej z Clarksonem i programem Top Gear? [aktualizacja] Nowy Lexus RX zapowiedziany przed targami w Nowym Jorku [wideo] Nowy Chevrolet Camaro wyszpiegowany w kamuflażu Kahn Design Land Rover Defender Pick Up - czołg z kubełkami Znamy polskie ceny nowej Hondy Civic Type R! Ekstremalne Jeepy na Moab Easter Jeep Safari 2015 Alpha-N Performance przygotowało pakiet spojlerów dla BMW M4 Szósta generacja klasyka – nadchodzi nowy Volkswagen Transporter T6 Nie będzie Grand Prix Niemiec w tym roku

Popularne w tym tygodniu:

Czy doświadczony kierowca zdałby dziś egzamin na prawo jazdy? Wynalazca reflektostopu przestrzega przed chińskimi podróbkami Międzynarodowe Targi Poznań Motor Show 2017 – informacje Drobna kolizja nie musi się zakończyć mandatem Zmierzch Coupé i Cabrio? BMW i Mercedes ograniczą ofertę modeli Christian von Koenigsegg pokazał jak skonfigurowałby swoją Regerę Wołga może powrócić na rynek w zaskakującej formie Tydzień w motorsporcie #15 WLTP i RDE: cykle badania emisji, które mają odczarować europejską motoryzację Tydzień w motorsporcie #16 Wyjątkowy Mustang z numerem 00002 trafi na aukcję