Polscy kierowcy jeżdżą wolniej, ale wciąż za szybko w terenie zabudowanym

Polscy kierowcy jeżdżą wolniej, ale wciąż za szybko w terenie zabudowanym

Polscy kierowcy jeżdżą wolniej, ale wciąż za szybko w terenie zabudowanym
Marcin Łobodziński
19.03.2015 07:34, aktualizacja: 02.10.2022 10:40

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zleciała Instytutowi Transportu Samochodowego przeprowadzenie badania, które miałoby sprawdzić jak jeżdżą polscy kierowcy. Przy współpracy z firmą Heller Consult zmierzono w 94 punktach na polskich drogach prędkość około 900 tysięcy samochodów.

Kierowcy jeżdżą wyraźnie wolniej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż 57 procent przekracza dopuszczalną prędkość. Najczęściej dzieje się tak na dwujezdniowych drogach w miastach wojewódzkich (72 procent) i w mniejszych miejscowościach (71 procent). Na autostradach i ekspresówkach połowa kierowców przekracza prędkość.

Instytut podał informacje z jakimi średnimi prędkościami poruszają się polscy kierowcy i tu okazuje się, że na drogach ekspresowych i autostradach jeździmy stosunkowo powoli. Średnia zmierzona prędkość na autostradzie to 113 km/h, a na drodze ekspresowej to 104 km/h. Nieźle jest też na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych: odpowiednio 81 km/h, 82 km/h i 69 km/h. Oczywiście jest to związane po części z dużym natężeniem ruchu.

W miejscowościach średnie prędkości są już wyższe od dopuszczalnych. W miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h zmierzono średnią prędkość na drogach dwujezdniowych (56 km/h) i jednojezdniowych (49 km/h) w stolicach województw. Na przejściach dróg krajowych, powiatowych i wojewódzkich przez wsie, małe miasta i miasta powiatowe średnia prędkość to 55-57 km/h.

Zmierzono również odstępy między samochodami na poszczególnych drogach. Najczęściej są one zbyt małe na dwujezdniowych drogach miast wojewódzkich i na krajowych biegnących przez mniejsze miejscowości. Na powiatowych zachowujemy zdecydowanie większe odstępy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)