Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców i kierujących bez uprawnień

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców i kierujących bez uprawnień

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców i kierujących bez uprawnień
Źródło zdjęć: © fot. Lukas Plewnia / na lic. CC
Marcin Łobodziński
10.06.2014 15:54, aktualizacja: 08.10.2022 09:18

Minister sprawiedliwości i minister spraw wewnętrznych przygotowali projekt zmian w prawie, zaostrzający kary za najpoważniejsze wykroczenia i przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Premier RP Donald Tusk poinformował media, że przyjęto dziś projekt zmian w przepisach przygotowany przez ministra sprawiedliwości i MSW. Przewiduje on zaostrzenie kar m.in. dla pijanych kierowców, dla zbiegających z miejsca wypadku oraz kierujących bez uprawnień.

Pijanych kierowców czeka zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, nawet jeśli nie spowodują żadnej szkody. Jeśli zostaną ponownie złapani na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości, sąd natychmiast ma orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Takie same kary zostaną nałożone na sprawców wypadków, którzy zbiegną z miejsca zdarzenia. Ponadto takie osoby czekają kary finansowe w wysokości 5000 zł obowiązkowo orzekane przez sąd. Dla recydywistów kara wzrasta do 10 000 zł. Na podobne kary muszą być przygotowani kierowcy, którzy popełnią przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Dla kierowców, którym odebrano uprawnienia za jazdę po pijanemu, a po czasie zwrócono prawo jazdy, będą przewidziane blokady uniemożliwiające jazdę samochodem pod wpływem alkoholu (tzw. alcolock).

Do kodeksu karnego ma zostać wprowadzony czyn zabroniony, jakim będzie jazda bez uprawnień, jeśli zostały wcześniej odebrane. Wyrok, jeśli będzie taka potrzeba, zostanie podany do wiadomości publicznej.

Na podstawie decyzji administracyjnej ma być zabierane prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz za przewożenie nadmiernej liczby pasażerów. W samochodach osobowych dotyczy to 2 osób więcej, niż przewiduje konstrukcja pojazdu, a w autobusach bez miejsc stojących 5 osób. W przypadku recydywy prawo jazdy zostanie zabrane na kolejne 3 miesiące, a w przypadku kolejnej recydywy uprawnienia zostaną odebrane na stałe.

MSW zrezygnowało z obowiązkowych alkotestów w każdym samochodzie, ponieważ we Francji, w której taki przepis obowiązuje, wyniki nie były zadowalające.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)