Uwaga na radiowozy z Niemiec - mogą nas zatrzymać do kontroli

Uwaga na radiowozy z Niemiec - mogą nas zatrzymać do kontroli

Uwaga na radiowozy z Niemiec - mogą nas zatrzymać do kontroli
Źródło zdjęć: © fot. Christian Allinger / na licencji CC
Marcin Łobodziński
27.05.2014 09:07, aktualizacja: 08.10.2022 09:21

Ministerstwa spraw wewnętrznych Polski i Niemiec podpisały porozumienie pozwalające zatrzymywać do kontroli pojazdy przez policjantów obu państw, również za granicą ich terytorium.

Niemiecka policja ma prawo zatrzymać do kontroli polski samochód nie tylko w Niemczech, ale również w Polsce. Takie same uprawnienia mają polscy funkcjonariusze. To efekt porozumienia rządów obu państw, które ma ułatwić pracę służbom na terenach przygranicznych.

Nowe przepisy umożliwią skuteczniejsze prowadzenie pościgów transgranicznych. W przypadku rutynowych kontroli mówimy o patrolach mieszanych, składających się z funkcjonariuszy polskich i niemieckich – mówi insp. dr Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Policjanci obu państw mają prawo kontrolować bagaże na terenie sąsiedniego państwa, mogą również wystawić mandat, ale tylko według taryfikatora obowiązującego na terytorium kraju, w którym doszło do złamania przepisu. Zatem jeśli przepis złamiesz w Niemczech, a policja zatrzyma Cię dopiero w Polsce, to dostaniesz niemiecki mandat.

W 2013 i 2014 roku w ramach tej współpracy zatrzymano 978 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, znaleziono 163 osoby zaginione i odzyskano w sumie 2404 skradzione auta. Policjanci wymieniają się m.in. informacjami dotyczącymi przemytu papierosów z Ukrainy i Litwy przez Polskę i Niemcy do innych krajów Europy Zachodniej. Funkcjonariusze interesują się też działalnością gangów motocyklowych. W tym celu policjanci z naszego CBŚ spotykają się ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

Zacieśnienie współpracy daje policjantom z obu krajów pełny dostęp do informacji na temat osób i pojazdów. Od teraz służby mundurowe z jednego państwa mogą być podporządkowane dowództwu sąsiada np. na czas trwania imprez masowych. Podpisanie umowy jest efektem trwających 2,5 roku przygotowań, polegających m.in. na ujednoliceniu klasyfikacji wykroczeń w obu krajach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)