Dacia Duster - nowa, lepsza Dacia?

Dacia powstała w 1952 roku. Przez te 57 lat swojego istnienia firma nie wydała na rynek zbyt wielu ciekawych okazów — zazwyczaj były to tańsze odpowiedniki droższych Renaultów (pierwsza Dacia — model 1100 — był wierną kopią Renault 8).

Tymczasem okazuje się, że podczas targów w Genewie firma ma zamiar nas mile zaskoczyć. Dziś do sieci trafiły zdjęcia i film wideo prezentujący nową, koncepcyjną na razie Dacię Duster. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem.

Model Duster może świadczyć o tym, że Dacia zamierza budować swój nowy, lepszy wizerunek, a tym samym stabilną pozycję na rynku motoryzacyjnym. Auto mierzy 4,25m długości, jest wysokie na 1,49m i szerokie na 2,8 metra. Wewnątrz mamy więc ok.470dm sześciennych przestrzeni. Deskę rozdzielczą wykończono korzystając z niebieskiej barwy, z lekką domieszką czekoladowego koloru.

Co ciekawe auto zaprojektowano tak, aby siedzenie pasażera mogło się "schować" pod fotel kierowcy, celem zwiększenia przestrzeni bagażowej. Umożliwia to chociażby przewożenie roweru w pozycji stojącej.

Pod maską Dustera grasuje silnik 1.5dCi o mocy 105KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 240Nm. Sprint do 100km/h zajmuje 9,6 sekundy (przy 6-biegowej manualnej skrzyni). Średnie zużycie paliwa to ok.5,3 litra na 100km.

Ciekaw jestem co Wy na to? Czy takie auto pasuje do Dacii? A może pora byśmy wreszcie zaczęli traktować tę markę naprawdę poważnie?

Źródło: worldcarfans

Zobacz również: Dacia Duster 1.5 dCi 110 KM Blackstorm - test

Podziel się:

Przeczytaj także: