Silniki TDI - jak to się zaczęło...

tdi
tdi
Michal Grygier

29.10.2009 05:30, aktual.: 02.10.2022 18:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TDI to dzisiaj wręcz słowo klucz. Prawdziwa legenda. Czym jeżdżą taksówkarze? Jakie motory wybierają ojcowie rodzin? Co dojedzie na koniec świata i jeszcze kilometr dalej? Oczywiście stary, dobry silnik TDI.

Pierwsze silniki TDI (Turbodiesel Direct Injection) w samochodach osobowych pojawiły się na rynku w 1989 roku. W tym właśnie roku na salonie we Frankfrucie Audi zaprezentowało pierwszy na świecie silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dla samochodu osobowego oczywiście. Już w roku 1990 do sprzedaży trafiły pierwsze Audi 100 z silnikiem TDI.

Co ciekawe, sama idea wtrysku bezpośredniego była znana już sporo przed II Wojną Światową. Wtryskiwanie paliwa bezpośrednio do cylindra silnika daje kilka zalet - niższe zużycie paliwa, stosunkowo łatwy rozruch w niskich temperaturach oraz wysoką sprawność termodynamiczną. Wady to twarda praca i spory hałas. Dlatego przez całe lata rozwiązanie to stosowane było jedynie w samochodach ciężarowych.

Pierwszy na świecie silnik Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa w osobówce od razu zyskał wielu zwolenników. Zasilana bezpośrednim wtryskiem do komory spalania jednostka oferuje wysoki moment obrotowy i znakomite osiągi. Oprócz tego, charakteryzuje się niespotykaną dotychczas oszczędnością i wytrzymałością.

Obecnie silniki TDI pakowane sa do niemal wszystkich modeli Volkswagena, Skody, Seata i Audi.

Stanowią, krótką, acz bardzo zasłużoną część historii motoryzacji...

Jaki Waszym zdaniem jest najlepszy silnik na świecie. W sensie - najbardziej wytrzymały, ekonomiczny itp.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także