Ile kosztuje dzisiaj paliwo?

Średnia cena diesla przebiła wartość 4 złotych za litr. I jest najwyższa od października 2008 roku! Jednak analitycy branży sugerują, że po licznych zwyżkach niedługo na stacjach paliw może być lepiej… dla nas, kierowców.

W stałych notowaniach cen paliw na stacjach w Polsce, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w tym tygodniu odnotowaliśmy zwyżki dla wszystkich typów paliw w porównaniu z poprzednim. Litr benzyny 95 wyceniany jest przeciętnie na 4,38 zł/l, czyli o 11 groszy wyżej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał przeciętnie również o 11 groszy, do 4,05 zł/l. Autogaz (LPG) w tym tygodniu kosztuje przeciętnie w Polsce 2,19 zł/l, wobec 2,12 zł/l tydzień temu.

Kierowcy ze świętokrzyskiego, posiadacze różnego typu samochodów, mają w tym tygodniu najwięcej powodów do radości; średnie ceny na tamtejszych stacjach są najniższe w całej Polsce, zarówno dla paliw tradycyjnych (benzyna, olej napędowy), jak i dla autogazu. Oprócz nich z relatywnie taniego, w porównaniu ze średnią, oleju napędowego cieszyć się mogą mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i śląskiego.

Autogaz najtaniej znajdziemy natomiast, obok świętokrzyskiego, w lubuskim. Na drugim biegunie cenowym są, dla benzyny 95 — opolskie, dla oleju napędowego — podlaskie, a dla LPG — dolnośląskie.

Zwyżka jest kumulacją wydarzeń z ostatnich tygodni. Z jednej strony mamy wyższe w nowym roku stawki opłaty paliwowej, widoczne szczególnie w przypadku oleju napędowego (opłata, ze względu na wymagania UE, dla tego paliwa poszła w górę o 14 groszy na litrze; dla benzyn i autogazu podwyżka była kosmetyczna i nieodczuwalna dla kierowców), z drugiej zaś na stacje przeniesiono całą falę podwyżek cen hurtowych z przełomu 2009 i 2010 r. Od tamtego czasu jednak ropa naftowa i paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych potaniały (baryłka surowca na giełdzie w Londynie kosztowała w zeszłym tygodniu ponad 80 USD, teraz tylko nieco ponad 76 USD), a złotówka umocniła się wobec dolara amerykańskiego, co w sumie pozwoliło polskim producentom i hurtownikom obniżyć ich cenniki (polski rynek dostosowuje się do globalnych trendów i tendencji cenowych).

Otwiera to drogę do lekkich obniżek cen również na stacjach paliw w nadchodzących dniach.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Mitsubishi Lancer Evo X Concept Final na otarcie łez [aktualizacja] Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Aston Martin testuje panele słoneczne na swoich samochodach Nissan Navara od Nismo Kobiety wybrały swój samochód roku Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz?

Popularne w tym tygodniu:

Milion kilometrów w Volkswagenie Polo Polacy przekonują się do francuskich samochodów. Ile są warte według Niemców? 6h Nürburgring (2017) - Porsche triumfuje w kolejnej rundzie WEC Alpejskie miasteczko podbite przez motocyklistów - BMW Motorrad Days 2017 Świat wyścigów długodystansowych oczami Porsche